Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Postawili katedrę na grobie poganina (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Jeden z zabytkowych ołtarzy w katedrze św. Dujama w Splicie
Jeden z zabytkowych ołtarzy w katedrze św. Dujama w Splicie Dariusz Brożek
Kościół św. Dujama w chorwackim Splicie jest prawdopodobnie najstarszą katedrą na świecie. Chichot historii sprawił, że powstał na grobowcu cesarza Dioklecjana, który prześladował chrześcijan.
Split: Wnętrze katedry św. Dujama

Split: W najstarszej katedrze świata

Wieża kościoła św. Dujama od 105 lat góruje nad panoramą Splitu. Jest znacznie młodsza od samej świątyni i znajdujących się pod nią katakumb. - Katedra ma antyczną metrykę. Wybudowana została w mauzoleum cesarza Dioklecjana, który władał Rzymem na przełomie III i IV wieku naszej ery. To swoisty paradoks i chichot historii, gdyż Dioklecjan za swoich rządów okrył się złą sławą prześladowcy chrześcijan. W 303 roku naszej ery wydał edykt zabraniający praktykowania chrześcijańskich obrzędów - opowiada Iwo, mój przewodnik podczas ostatniej eskapady po Chorwacji.

Kolejnym paradoksem jest to, iż patronem świątyni został św. Dujam, który według legendy zginął z rozkazu Dioklecjana. Jego relikwie od około 650 r. naszej ery są najcenniejszym eksponatem przechowywanym w skarbcu tej świątyni. Obecnie jest patronem Splitu, zaś przypadające 7 maja jego święto to jedna wielka fiesta w całym kurorcie.

Katedra jest sercem dawnego pałacu cesarza. Jego budowę rozpoczęto w 293 r. na rozkaz Dioklecjana. Jedną z najwspanialszych budowali kompleksu pałacowego było mauzoleum, które w VIII w. przebudowano na kościół. Obecnie stanowi mieszaninę różnych stylów architektonicznych - do romańskiego, przez gotyk i renesans po elementy baroku. Oraz przyciąga każdego roku setki tysięcy turystów z całego świata. W środku zobaczymy obrazy i rzeźby autorstwa m.in. Bonina z Mediolanu, Juraja Dalmatyńczyka i Palmy Młodszego. Zachowało się tam również popiersie Dioklecjana.

Początkowo patronką świątyni była Św. Maria (Sv. Marije). Na turystach ogromne wrażenie robią olbrzymie wrota z orzechowego drzewa. Mają wymiary 5 na 3,5 m. Zdobi je 29 scen z życia Jezusa Chrystusa. To dzieło znanego Andrija Buvina, który wyrzeźbił je w 1214 r. W skarbcu katedry przechowywane są bezcenne dokumenty i przedmioty liturgiczne. M.in. ewangeliarz z VIII w. Niestety, w środku obowiązuje zakaz robienia zdjęć i filmowania - zarówno w skarbcu, jak i w samej świątyni.

Zdjęcia możemy za to robić w katakumbach pod świątynią. W środku znajdowała się dawniej studnia, z której w pierwszej połowie VII wieku czerpano wodę podczas oblężenia Splitu przez Awarów i Słowian.

Katedra ma kształt niskiej, przysadzistej rotundy. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest smukła dzwonnica, która szczególnie okazale prezentuje się od strony Adriatyku. Ma 61 m. wysokości, jej budowa trwała 300 lat - od XIII do XVIII w. Zaraz za zakończeniu prac wieża zaczęła się przechylać. Dlatego została rozebrana. Odbudowana ją dopiero w 1908 r.

W 1979 r. starówkę Splitu wraz z pałacem i dawnym mauzoleum wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. O pałacu Dioklecjana pisaliśmy na naszym portalu 14 lipca w artykule "Split: Stąd tyran prześladował chrześcijan". Wypoczywając w tym kurorcie warto też zobaczyć perystyl, w którym obecnie znajduje się teatr. Inne atrakcje dla miłośników historii to trzy bramy miejskie, ruiny komnat cesarza i doskonale zachowana świątynia Jowisza z końca III w., przebudowana w VIII w. na baptysterium.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska