Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porwali się na hity Niemena, Polan, Skaldów… Fantastyczna płyta „Jak wędrowne ptaki. Studenci Instytutu Muzyki UZ śpiewają polski big beat"

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Płyta „Jak wędrowne ptaki. Studenci Instytutu Muzyki UZ śpiewają polski big beat” to dzieło studentów, absolwentów, wykładowców i przyjaciół Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego
Płyta „Jak wędrowne ptaki. Studenci Instytutu Muzyki UZ śpiewają polski big beat” to dzieło studentów, absolwentów, wykładowców i przyjaciół Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
No i porwali się! Ale jak pięknie porwali się na przeboje z repertuaru Czerwono-Czarnych, Polan, Skaldów, Czerwonych Gitar… Ba! Na wielkie utwory Czesława Niemena! Kto miał odwagę? Ano studenci, absolwenci, wykładowcy i przyjaciele Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Ten „akt odwagi” nie zdziwi akurat tych, którzy w ostatnich latach bywali w Auli UZ, Filharmonii Zielonogórskiej, Piekarni Cichej Kobiety, gdzie mogli usłyszeć, jak rozwijają się młodzi wokaliści (z przewagą wokalistek) – podopieczni prof. dr hab. Bogumiły Tarasiewicz, dr Marzanny Rudnickiej, mgr Pauliny Gołębiowskiej - i instrumentaliści (tu cała lista wykładowców!). Jak świetnie wypadają, kiedy towarzyszy im na przykład znakomity Big Band UZ pod kierownictwem prof. Jerzego Szymaniuka.

Wokalny galimatias - koncert studentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego

I dla tych właśnie płyta „Jak wędrowne ptaki. Studenci Instytutu Muzyki UZ śpiewają polski big beat” jest pewnego rodzaju oczywistością. No bo są talenty – jest spełnienie i podsumowanie. Mnie też nie dziwi, że akurat padło na big beat, bo przecież za przygotowanie i realizację projektu odpowiadał Zbigniew Adamczak (szczęśliwie realizuje teraz projekty w Studiu Nagrań Instytutu Muzyki UZ i w Instytucie ma zajęcia) – jako muzyk i realizator postać wręcz w lubuskim środowisku artystycznym legendarna.

Zatem posłuchajmy, jak Magdalena Kozinoga, Adrianna Wilke i Natalia Zielonka z nową energią wołają do nas „O mnie się nie martw”, którym Katarzyna Sobczyk z Czerwono-Czarnymi radowała serca młodzieży w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Uwaga na partie saksofonu w wykonaniu Roberta Chyły!

Muzycy znani z Yes4Jazz, Good Morning Blues, Filharmonii Zielonogórskiej…

Zresztą instrumentalnie dzieje się tu pięknie w każdym utworze. Legendarne hity polskiego big beatu podano nam tu czasem we wręcz orkiestrowej aranżacji, z mnóstwem smaczków. Ach, jak ja lubię te hammondowe brzmienia organów, które wydobywa Wojciech Pruszyński (np. „Za daleko mieszkasz miły” Niebiesko-Czarnych z wokalem Jolanty Kołoszyc).

A jak pięknie wchodzą skrzypce elektryczne Zbyszka Adamczaka, wspierając wokal Igi Kałążnej (tak!) w „Jednego serca” Niemena. Oj, rockowo „mruczą” gitary (Szymon Rauhut w tym i innych utworach!) w „Nie zawrócę” Polan. Bywalcy zielonogórskich klubów muszą rozpoznać harmonijkę Igora Łojki w „Był taki ktoś” Czerwono-Czarnych. A saksofon tenorowy Patryka Motta i klawisze Jakuba Gościniaka w Niemenowskim „Śnie o Warszawie”? Delicje! Nie sposób tu odnotować cały zespół muzyków zaangażowanych w nagranie, ale głęboki ukłon!

Zapyta ktoś: a jak to wypada od strony wokalnej? Kiedy Klaudia Nowak kapitalnie śpiewa „Cwaniarę”, Drumlersów, a Łukasz Wolski ujmuje w „Wymyśliłem ciebie” grupy Dżamble? Tak jak na całej płycie: big beat w tej aranżacji po prostu uskrzydla. Z finałowym „Jak wędrowne ptaki” Czerwonych Gitar – po prostu odlatuję!

Płyta „Jak wędrowne ptaki” – wizytówka i produkt eksportowy

Mam wiadomość dobrą i mnie dobrą.
Płyta „Jak wędrowne ptaki. Studenci Instytutu Muzyki UZ śpiewają polski big beat” to świetna wizytówka (czytaj: promocja lub reklama) Instytutu Muzyki zielonogórskiej uczelni. Nagrane utwory to gotowy materiał do prezentacji koncertowych. Choć pewnie trudno by było zgromadzić na scenie studyjną obsadę, bo to cała armia. Realizacja zajęła dwa lata (2019-2020), a już przynajmniej jeden z wokalistów wyjechał kształcić się dalej we Włoszech.
I wiadomość mniej dobra: płyta powstała w ramach projektu. Nie można jest sprzedawać. Jeśli tylko uczelnia podpowie, jak można wydawnictwo zdobyć – napiszę.

Płyta „Jak wędrowne ptaki. Studenci Instytutu Muzyki UZ śpiewają polski big beat”

Wokaliści:
Iga Kałążna, Jolanta Kałoszyc, Magdalena Kozinoga, Klaudia Nowak, Adrianna Wilke, Natalia Zielonka, Łukasz Wolski.

Chórki:
Sawa Bańka, Karolina Filipowicz, Iga Kałążna, Daria Kliks, Magdalena Kozinoga, Małgorzata Markiewicz, Paweł Markulak, Wioletta Olszewska, Marzanna Rudnicka, Elżbieta Samosiuk, Grzegorz Strzelczyk, Adrian Styszyński, Hubert Walkowski, Ewelina Wałcerz, Adrianna Wilke, Natalia Zielonka.

Muzycy:

  • Weronika Nowak – gitara elektryczna
  • Jacek Majewski: gitara elektryczna
  • Szymon Rauhut – gitara akustyczna, gitara elektryczna
  • Szymon Justyński – gitara basowa
  • Maksymilian Stanisławski – kontrabas
  • Jakub Gościniak – instrumenty klawiszowe
  • Paweł Markulak – instrumenty klawiszowe
  • Mariusz Smoliński – instrumenty klawiszowe
  • Wojciech Pruszyński – instrumenty klawiszowe
  • Grzegorz Strzelczyk – saksofon altowy
  • Robert Chyła – saksofon tenorowy
  • Patryk Mott – saksofon tenerowy
  • Zbigniew Adamczak – skrzypce, skrzypce elektryczne, mandolina, gitara basowa
  • Paweł Nienadowski – perkusja
  • Mateusz Urbański – perkusja

Goście specjalni:

  • Igor Łojko – harmonijka
  • Edward Piniuta – instrumenty perkusyjne
  • Dariusz Pogłud – gitara basowa

Przygotowanie wokalne: prof. dr hab. Bogumiła Tarasiewicz, dr Marzanna Rudnicka, mgr Paulina Gołębiowska
Konsultacja muzyczna: mgr Wojciech Pruszyński
Przygotowanie i realizacja projektu: Zbigniew Adamczak
Nagrania i miks: Studio Nagrań UZ (2019-2020) – Zbigniew Adamczak
Mastering: Paweł Słoniowski
Projekt graficzny: Teresa Grzesiak
Tłumaczenie tekstów: Maciej Adamczak
Redakcja: Bogumiła Tarasiewicz

Wydawca: Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Muzyki UZ (dyrektor dr hab. Bartłomiej Stankowiak, prof. UZ)

Odlotowa gala z okazji 15-lecia kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska