Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrójny jubileusz w kargowskiej bibliotece

Agata Ceglińska 068 324 88 54 [email protected]
Malgorzata Kwiecień, dyrektorka biblioteki miejskiej i opiekunka Leśniczówki Linie - domu pracy twórczej
Malgorzata Kwiecień, dyrektorka biblioteki miejskiej i opiekunka Leśniczówki Linie - domu pracy twórczej fot. Tomasz Gawałkiewicz
- Przez 10 lat trwania konkursu literackiego im. Paukszty wpłynęły do nas aż 893 prace - mówi Małgorzata Kwiecień, dyrektorka biblioteki w Kargowej

- Już w piątek szykuje się w książnicy spora uroczystość…
- Będzie jedno święto, choć w rzeczywistości są aż trzy okazje. 60-lecie biblioteki w Kargowej, 30. rocznica śmierci patrona naszej książnicy Eugeniusza Paukszty i 10 urodziny Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego imienia tego twórcy pod hasłem "Małe ojczyzny pogranicza kultur i regionów".

- Czego można się spodziewać?
- Będzie dużo atrakcji. Podczas uroczystości nie zabraknie osób, które miały szczególne znaczenie dla biblioteki, np. pracownic, które przepracowały w niej najwięcej lat - jak pani Romana Putyra, która działała tu aż 39 lat!. Ponadto nagrody odbiorą tegoroczni laureaci konkursu: zdobywczyni pierwszego miejsca Grażyna Zwolińska, drugiego Anna Kokot i trzeciego Czesław Markiewicz. Uhonorowani zostaną również wyróżnieni: Wojciech Jachimowicz i Alan Misiewicz. Będzie prezentacja wyjątkowego filmu, koncert i wystąpienia. Fragment prozy Eugeniusza Paukszty odczyta honorowy obywatel naszego miasta, znany aktor pan Maciej Kozłowski.

- Jak przez te wszystkie lata ewoluował konkurs?
- Najpierw miał zasięg regionalny, ale już druga edycja kierowana była do twórców w całej Polsce. Z reguły startują w nim osoby w średnim wieku, chociaż zdarzają się i utalentowane młode "rodzynki", jak 17-latka Olga Świderska, której praca zachwyciła jury. Przez 10 lat akcji napłynęły do nas dokładnie 893 prace, w tym niektóre od Polonii z zagranicy. Od 2007 roku każdy konkurs ma podhasło. W tym roku twórcy skupili się na myśli przewodniej "Patriotyzm dziś?"

- Która edycja najbardziej utkwiła pani w pamięci?
- Chyba ósma. Towarzyszyło jej bowiem otwarcie Leśniczówki Linie - Domu Pracy Twórczej oraz Izby Pamięci im. Eugeniusza Paukszty. Działo się to w Liniach, miejscu, gdzie artysta chętnie wypoczywał i tworzył. Obecnie w leśniczówce znajduje się m.in. pomieszczenie dla literatów, w którym mogą wypoczywać.

- Jakie są plany na przyszłość co do tego miejsca?
- Chcemy rozpocząć współpracę z innymi leśniczówkami i stowarzyszeniami, których patronem też jest Paukszta. I wciąż zamierzamy organizować konkurs. To promocja Kargowej na całą Polskę.

- Dziękuję

Spotkanie na Liniach (i nie tylko)

Piątek, 2 października, 12.00 wyjazd z Kargowej do Leśniczówki Linie - Domu Pracy Twórczej i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową, 12.30 powitanie gości, wystąpienia, 13.20 prezentacja multimedialna, 13.30 poczęstunek jubileuszowy: tort i szampan, 14.00 "Do zobaczenia za rok w Jerozolimie"- film dokumentalny Wojciecha Olejniczaka, 14.20 "Pod Kargową"- fragment prozy Eugeniusza Paukszty w wykonaniu aktora Macieja Kozłowskiego, 14.30 "Eugeniusz Paukszta- pisarz i społecznik" wystąpienie Stanisława Słopienia, prezesa Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu, 14.50 podsumowanie i wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego - Janusz Koniusz, 15.20 otwarcie wystaw: "60 lat działalności biblioteki", "Patron naszej biblioteki" oraz "Konkurs literacki", 15.50 koncert Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska