Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potężne ulewy w całej Polsce. W Niedowie została przerwana tama, wielka woda zbliża się do naszego województwa

(tod, jan)
Bogatynia została zalana, Zgorzelec na szczęście obronił się przed wielką wodą.
Bogatynia została zalana, Zgorzelec na szczęście obronił się przed wielką wodą. fot. sxc.hu
Alarm przeciwpowodziowy w Lubuskiem! Potężne ulewy w całej Polsce znów zebrały śmiertelne żniwo. W wyniku powodzi na Dolnym Śląsku zginęły trzy osoby, a wiele miejscowości znalazło się pod wodą. Czy w Lubuskiem znów czeka nas wielka woda?

Wczoraj w żarskiej komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zebrał się powiatowy zespół reagowania kryzysowego, który całą noc obradował pod kierownictwem starosty Marka Cieślaka.

Zobacz też: Do powiatu żarskiego zbliża się wielka woda! Fala ma aż siedem metrów, sytuacja jest bardzo groźna

Zespół jest w stałym kontakcie z wójtami Przewozu, Łęknicy, Trzebiela oraz Brodów, którzy na miejscu koordynują akcję związaną z zabezpieczeniem przed skutkami powodzi. W stan gotowości postawiono strażaków zawodowych oraz jednostki ochotniczej straży pożarnej.

- Złożyliśmy do wojewódzkiego stanowiska koordynacji ratownictwa w Gorzowie Wlkp zapotrzebowanie na sprzęt i ludzi - poinformował nas Paweł Hryniewicz, rzecznik prasowy powiatowej komendy PSP w Żarach

Jak zapewnił nas wczoraj późnym wieczorem starosta Marek Cieślak, sytuacja jest groźna, dlatego czynione są starania, aby opanować skutki żywiołu.

Jak dowiedzieliśmy się dziś rano, wojewoda lubuski ogłosił już alarm przeciwpowodziowy dla naszego województwa

Zobacz też: Powódź w Lubuskiem: Ludzie szykują się na najgorsze (zdjęcia Czytelników, wideo)

Przypomnijmy: Najbardziej dramatyczna sytuacja jest obecnie w Bogatyni oraz Zgorzelcu. W wyniku opadów deszczu, w Niedowie doszło do przerwania zapory na zbiorniku retencyjnym. Fala kulminacyjna, która wytworzyła się na Nysie Łużyckiej spowodowała ogromne straty oraz ofiary w ludziach.

Dramatyczna sytuacja w kraju, alarm przeciwpowodziowy w Lubuskiem

Po wylaniu rzeki Miedzianka w Bogatyni (która jest dopływem Nysy), wielka woda całkowicie odcięła to 18-tysięczne miasteczko od świata. Jedna osoba zginęła, brakuje chleba, wody pitnej, wielu mieszkańców w dosłownie kilka sekund straciło cały dorobek życia. Na miejscu pracowało aż 41 zastępów straży pożarnej, na pomoc wysłano także wojsko. Sytuacja wciąż jest dramatyczna, straty w Bogatyni są ogromne. Woda zalała także pobliskie wyrobiska kopalni Turów. 265 górników musiało zostać ewakuowanych, kopalnia wstrzymała wydobycie węgla.

Do Zgorzelca fala kulminacyjna dotarła w sobotę po 23.00. Woda zalała Przedmieście Nyskie i Bulwar Grecki. Pozostała część miasta, w tym centrum ocalała, gdyż jest położona jest wyżej. Ogłoszono stan najwyższej gotowości, w mieście pojawił się także szef MSWiA Jerzy Miller. Dramat przeżył także starosta zgorzelski, wraz ze swoim kierowcą został bowiem porwany przez nurt wody. Mariusz Tureniec przejeżdżał przez most na rzece Witka. Wtedy woda przelała się ponad zaporą na rzece przy elektrowni Turów. Jego samochód terenowy został porwany przez nurt wody.

Na szczęście po kilku godzinach, w stanie skrajnego wyczerpania wraz z kierowcą zostali odnalezieni przez ratowników.

Na pomoc Dolnemu Śląskowi ruszyło wiele jednostek z całego kraju, w wyniku wielkiej wody ucierpiało bowiem wiele miejscowości. W Radomierzycach (miejscowość pomiędzy Bogatynią a Zgorzelcem) w wyniku zerwania znajdującej się na rzece Witka zapory zginęła jedna osoba. Zginął także strażak porwany wczoraj przez nurt wody w Ręczynie koło Zgorzelca.

Zalane zostały Markocice, Porajów, Opolno, Kopaczów. W wyniku podtopień ucierpiały także: Lwówek Śląski, Jawor, Kamienna Góra, Rędziny, Wieściszowice, Sędzisław i Marciszów. Wylały potoki Zimna Woda i Sierniawa. Trudna sytuacja jest również w miejscowości Leśna i w Gryfowie Śląskim.

Część dróg krajowych na terenie województwa dolnośląskiego jest zamknięta. Niedostępne są m.in. drogi krajowe nr 3 i nr 30. Na terenie województwa występują liczne utrudnienia w ruchu komunikacyjnym. Ruchem kierują policyjne służby drogowe.

Dramatyczna sytuacja jest także w Szczecinku w Zachodniopomorskiem. Tam zalana została część trasy drogi krajowej numer 11. W związku z tym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaleca omijanie Szczecinka w drodze nad morze i znad morza. Proponowane objazdy to: Piła, Wałcz, Mirosławiec, Kalisz Pomorski, Drawsko Pomorskie, Świdwin, Gościno, Kołobrzeg lub Piła, Jastrowie, Podgaje, Człuchów, Biały Bór, Bobolice, Koszalin.

U naszych południowych sąsiadów sytuacja także jest dramatyczna. W Czechach w wyniku powodzi zmarły już cztery osoby, wiele miast zostało odciętych od świata.

Jak informowaliśmy już wczoraj późnym wieczorem, do lubuskiego zbliża się prawie 7-metrowa fala.

Wojewoda lubuski ogłosił dziś rano alarm przeciwpowodziowy

W komunikacie, jaki można przeczytać na stronie internetowej wojewody lubuskiego, czytamy, że czeka nas kolejne zagrożenie powodziowe. Na terenie całego województwa już w sobotę 7 sierpnia zarządzono dyslokację sił ratowniczych, ewakuowano 60 osób z najbardziej zagrożonych terenów. Prognozy są jednak optymistyczne - nie powinna nam grozić powódź porównywalna do tej z maja i czerwca tego roku.

Dotąd ewakuowano 48 osób z Łęknicy oraz 12 z Przewozów. Wszystkie znalazły schronienie u rodziny. Jednak, jak podkreśla Jarosław Śliwiński, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW, Wojewoda jest gotowa udostępnić zagrożonym gminom pompy wodne oraz łóżka, śpiwory i koce.
Jak wynika z prognoz hydrologicznych, spodziewana fala ma dotrzeć do Przewozu 8 sierpnia w godz. 18:00-22:00 i wynieść 765 cm, zaś w Gubinie spodziewana jest 9 sierpnia między 22:00 a 24:00, kiedy woda osiągnie stan 570 cm.

Alarm przeciwpowodziowy został ogłoszony o godz. 10.00 i obejmuje powiaty żarski i krośnieński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska