Zamknij

Gazeta Lubuska

Poszukiwacze trafili w Policku na ciała ofiar masakry sprzed lat [ZDJĘCIA]

szczątki w Policku

stowarzyszenie Pomost

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/10] Następne

Masakra miała miejsce 29 stycznia 1945 r.

Masowa mogiła została odkryta przypadkowo w lesie przy drodze, prowadzącej do Pszczewa. 26 sierpnia na miejsce przyjechali członkowie stowarzyszenia Pomost, którzy zajmują się ekshumacją żołnierzy niemieckich i niemieckiej ludności cywilnej, pochowanych w zapomnianych mogiłach na terenie kraju. Gro ich prac ma miejsce właśnie w województwie lubuskim.

Zobacz też: Jest jeszcze wiele miejsc, gdzie ludzkie szczątki czekają na odkrycie [ZDJĘCIA]

Tym razem członkowie stowarzyszenia Pomost pojechali do Policka. Przeprowadzono tu ekshumację ośmiu żołnierzy niemieckich. Zginęli w masakrze, która dokonała się tu 29 stycznia 1945 r. W tym miejscu doszło bowiem do ataku wojsk radzieckich na wycofującą się z Pszczewa kolumnę jednostek Wehrmachtu i Volkssturmu oraz ludności cywilnej.

Zobacz też: Francuski żołnierz spoczął bez trumny [ZDJĘCIA]Według źródeł archiwalnych w bitwie tej mogło zginąć nawet ponad 100 osób. Ciała ofiar chowano w masowych grobach wszędzie tam, gdzie było to możliwe. Mogiły powstały m. in. w przydrożnych rowach i pozostałych lejach po pociskach. Jest to piąta żołnierska mogiła, jaką członkowie stowarzyszenia Pomost odnaleźli na tym odcinku.

Zobacz też: Znaleziono szczątki 13 osób. Głównie kobiet i dzieci

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy