Powiat krośnieński. Na co wydano 37 mln zł?

Leszek Kalinowski 68 324 88 43 [email protected]
Najważniejsza oświatowa inwestycja - budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie - zakończy się w lipcu przyszłego roku  (fot. Mariusz Kapała)
Najważniejsza oświatowa inwestycja - budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie - zakończy się w lipcu przyszłego roku (fot. Mariusz Kapała)
- Słyszałem, że starostwo przeznaczyło w ciągu czterech lat ponad 37 mln zł na różne inwestycje. Zastanawiam się na co? - pyta pan Franciszek z Krosna. Kończąca się kadencja jest dobrą okazją do podsumowań.

Nie tylko pan Franciszek chciałby wiedzieć, co zrobiło starostwo przez cztery lata.

- Wybory się zbliżają, a ja się zupełnie pogubiłam. Co miasto zrobiło, a co powiat. Ciężko to jakoś rozgraniczyć - przyznaje pani Karolina z Gubina. - Bo to teraz tak jakoś dziwnie jest, że np. jedna droga do miasta należy, druga do powiatu, a trzecią jeszcze województwo zarządza.

Tymczasem w latach 2007-2010 powiat na inwestycje wydał 37,3 miliona złotych. Najważniejsze to termomodernizacja wszystkich placówek oświatowych. Jak podkreśla Jacek Hoffmann, starosta krośnieński, można to było zrobić dzięki pieniądzom pozyskanym z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Swój wygląd zmienił szary, smutny do tej pory budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie.

- Teraz do takiej szkoły to przyjemnie jest chodzić - przyznają licealistki Ania, Ewa i Kamila. - A zielony, stonowany kolor uspokaja.

Ocieplone i pomalowane zostały także: Zespół Szkół Licealnych i Technicznych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (dawniej Zespół Szkół Rolniczych) oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gubinie.

Powiat zapłacił za termomodernizację 6,8 mln zł. Teraz liczy nie tylko na oszczędności związane z ogrzewaniem... Ale to jeszcze nie wszystkie zmiany, jakich dokonano w szkołach. Przecież przy ZSP w Krośnie za pół miliona złotych wybudowano boisko wielofunkcyjne.

- Dla mnie najważniejsze jest to, że po tylu latach przestał straszyć internat nad Nysą - mówi Stanisława Bryś z Gubina. - Stoi on tuż przy przejściu granicznym. Teraz można powiedzieć, że jest naszą wizytówką, ale przez lata to wstyd mi było, że Polska nie ma pieniędzy na zrobienie elewacji.

Przebudowa internatu ZSLiT w Gubinie kosztowała 1,2 mln zł.

- Jednak największym zadaniem jest rozpoczęta w tym roku budowa nowoczesnej hali sportowej przy ZSP w Krośnie - podkreśla starosta. - Pochłonie ona 6,5 mln zł, a połowa tej kwoty pochodzić będzie z LRPO. Młodzież będzie mogła w niej ćwiczyć już we wrześniu przyszłego roku.

W czasie czterech lat - także dzięki zdobytym unijnym pieniądzom - zmodernizowano wiele odcinków dróg powiatowych. W ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej Lubuskie - Brandenburgia przebudowano drogę z Gubina do Żytowania (koszt inwestycji 3,3 mln zł), zmodernizowano drogę w Bieżycach (1,3 mln zł) oraz przebudowano drogę z Żytowania do granicy państwa (1,5 mln zł).

Natomiast w ramach Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych 2008-2011 przebudowano odcinek drogi powiatowej w Krośnie, od skrzyżowania z drogą krajową nr 29 w ciągu ulicy Bohaterów Wojska Polskiego i Gubińskiej, do skrzyżowania z drogą krajową nr 32 (koszt 1,6 mln zł) oraz odcinek drogi powiatowej w Gubinie, od skrzyżowania z drogą krajową nr 32 w ciągu ulicy Kresowej, do skrzyżowania z ulicą Żołnierską (koszt 1,6 mln zł).

Poza tym wykonano wiele remontów dróg, a powiat ma ich pod swą opieką 440 km.

Co zmieniło się w sprawach społecznych? Powstał - w dawnym budynku straży granicznej - Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Integracja w Gubinie. By go utworzyć, starostwo musiało wydać 0,9 mln zł, ale udało mu się większość pieniędzy pozyskać z budżetu państwa. Ponadto rozbudowano zaplecze Powiatowego Domu Dziecka w Gubinie poprzez adaptację poddasza, przeznaczając na ten cel 1,0 mln zł.

Czytaj też: Krosno Odrzańskie na trzecim miejscu w rankingu energii odnawialnej

By usprawnić pracę administracji i ułatwić do niej dostęp mieszkańcom ukończono tworzenie Powiatowego Centrum Administracji w Krośnie. Pod jednym dachem znalazły się starostwo, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna oraz Ośrodek Dokumentacji Geodezyjno - Kartograficznej (koszt 6 mln zł). Natomiast w Gubinie uruchomiono delegaturę starostwa i filię PUP (prace adaptacyjne zakończyły się w 2008 roku i kosztowały budżet powiatu 1,3 mln zł).

Radni powiatowi, mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców, zgodzili się przekazać pieniądze szpitalowi na zakup nowoczesnych karetek. Natomiast dzięki dotacjom Komenda Powiatowa Policji wzbogaciła się o kilka samochodów osobowych, strażacy mogli kupić wozy ratowniczo-rozpoznawcze.

- W tym roku kupiliśmy kolejny samochód specjalistyczny - podnośnik z wysięgnikiem za 1 mln zł - dodaje J. Hoffamnn.

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie