Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poświęcają swój czas i energię, aby pomagać innym. Lubuscy społecznicy wyróżnieni!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie uhonorowano laureatów konkursu Społecznik Roku.
W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie uhonorowano laureatów konkursu Społecznik Roku. Magda Marszałek
Już po raz dwudziesty pierwszy wyróżniono najbardziej zasłużonych społeczników województwa lubuskiego. Uroczysta gala odbyła się w gorzowskim teatrze i została zorganizowana w ramach wojewódzkich obchodów dnia pracownika socjalnego. Statuetki trafiły do osób, instytucji i organizacji, które pokazują, że pomagać można na wiele sposobów i udowadniają, że warto to robić.

To ludzie od zadań specjalnych

Nikt nie ma wątpliwości, że pracownicy socjalni są potrzebni, a ich praca to szczególna misja. Każdego dnia opiekują się seniorami i przewlekle chorymi, pomagają rodzinom i osobom, które znalazły się na życiowym zakręcie. Ich zawód wymaga odpowiednich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia. Ale nie tylko. Jest także powołaniem, do wypełnienia którego niezbędna jest otwartość, empatia i wrażliwość.

To jest bardzo ważny dzień i bardzo ważne święto. Chcemy z całego serca podziękować wszystkim pracownikom służb społecznych, dla których ważniejsze jest być niż mieć. Dzisiejszy świat narzuca takie tempo i powoduje, że często gonimy za tym dobrobytem, ale przez to nie dostrzegamy drugiego człowieka. Natomiast ci wszyscy ludzie, którzy pracują w opiece społecznej dostrzegają ubogich, chorych, samotnych oraz zagubionych i podają im pomocna dłoń - mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Ten rok był dużym wyzwaniem

Szczególnym wyzwaniem dla służb pomocy społecznej był obecny rok. Nagły napływ do naszego kraju dużych grup obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wymagał ogromnego zaangażowania, a często wręcz poświęcenia w niesieniu pomocy humanitarnej potrzebującym.

To było wielkie wyzwanie dla służb społecznych, które były mocno zaangażowane od pierwszego dnia tej barbarzyńskiej wojny i zdeterminowane na konkretne działanie. Dzięki temu udało się pomóc wszystkim tym, którzy uciekali ze swojej ojczyzny i szukali bezpiecznego schronienia - dodaje Władysław Dajczak.

Pomagają i zostają docenieni

Tym razem statuetka trafiła między innymi do Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, które zostało docenione za wsparcie udzielane seniorom i obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

To nagroda, która mówi o dobroci, o ludziach, którzy tę pomoc tworzą oraz wszystkich tych, którzy tę pomoc otrzymują. To jest wyróżnienie dla Parafialnych Zespołów Caritas tworzonych przez przeszło dwa i pół tysiąca wolontariuszy z całej diecezji, Szkolnych Kół Caritas zrzeszających ponad tysiąc młodych ludzi oraz dla naszych sponsorów i darczyńców, czyli zwykłych ludzi wspierających nasze działania swoimi darowiznami, bo to dzięki nim wszystkim możemy pomagać - mówi ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Kapituła dostrzegła też działania Zespołu Koordynatorów Pracy Socjalnej Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie. To nagroda za kompleksowe działania wspierające obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

To jest nagroda dla całego zespołu, ale również dla wszystkich pracowników, dla naszej pani dyrektor, która jest zawsze otwarta na wszelkie działania na rzecz lokalnego środowiska i to jest też nagroda dla mieszkańców, bo oni się sprawdzili w tej trudnej sytuacji i pokazali wielkie serce. - Jest to niesamowite wyróżnienie. Ta pomoc była dla nas zupełnie naturalna i oczywista. Przyjechali ludzie, którzy doświadczyli różnych traumatycznych zdarzeń, stracili swoje domy, schronienie i nie mieli nic ze sobą. Przywozili za to bagaż różnych emocji - złość, lęk i frustrację. Staraliśmy się im pomóc, żeby poczuli się bezpieczni i zaopiekowani - mówią Anna Stefanów i Lucyna Jastrzębska z Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

W gronie laureatów znalazła się również Katarzyna Rucioch - kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku za działania na rzecz mieszkańców Gminy Zbąszynek w szczególności seniorów i osób z niepełnosprawnościami oraz Tomasz Szurkało - właściciel jednej z gorzowskich kwiaciarni - za działania wolontarystyczne na rzecz społeczności Domu Pomocy Społecznej nr 1 im. Marie Juchacz w Gorzowie.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska