Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potężne kolejki uchodźców z Ukrainy po PESEL? Na pewno nie w Zielonej Górze!

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Wideo
od 16 lat
W mediach internetowych pojawiły się filmiki, na których widać gigantyczne kolejki uchodźców z Ukrainy czekających przed Centrum Pomocy Rodzinie w Zielonej Górze do nadania numeru PESEL. Monitorowaliśmy sytuację przez dwa dni z rzędu i stwierdziliśmy, że owszem jest duże zainteresowanie ze strony Ukraińców ratujących się ucieczką do Polski przed agresją Rosji, ale tragedii nie ma. Skąd w takim razie te kolejki?

Kolejki przed Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Długiej 13 w Zielonej Górze - takie filmiki ukazały się w internecie na dowód problemu, z jakim boryka się miasto i uchodźcy wojenni z Ukrainy, ubiegający się o nadanie numeru PESEL. Postanowiliśmy sprawdzić sytuację i udaliśmy się na miejsce. Przed urzędem zjawialiśmy się przez kolejne dwa dni. Zainteresowanych nadaniem numeru identyfikacyjnego jest rzeczywiście wielu, ale petenci są przyjmowani zgodnie z otrzymanymi wcześniej numerkami, wyznaczającymi datę wizyty w urzędzie. Kolejka tworzy się tylko w piątki rano, bo właśnie wtedy można otrzymać kolejkowy bilet.

PESEL UKR

W Zielonej Górze rejestracja i nadawanie numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy rozpoczęła się w środę, 16 marca, w siedzibie Urzędu Miasta Zielona Góra przy ul. Długiej 13. Procedura dotyczy Ukraińców, którzy przyjechali do Polski od 24 lutego 2022 r., czyli w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

- Usprawniliśmy pracę i chcemy zapewnić uchodźcom maksymalny komfort na jaki pozwala lokalizacja budynku i miejsce, w którym realizujemy nasze zadania – zapewnia Małgorzata Ostrowska z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Zielonej Górze.

Cała procedura nadawania numeru PESEL przebiega w budynku Zielonogórskiego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Długiej 13. W sali nr 13 do dyspozycji interesantów ustawiono krzesła i stoliki, przy których można otrzymać pomoc, również w języku ukraińskim. Pierwszym krokiem do otrzymania identyfikacyjnego numeru jest wypełnienie wniosku o nadanie numeru PESEL UKR. Są tu długopisy i wzory pism gotowych do wypełnienia. Jest fotograf wykonujący nieodpłatnie zdjęcia, które obowiązkowo należy dołączyć do każdego złożonego wniosku. Poza tym w sali mają swoje stanowiska urzędnicy z ZUS-u, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Świadczeń Rodzinnych oraz Urzędu Pracy. Dzięki nim uchodźcy wojenni otrzymują informacje dotyczące dalszych kroków działania.

Numerki do kolejki

Interesantów starających się o numer PESEL UKR obowiązuje biletowy system kolejkowy. Numery są rozdawane raz w tygodniu, w piątki rano od 7:30. Petenci otrzymują blankiety z wyznaczoną datą w urzędzie. To właśnie wtedy, przez ok. godzinę jest największy tłum i zamieszanie.

- Zależy nam na rozładowaniu kolejek. Nie chcielibyśmy, aby wszystkie osoby oczekujące, a jest ich naprawdę wiele, stały w długich ogonkach poza budynkiem, w niewygodnych warunkach - tłumaczy Małgorzata Ostrowska. - Wydaje się nam, że forma biletowania jest w tym wypadku najrozsądniejszą formą obsługi petentów - podsumowuje.

Procedura nadania numeru PESEL jest trzyetapowa i wymaga czasu. Wniosek musi wypełnić każdy, niezależnie od wieku, nawet małe dzieci.

Do wniosku o nadanie numeru PESEL UKR należy dołączyć zdjęcie. W Urzędzie Miasta przy ul. Długiej 13 fotograf robi je za darmo. Poza tym w sali swoje
Do wniosku o nadanie numeru PESEL UKR należy dołączyć zdjęcie. W Urzędzie Miasta przy ul. Długiej 13 fotograf robi je za darmo. Poza tym w sali swoje stanowiska maja tu urzędnicy z ZUS-u, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Świadczeń Rodzinnych oraz Urzędu Pracy Agnieszka Linka

Godziny pracy urzędu

Urząd przy ul. Długiej 13 w Zielonej Górze, nadający uchodźcom z Ukrainy numery PESEL wydłużył godziny pracy:

  • Od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 20:00
  • W soboty i niedziele od 8:00 – 20:00

Co zrobić, żeby otrzymać PESEL UKR

Wymagany jest przede wszystkim wypełniony wniosek o nadanie numeru PESEL. Można go bezpłatnie pobrać w Zielonogórskim Centrum Pomocy Rodzinie w sali nr 13 przy ul. Długiej 13. Ubiegający się o nadanie numeru identyfikacyjnego musi mieć zdjęcie (na miejscu jest fotograf, który wykonuje takie zdjęcia bez pobierania opłaty). Trzeba też przedstawić dokumenty, na podstawie których przekroczyło się granicę. Dokumentem potwierdzającym tożsamość może być paszport (nawet taki, który stracił aktualność), dowód osobisty, akt urodzenia – w przypadku dzieci lub inny dokument pozwalający na zidentyfikowanie osoby ubiegającej się o PESEL UKR.

Będzie więcej stanowisk obsługujących Ukraińców

Urząd Miasta w Zielonej Górze stara się o sprzęt i komputery pozwalające zwiększyć liczbę stanowisk nadających Ukraińcom numery PESEL. Na razie stanowiska pracy są tylko trzy. Urzędnicy chcą każdego dnia obsługiwać 80 osób. Docelowo tych stanowisk ma być 7, co upłynni proces nadawania PESEL - i. Sprzęt zostanie zakupiony ze środków zewnętrznych, bowiem procedura nadawania numerów identyfikacyjnych została zlecona przez administrację rządową.

Zobacz wideo: Żeby nie było wojny - historia rodziny z Odessy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska