Powiat Zielonogórski jest zawsze tam, gdzie lubuski sport

Artykuł sponsorowany Powiat Zielonogórski

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Zadań publicznych, jakie musi wypełnić Powiat Zielonogórski, jest naprawdę sporo. Od promocji zdrowia, ochrony dóbr kultury, a także środowiska i przyrody, poprzez pomoc społeczną, współpracę z organizacjami pozarządowymi, na promocji kultury fizycznej kończąc. W dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na ostatnim wymienionym aspekcie, a okazja jest ku temu szczególna – Powiat Zielonogórski od lat wspiera lubuskie inicjatywy sportowe, w tym również najstarszy i najbardziej prestiżowy plebiscyt sportowy „Gazety Lubuskiej”, którego jest partnerem.

W lutym – podczas Gali Sportu – poznamy najlepszych lubuskich sportowców ostatniej dekady. Gala przybierze wirtualną formę, gdyżkoronawirus pokrzyżował większość planów organizacyjnych i wydarzeń, jednak jak trafnie zauważył Starosta Zielonogórski Krzysztof Romankiewicz – sport jest tą dziedziną, która nie poddała się w tym trudnym, spowitym pandemią czasie. Ale czym jest sportowe widowisko bez dopingujących drużyny kibiców? Przecież wydarzeniom sportowym nieodłącznie towarzyszą emocje, a te obok samych sportowców, zagwarantować mogą tylko zasiadający na trybunach entuzjaści.

– Na Ziemi Lubuskiej w sposób szczególny doceniany jest żużel, którego nie uprawia wielu ludzi, ale odbiorcami tego widowiska sportowego jest wielu Lubuszan – trafnie zauważa Krzysztof Romankiewicz.

Jeśli mowa o rozgrywkach sportowych, to trudno wyobrazić je sobie bez wspierających drużynowe barwy entuzjastów. Niestety w ostatnich miesiącach stadiony czy boiska sportowe są w większości zamknięte dla pasjonatów, ale przecież duch sportu lubuskich kibiców na pewno nie wygasł!

Powiat Zielonogórski jest zawsze blisko inicjatyw sportowych

– W zakresie zadań, które stoją przed samorządami, także przed zielonogórskim samorządem powiatowym, jest sport szkolny – mówi Krzysztof Romankiewicz, po czym dodaje:

– W samorządzie powiatowym są również przewidziane zadania związane z działalnością ośrodków czy szkół, w których odbywają się olimpiady specjalne dla dzieci. Bo przecież w ramach działalności sportowej istotą jest to, abyśmy ten sport uprawiali wszyscy! Sport powinien nas łączyć, budować naszą lokalną społeczność, powinien nas rozwijać nie tylko fizycznie, ale również mentalnie.

Powiat Zielonogórski cyklicznie patronatem obejmuje m.in. Małe Przedszkoolimpiady organizowane corocznie przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sulechowie. Te dziecięce sportowo-rekreacyjne spotkania są wspaniałą inicjatywą, której celem jest nie tylko dobra zabawa, ale również integracja i przełamywanie własnych barier oraz integracja środowiska osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Powiat Zielonogórski wspiera ponadto małe przedsięwzięcia sportowe związane z aktywizacją seniorów z województwa lubuskiego, które organizowane są co dwa lata przez DPS w Trzebiechowie w ramach lubuskiej Olimpiady Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej.

Inicjatyw sportowych organizowanych pod patronatem Starosty Zielonogórskiego jest oczywiście znacznie więcej. Wystarczy dodać, że Starostwo wsparło I Memoriał Jerzego Klempela w piłce ręcznej mężczyzn organizowany w Sulechowie, jak również kolejne edycje szosowego wyścigu kolarskiego „Piekło Przytoku”organizowanego przez Lubuskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Wydarzenie to przyciąga co roku rzesze Lubuszan, a wzorowane jest na rozgrywanym od 1896 roku, z przerwami spowodowanymi dwoma wojnami światowymi, wyścigu Paryż – Roubaix, zwanym „L’Enfer du Nord” – „Piekło Północy ”.

Nie koniec na tym! Powiat Zielonogórski wsparł również organizację 33. Ogólnopolskiego Rajdu Samochodowego Honorowych Dawców Krwi PCK. Inicjatywa ta jest niezwykle istotna, bowiem przyczynia się do popularyzacji honorowego krwiodawstwa, wzrostu liczby krwiodawców, a tym samej pozyskanej krwi, która jest bezcennym darem życia.

Miniony rok był trudny. Czy w najbliższych miesiącach pandemia odpuści? Tego nie wie nikt. Pewne jest natomiast, że zawsze, mimo przeciwności losu, powiat zielonogórski stanie na wysokości zadania i wesprze wydarzenia społeczno-sportowe odbywające się w naszym regionie.

– Chciałbym życzyć wszystkim sportowcom, abyście odnosili sukcesy w najbliższym i dalszym okresie czasu, a trenerom, aby szukali następców tych, którzy dziś odnoszą sukcesy – podsumował Krzysztof Romankiewicz.

Dodaj ogłoszenie