MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poszerzyć wiedzę

BEATA BIELECKA
Na ciekawy pomysł wpadła Anna Panek-Kusz, kustosz galerii Okno. ,,Krok za krokiem’’ wspólnie z artystami z Poznania przybliża młodzieży historię sztuki.

- Chcę ich nauczyć patrzenia i dostrzegania, a przede wszystkim otworzyć im drzwi do sztuki - wyjaśnia A. Panek-Kusz. W pięciomiesięcznym projekcie bierze udział młodzież skupiona wokół galerii Okno, która działa w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury oraz domu kultury Mikado we Frankfurcie n.O.

Poszerzyć wiedzę

- Wiele z tych osób szuka swojego miejsca, pomysłu na siebie - mówi A. Panek-Kusz. - Przez większość roku jako instruktor towarzyszę im w tej drodze, uczę, doradzam, próbuję zarażać pasją tworzenia. Prowadząc galerię, kształcę w ten sposób odbiorców sztuki. Cykl wykładów i warsztatów ma poszerzyć ich wiedzę, ale też dać możliwość wyboru, gdyż sztuka obejmuje bardzo rozległe obszary - dodaje.
Spotykają się trzy razy w tygodniu. Warsztaty są otwarte dla każdego. Ostatnie, w poniedziałek, poświęcone były starożytnej i renesansowej architekturze. W czasie kolejnych mowa będzie m.in. o martwej naturze i fotografii cyfrowej. Uwieńczeniem każdego wykładu są zajęcia plastyczne. Dyskusji o architekturze towarzyszyło na przykład malowanie gotyckich witraży.

Coś niesamowitego

Do udziału w projekcie ,,Krok za krokiem’’ A. Panek-Kusz zaprosiła historyków sztuki z Poznania - Mariannę Michałowską i Katarzynę Grabowską, a także prof. Andrzeja Florkowskiego, wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych. Dzięki niemu młodzież uczestniczyła w zajęciach w ASP. - To było coś niesamowitego - wspomina Agnieszka Sanecka. - Uczyliśmy się operowania światłem, tworzyliśmy portrety, poznawaliśmy różne techniki fotografowania.
W czasie dwudniowego pobytu w Poznaniu słubiczanie wzięli też udział w warsztatach z perspektywy i rysunku prowadzonych przez Sławomira Kuszczaka, odwiedzili galerię Arsenał, gdzie M. Michałowska przybliżyła im historię fotografii, a K. Grabowska opowiedziała o najnowszych tendencjach w sztuce.
Te wszystkie atrakcje zafundowała im m.in. Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej, której spodobał się projekt A. Panek-Kusz. Jego uwieńczeniem będzie wydanie kalendarza z reprodukcjami najciekawszych prac, które powstaną w czasie warsztatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska