Poszerzona Strefa Płatnego Parkowania w Zielonej Górze już działa. Stawki opłat za parkowanie samochodów osobowych

Paweł Wańczko
Opłaty za parkowanie w strefie pobiera się w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
7 grudnia zostały włączone nowe parkomaty w poszerzonej Strefie Płatnego Parkowania w Zielonej Górze.

Przypomnijmy. Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Zielonej Górze miały zacząć obowiązywać już kilka miesięcy temu. W okolicach centrum miasta pojawiły się nowe parkometry. Jednak ze względu na zawirowania związane z pandemią COVID-19 wprowadzenie zmian zostało przełożone na grudzień br.

Parkometry w nowej, poszerzonej strefie zostały włączone w poniedziałek, 7 grudnia. W związku z tym, kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi, płatnymi postojami.

WIDEO: Czy Zielona Góra potrzebuje więcej parkingów?

Stawki opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w Strefie Płatnego Parkowania w Zielonej Górze

 • za pierwszą godzinę 3,00 zł
 • za drugą godzinę 3,60 zł
 • za trzecią godzinę 4,30 zł
 • za czwartą i kolejne godziny 3,00 zł

Jednorazową opłatę za postój w minutach ustala się proporcjonalnie do stawek określonych powyżej w wysokości nie mniejszej, niż 1 zł.

Opłata za pierwszą godzinę, pierwszego w ciągu doby parkowania pojazdu samochodowego w sektorze „B” naliczana jest po upływie 60 minut od rozpoczęcia parkowania.

Warunkiem korzystania z bezpłatnego postoju do 60 minut w sektorze B jest wprowadzenie przy wnoszeniu opłaty nr rejestracyjnego pojazdu.

Opłaty abonamentowe w Strefie Płatnego Parkowania w Zielonej Górze

 • abonament tygodniowy - 100 zł;
 • abonament miesięczny – 300 zł;
 • abonament trzymiesięczny – 800 zł;
 • abonament roczny - 3 000 zł.

Opłaty za kartę mieszkańca

Karta mieszkańca upoważnia do parkowania pierwszego pojazdu dla mieszkańca nieposiadającego na terenie strefy jakiegokolwiek tytułu prawnego do nieruchomości, na której istnieje możliwość zaparkowania pojazdu lub mieszkańca legitymującego się kartą „ZGranej Rodziny”, na której uwidocznione są dane co najmniej 3 dzieci poniżej 18. roku życia:

 • za miesięczną kartę mieszkańca - 10 zł;
 • za 6-miesięczną kartę mieszkańca - 40 zł;
 • za roczną kartę mieszkańca - 60 zł.

Karta mieszkańca upoważnia do parkowania drugiego pojazdu dla mieszkańca nieposiadającego na terenie strefy jakiegokolwiek tytułu prawnego do nieruchomości, na której istnieje możliwość zaparkowania pojazdu:

 • za miesięczną kartę mieszkańca - 130 zł;
 • za 6-miesięczną kartę mieszkańca - 700 zł;
 • za roczną kartę mieszkańca - 1 200 zł.

Karta mieszkańca upoważnia do parkowania drugiego pojazdu dla mieszkańca legitymującego się kartą „ZGranej Rodziny”, na której uwidocznione są dane co najmniej 3 dzieci poniżej 18. roku życia:

 • za miesięczną kartę mieszkańca - 10 zł;
 • za 6-miesięczną kartę mieszkańca - 40 zł;
 • za roczną kartę mieszkańca - 60 zł.

Karta mieszkańca strefy wydawana jest na pisemny wniosek mieszkańca strefy po okazaniu dowodu tożsamości, złożeniu oświadczenia o tytule prawnym do nieruchomości lub okazaniu karty „ZGranej Rodziny”, z załączoną kopią dowodu rejestracyjnego.

Wydaje się maksymalnie dwie karty mieszkańcom strefy zameldowanym pod tym samym adresem.

Opłata zryczałtowana

Miesięczna opłata zryczałtowana za parkowanie na prawach wyłączności na zastrzeżonych stanowiskach postojowych (kopertach) wyznaczonych w strefie w wysokości 1000 zł za jedno stanowisko postojowe.

Stawka zerowa dla parkujących:

 • pojazdy osób z niepełnosprawnością oznaczonych kartą parkingową, na miejscach oznaczonych znakiem P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” wraz ze znakiem D-18a „parking miejsce zastrzeżone” z dodatkową tabliczką T-29, która informuje o miejscach przeznaczonych dla pojazdów samochodowych uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej”;
 • pojazdy zaopatrzone w kartę parkingową oraz jednocześnie kartę „N” na dowolnym miejscu postojowym;
 • motocykle i czterokołowce, które nie posiadają zamkniętej kabiny;
 • taksówki na miejscach wyznaczonych znakami D-19 oraz D-20.

Karta „N”

Wydawana jest tylko na jeden pojazd do jednej karty parkingowej:

 • bezpłatnie na pisemny wniosek osoby posiadającej kartę parkingową osoby niepełnosprawnej wydaną na podstawie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności z kodem przyczyny niepełnosprawności 05-R lub 10-N lub równoważnym, lub na wniosek opiekuna prawnego takich osób, będącej właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, której prawo własności potwierdzone jest wpisem w dowodzie rejestracyjnym, bądź będące użytkownikiem pojazdu na podstawie odpowiedniej umowy cywilno-prawnej;
 • bezpłatnie na pisemny wniosek dyrektorów placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych posiadających kartę parkingową placówki zajmującej się opieką. Karta „N” wydawana jest na okres jednego roku, jednak nie dłużej niż termin ważności karty parkingowej.

Karta „N” wydawana jest na okres jednego roku, jednak nie dłużej niż termin ważności karty parkingowej.

Podstawą wydania karty „N” jest załączenie do wniosku:

 • kserokopii karty parkingowej osoby niepełnosprawnej - oryginał do wglądu;
 • kserokopii dowodu rejestracyjnego pojazdu - oryginał do wglądu;
 • kserokopii orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności z kodem przyczyny niepełnosprawności 05-R lub 10-N - oryginał do wglądu;
 • kserokopii umowy cywilno-prawnej (w przypadku użytkowania pojazdu niebędącego własnością wnioskodawcy) poświadczonej przez notariusza - oryginał do wglądu (wymóg poświadczenia nie dotyczy umów leasingu, najmu długoterminowego (powyżej 6 miesięcy) lub umowy przewłaszczenia na rzecz banku;
 • oryginał aktu urodzenia dziecka (w przypadku opiekunów niepełnoletnich osób niepełnosprawnych) - do wglądu.

Wysokość opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty w strefie

Określa się wysokość opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty w strefie w wysokości 200 zł.

Wysokość opłaty dodatkowej za przekroczenie czasu parkowania

W przypadku przekroczenia czasu parkowania wynikającego z wykupionego biletu parkingowego zostanie naliczona opłata dodatkowa w wysokości 50 zł.

Opłaty za parkowanie w strefie pobiera się w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkaniec

Niestety cała ta inwestycja godzi w mieszkańców. Kogo z mieszkających w kamienicy stać na 3 000 zł za parking? Miasto podejmuje decyzje na szkodę mieszkańców. Z osobami robiącymi zakupy w Focusie mieliśmy pod górkę, zastawione dojścia do budynków i przepychanki kierowców, ale teraz będzie się tu jeszcze trudniej mieszkać. Dziękujmy bardzo!

Dodaj ogłoszenie