Pomysłodawcą całkiem nowej w kulturalnym kalendarzu miasta imprezy jest wolsztyński poeta Adam Żuczkowski, na co dzień dyrektor gimnazjum w Kębłowie. - Przed laty w Wolsztynie, w niemal równej liczbie mieszkali Polacy, Niemcy i Żydzi. Często byli sąsiadami, znajomymi z pracy lub ze szkoły, albo po prostu kolegami z podwórka. Żyli w pełnej symbiozie, którą zniszczyła dopiero II wojna światowa - tłumaczy A. Żuczkowski.
Jego zamiarem jest, aby realizowany przez towarzystwo kultury projekt przypomniał starszym, a młodym pokazał na przykładzie historii Wolsztyna, że język, religia, zwyczaje czy kultura wcale nie muszą dzielić.
Czekają na chętnych
Na razie do wszystkich szkół gimnazjalnych i średnich w powiecie TKZW wysłało komunikat, w którym zachęca do wzięcia udziału w nowym projekcie i szuka uczestników. - Może zgłosić się każdy, także dorośli, kto chciałby zbadać wielonarodową mozaikę naszego regionu. Nasze działania będą polegały głównie na odkrywaniu i dokumentowaniu śladów wielokulturowej przeszłości Wolsztyna - mówi Tomasz Lis, który apeluje o zbiórkę starych fotografii, wspomnień mieszkańców, regionalnych tekstów publicystycznych oraz literackich i innych rzeczy, które w jakikolwiek sposób są związane z trzema narodami zamieszkującymi kiedyś Wolsztyn i okolice.
Chętni do poznawania historii jak i jej pamiątki przyjmowani są do połowy listopada. - Z tego co uda nam się zebrać przygotujemy specjalną wystawę - informuje koordynator projektu Grzegorz Śmiałek.
Poezja, muzyka, teatr
Owa specjalna wystawa będzie miała miejsce na początku grudnia, w trakcie trzydniowego finału całego przedsięwzięcia. W programie m.in. wykłady historyków z uniwersytetu poznańskiego oraz z europejskiego uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Będzie też obszerna część artystyczna m.in. wieczór poezji regionalnej, koncert muzyki żydowskiej no i spektakl polsko - niemieckiej grupy.
Jest już gotowy scenariusz, są też obsadzone główne role, które zagrają przedstawiciele TKZW, aktorzy wolsztyńskiego kabaretu Błąd Sceniczny oraz członkowie grupy teatralnej Paragraf -2 z Siedlca. Więcej informacji o projekcie ,,Wolsztyn - miasto trzech kultury" na stronie internetowej: www.kulturawolsztyn.bior.pl. Warto dodać, że całe przedsięwzięcie finansuje unijny program ,,Młodzi w działaniu", który przekazał 5 tys. euro oraz urząd miejski, który dołożył 2 tys. zł.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?