Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłuchaj w sobotę i niedzielę jak zagrają organy w Klępsku

Eugeniusz Kurzawa
Przez cały ten tydzień trwają prace mające na celu umieszczenie organów na dawnym miejscu. Bierze w nich udział Dawid Sierko, współpracownik organmistrza.
Przez cały ten tydzień trwają prace mające na celu umieszczenie organów na dawnym miejscu. Bierze w nich udział Dawid Sierko, współpracownik organmistrza. fot. Mariusz Kapała
Na zakończenie dwuletniej renowacji organów z zabytkowego drewnianego kościółka, w czasie weekendu, odbędą się tu koncerty w wykonaniu świetnych organistów z kilku akademii muzycznych. Na pewno warto pojawić się wówczas w świątyni.

Organmistrz Adam Olejnik przez ponad dwa lata restaurował organy z kościoła w Klępsku zbudowane przez słynnego ongiś Ludwiga Hartiga, ucznia wrocławskiego mistrza Michała Englera. Ciekawostką jest, iż Hartig zaczynał działalność budowniczego w Nowej Soli, a potem przeprowadził się do Sulechowa, gdzie mieszkał do śmierci. Także A. Olejnik zdecydował się jakiś czas temu przenieść spod Żagania pod Sulechów, do Głogusza. I tu właśnie, w swojej pracowni, jedynej w województwie, naprawiał instrument powstały w 1822 r.

- Chodziło o to, żeby odnowić miechy organów umożliwiając zasilanie instrumentu powietrzem także za pomocą prądu, czyli elektrycznego wentylatora - tłumaczył nam organmistrz, gdy odwiedzaliśmy go w pracowni trakcie remontu instrumentu. - Oczywiście pozostał tradycyjny mechanizm doprowadzania powietrza do piszczałek metodą tak zwanego kalikowania, czyli deptania pedałami.

Wszelkie prace A. Olejnik wykonał niezwykle starannie z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów. - Wykorzystuję w rekonstrukcji tylko drewno, skórę, klej, drut miedziany i blachę cynkową - przekazuje pan Adam.

W tym tygodniu wraz ze współpracownikiem Dawidem Sierko Olejnik instaluje organy w dawnym miejscu. Zastajemy go w świątyni w trakcie montażu. - Do soboty zdążymy - zapowiada. A w sobotę i niedzielę cenny instrument zostanie wpierw przez niego przedstawiony publiczności, a potem wypróbowany przez znakomitych, choć młodych organistów.

- Zaprosiłem świetnych muzyków po akademiach, z którymi wprawdzie dobrze się znam, ale wiem też, iż potrafią wyrazić uczciwą, rzetelną opinię o instrumencie - dodaje organmistrz. - Zagrają nam taką muzykę, która sprawdzi organy i jednocześnie pokaże ich możliwości.

Na pewno warto wziąć w tym udział, do czego zaprasza inicjator renowacji instrumentu, miejscowy proboszcz Olgierd Banaś.

Drewniana perełka zaprasza:

* sobota, 23 maja, godz. 12.00 uroczysta kolaudacja organów, 13.00 pierwszy koncert organowy w wyk. Michała Markuszewskiego (utwory Pachelbela, Bacha, Mozarta oraz improwizacje organowe), 14.00-18.00 imprezy towarzyszące (ekspozycja elementów instrumentarium autorstwa Wojciecha Jachimowicza, prelekcje Olgierda Banasia i Wolfganga A. Brylii o Ludwigu Hartigu, film o emigracji mieszkańców Klępska do Australii, spotkanie z autorami filmu Ewą Janowską i Grzegorzem Smolarskim), 18.00 drugi koncert organowy w wyk. Michała Wachowiaka z udziałem kwartetu smyczkowego Arte con Brio z Gdańska (utwory Haendla, Reinkena, Bacha, Mozarta)

* niedziela, 24 maja, godz. 10.00 msza z okazji kolaudacji, 14.00 trzeci koncert organowy w wyk. Tomasza Orłowa (muzyka barokowa i romantyczna oraz kręgów niemieckiego, francuskiego i włoskiego), 15.00 - 18.00 imprezy towarzyszące, 18.00 czwarty koncert organowy w wyk. Stanisława Pielczyka (utwory Bacha, Muffata, Buxtehudego).

Wszyscy organiści są absolwentami akademii muzycznych: w Warszawie, Poznaniu, Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska