Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrafimy się zjednoczyć - mówią uczniowie z Żar

Aleksandra Łuczyńska 68 363 44 60 [email protected]
Uczniowie SP-8 wiedzą o Katyniu dużo, po tragedii pod Smoleńskiem ta wiedza się utrwala
Uczniowie SP-8 wiedzą o Katyniu dużo, po tragedii pod Smoleńskiem ta wiedza się utrwala fot. Aleksandra Łuczyńska
- Sobotnia tragedia to lekcja patriotyzmu dla wszystkich Polaków - uważają uczniowie SP-8, którzy obchodzili rocznicę wydarzeń katyńskich, wspominając przy tym zmarłych tragicznie pod Smoleńskiem.

Do żarskiej redakcji "GL" nasza Czytelniczka, Janina Lenart przyniosła krótki wiersz, który napisała po sobotniej tragedii. Oto jego fragment: " Jest taki krzyk, którego nie słychać, i taki ból, który nie boli, a rozrywa serce. Jest taki żal, którego nie da się wypłakać, i także słowa, które grzęzną w gardle". - Nie sądziłam, że tak będę to przeżywać - przyznaje pani Janina. - W końcu musiałam napisać tych kilka słów, od siebie dla tych, którzy zginęli - mówi.

Za pomocą poezji, choć nie swojego autorstwa, hołd ofiarom Katynia sprzed siedemdziesięciu lat i tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem, oddają uczniowie wszystkich szkół w Żarach. Organizuje się specjalne spektakle, apele. W SP - 8 już we wtorek zorganizowano specjalną wystawę. - Nawet młodsi uczniowie są nią bardzo zainteresowani. Czytają, skupiają się - opowiada zastępca dyrektora Barbara Brzezińska. - To bardzo wzruszające, że nasi uczniowie tak do tego podchodzą. Nawet ci, powszechnie uważani za urwisów, zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.
Montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie jednej z szóstych klas. Klaudia Żuk i Aleksandra Zaborna nie kryją smutku. - O Katyniu opowiadała mi babcia, której brat zginął właśnie w tamtejszym lesie. Bardzo przy tym płakała. To, co stało się w sobotę to kolejna tragedia - mówi Klaudia.
- Polacy są tacy, że gdy przyjdzie, co do czego, potrafią się zjednoczyć. Teraz jest podobnie, chociaż wcześniej o prezydencie nie mówiło się dobrze - dodaje Ola.

Izabela Czajka, polonistka, która wraz z uczniami przygotowała montaż zapewnia, że młodzież odnajduje się w nowej sytuacji. - Są bardzo chętni do współpracy. Ten spektakl miał się odbyć dopiero w przyszłym tygodniu. Z wiadomych przyczyn trochę to przyspieszyliśmy. O Katyniu wiedzieli sporo, paradoksalnie tragedia pod Smoleńskim utrwala tę wiedzę - przekonuje nauczycielka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska