Powódź w Lubuskiem. Cały czas trwa walka z żywiołem (wideo, zdjęcia, informacje na bieżąco)

Redakcja
fot. internautka Marzena S.
Podnosi się stan Warty w Skwierzynie. Pęknięcie wału po stronie niemieckiej. Na wysoką wodę czekają Kostrzyn oraz Słubice, fala kulminacyjna nadejdzie dzisiejszej nocy. Objazdy w związku z zagrożeniem powodzią w Kostrzynie. Przysyłajcie nam zdjęcia, wideo i wiadomości o aktualnej sytuacji w Waszej okolicy.

[galeria_glowna]

Skwierzyna, godz. 18.15
Jak podaje Naczelnik OSP w Skwierzynie, stan Warty osiągnął 440 cm. i o 20 cm. przekroczył stan alarmowy.
Woda wciąż się podnosi.
Fala kulminacyjna w Skwierzynie przewidywana jest na wtorek/środę. Woda osiągnąć ma 530 cm.

Słubice, godz. 17.00
Otrzymaliśmy od internautów informację, że po stronie niemieckiej pękł wał przeciwpowodziowy. Faktycznie, według wiceburmistrz Słubic Katarzyny Mintus - Trojan nastąpiło pęknięcie wału w okolicach miejscowosci Eisenhüttenstadt, około 30 km od Frankfurtu nad Odrą. Woda wylewa się na łąki. Jednak, jak zapewnia strona niemiecka - pękniecie jest niegroźne i zostanie wkrótce naprawione.

Kostrzyn n/O godz. 16.15
W związku z wysokim stanem wód i realnym zagrożeniem powodziowym dziś od godz. 21.00 wprowadzony zostaje zakaz ruchu dla pojazdów ciężarowych o masie powyżej 12 t. w na odcinku drogi krajowej nr 31 od ronda Twierdza do skrzyżowania z dr. woj. nr 132 (rondo Miejskie).

Objazdy:
Samochody ciężarowe jadące w kierunku Kostrzyna nad Odrą od strony Świecka zostaną skierowane na drogę wojewódzką nr 137 w kierunku Ośna Lubuskiego i dalej drogą wojewódzka nr 134 do drogi krajowej nr 22 w kierunku Gorzowa Wlkp. Następnie DK nr 3 i drogą wojewódzką nr 132 do m. Kostrzyn nad Odrą do drogi krajowej nr 31.
Ruch samochodów ciężarowych w kierunku Słubic i Świecka od strony m. Kostrzyn nad Odrą będzie odbywał się analogicznie w przeciwnym kierunku, tj. drogą wojewódzką nr 132 do Gorzowa Wlkp. dalej DK nr 3 i DK nr 22 w kierunku Krzeszyc. Dalej w kierunku Ośna Lubuskiego DW 134 i 137 do skrzyż. z drogą krajową nr 29.

Zielona Góra, godz. 15.30
Podczas spotkania Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. z Wojewodą Heleną Hatką przedstawiciel IMiGW zapowiedział, że fala powodziowa z rzeki Warty dotrze do Kostrzyna cztery dni po fali kulminacyjnej na Odrze.
Władze Słońska i Witnicy zasygnalizowały potrzebę skierowania wojska na ich teren.

Obecny stan Odry według informacji Urzędu Wojewódzkiego (godz. 15.30):
Nowa Sól 623 cm.
Cigacice 631 cm
Nietków 625 cm
Krosno Odrz. 546 cm
Połęcko 549 cm
Słubice 570 cm

Według informacji Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze z godz. 14.00:
We wszystkich 6 gminach Powiatu Zielonogórskiego prowadzony jest całodobowy monitoring wałów. Pojawiające się przesiąki są na bieżąco uszczelniane. Nie grozi nam przelanie wody przez wały.
W gminie Czerwieńsk do przewozu piasku są wykorzystywane 3 łodzie (w tym jedna z KM Policji w Zielonej Górze), ponieważ w niektórych miejscach nie można dotrzeć do wałów od strony lądu. W gminie Trzebiechów prowadzone są prace przy utwardzaniu dróg dojazdowych do wałów.

Inspektorzy Sanepidu cały czas sprawdzają, czy nie zostały zalane zakładu przetwórstwa spożywczego, wysypiska śmieci i cmentarze. Zalana masarnia w Cigacicach, która leży tuż nad Odrą nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego z powodu ewakuacji zakładu. Obecnie nigdzie nie ma zagrożenia epidemiologicznego.

Rośnie ilość terenów, które znalazły się pod wodą. W ciągu ostatniej doby w gminie Sulechów zostało zalanych kolejnych 200 ha terenów rolnych oraz 20 ha nieużytków. Na odcinku Laski - Ciemnice w gminie Czerwieńsk zalanych jest także 300 m. drogi powiatowej. Zalane są także odcinki dróg gminnych w miejscowościach Górki Małe, Górzykowo, Leśna Góra, Cigacice. Zamknięta jest droga wojewódzka nr 278 na odcinku Szklarka Radnicka - Będów, ponieważ zalewa ją woda cofająca się z polderu Połupin w kierunku Będowa (gmina Czerwieńsk).

Od 20 do 27 maja br. powiatowy i wojewódzki magazyny przeciwppowodziowe w Sulechowie wydały 6 gminom Powiatu Zielonogórskiego przez które płynie Odra 210 tys. worków do uszczelniania wałów.

Główny Inspektor Sanitarny od dzisiaj, to jest 28 maja br. od godziny 8:00 są udostępnione numery infolinii dla powodzian: 800 060 033 (bezpłatny, z wyjątkiem Orange i Play) i 222 318 000 (koszt połączenia jak do sieci stacjonarnych). Po połączeniu z infolinią, osoba chcąca uzyskać informacje, zostanie przekierowana na numer alarmowy właściwej terytorialnie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a wcześniej usłyszy komunikat.

Słubice, godz. 12.45
Obecnie stan Odry wynosi 573 cm, czyli tylko o centymetr mniej, niż planowany na czas pomiędzy północą a 4 rano w sobotę falą kulminacyjną. Według prognoz wysoka woda utrzyma się do poniedziałku, kiedy zacznie opadać ok. 3-4 cm/godzinę, osiagając stan w okolicach 5 metrów we wtorek.

Nowa Sól, godz. 12.45
Woda spada z prędkością 1 cm/godz. Fala przeszła, sytuacja się uspokaja.

Krosno Odrzańskie, godz. 12.30
Woda nadal wysoka, ale sytuacja spokojniejsza. Stan Odry opada - w ciągu ostatnich 12 godzin o 4 centymetry.
W niedzielę zostaną wznowione msze święte w kościele Św. Jadwigi w Dolnym Krośnie.
Kostrzyn - Park Narodowy Ujście Warty
Dziś pomiędzy godziną 13.00-14.00 ewakuowanych będzie kilkanaście koni rasy Konik Polski z terenu Parku.

Według raportu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, rzelki w Lubuskiem o godz. 11.00 miały następujący stan:
NOWA SÓL - ODRA - H= 625 Przek=225 cm
CIGACICE - ODRA - H= 634 Przek=234 cm
NIETKÓW - ODRA - H= 627 Przek=227 cm
KROSNO ODRZ - ODRA - H= 547 Przek=197 cm
POŁĘCKO - ODRA - H= 548 Przek=198 cm
STARY RADUSZ - BÓBR - H= 662 Przek=162 cm
KOSTRZYN - WARTA - H= 482 Przek=82 cm
GORZÓW WLKP. - WARTA - H= 415 Przek=5 cm
SKWIERZYNA - WARTA - H= 428 Przek=0 cm

Powiat głogowski, 28 maja Woda na Odrze opada powoli. Stan rzeki wynosi 653 cm. - Przekroczenie właściwego i bezpiecznego poziomu Odry wciąż jest duże i wynosi około 2 m - powiedział rzecznik starosty głogowskiego Bartek Adamczak. - Najtrudniejsza sytuacja pozostaje na terenie gminy wiejskiej Głogów, gdzie doszło do poważnego zagrożenia stabilności wałów w wielu miejscach naraz, w miejscowościach Klucze, Wilków i Stare Serby. Udaje się na razie, w wyniku działań wójta, służb mundurowych oraz wielkiej ofiarności mieszkańców stabilizować sytuację. W miejscowość Borek trwa akcja przepompowywania wody z okolic na tereny leśne. Powinno to zabezpieczyć tę wieś bez narażania na zalanie Białołęki.

Wysoka woda w bardzo poważny sposób narusza stabilność wałów. Akcja trwa również od wielu dni na terenie przy Czernej, Dobrzejowicach.- Teraz najważniejszym zadaniem jest pilnowanie wałów i wzmacnianie ich w miejscach przesiąków, by nie dopuści przerwania nasiąkniętych wodą jak gąbka wałów - powiedział rzecznik.

Przez całą dobę czuwa nad tym ok. 340 żołnierzy i 300 strażaków oraz mieszkańców wsi. Jak poinformowano nas w sztabie kryzysowym, bezpiecznym stanem będzie 580 cm.

Słubice W centrum miasta opustoszały sklepy. Niektórzy właściciele z obawy przed wodą wywożą z nich towar a nawet wyposażenie. Przez szybę sklepu z garniturami przy deptaku nad Odrą zagląda jakaś kobieta. Widzi już tylko gołe manekiny. Ktoś inny zatrzymuje się przy budynku sądu i czyta komunikat o tym, że z powodu zagrożenia dziś odwołane zostały rozprawy, a od 31 maja do 1 czerwca sekretariat nie będzie obsługiwał interesantów. Kawałek dalej na banku PKO BP wisi informacja o zamknięciu placówki do 31 maja. Do odwołania nieczynny będzie tam bankomat, bo właśnie jest demontowany.

Przez cały dzień nie milknie "szczekaczka". To miejski radiowęzeł, który odzywa się w szczególnych sytuacjach. Z głośników płyną m.in. apele do mieszkańców o wyjazd z miasta na weekend, bo wtedy spodziewana jest największa woda. Ludzie przystają, słuchają i coraz bardziej się boją. Woda w Odrze przybiera. Dziś wieczorem ma być kulminacja. - Woda pojawiła się w podziemiu szpitala. Jest jej około pół metra - opowiada zastępca burmistrza Katarzyna Mintus-Trojan. Spodziewano się tego dlatego od wczoraj szpital jest zamknięty. Pracuje tylko oddział ratunkowy.

Sulęcin. W powiecie sulęcińskim powódź teoretycznie może dosięgnąć mieszkańców gmin Słońsk i Krzeszyce. Jednak na razie realnego zagrożenia nie ma.

Kostrzyn. Zagrożone jest stare miasto, centrum i niektóre dzielnice. Szczególnie narażone na zalanie są niektóre posesje na osiedlach: Drzewice, Warniki i Szumiłowo. Ale groźnie jest też w centrum Kostrzyna. Na wielką wodę szykuje się też zniszczona w czasie II wojny światowej starówka.

Nowa Sól. Po przejściu fali kulminacyjnej, dużo niższej niż przewidywały najczarniejsze scenariusze, cała walka rozegrała się w kilku zaledwie newralgicznych miejscach w centrum miasta, gdzie wały były najsłabsze. Swój pierwszy test przeszła też ściana przeciwpowodziowa w nowosolskim porcie.

Krosno Odrz. Przez miasto przechodziła wczoraj fala kulminacyjna. Wczoraj o godz. 18.00 zamknięto dla pojazdów powyżej 12 ton drogę krajową od ronda Połupińskiego w kierunku Krosna przez ul. Chrobrego w kierunku Osiecznicy.

Powiat głogowski. Wczoraj w Borku koło Głogowa doszło do konfliktu. Podsiąki przy wałach zaczęły zatapiać kilka domów, zagrożona była stacja uzdatniania wody dla kilku wsi oraz trafostacja. Strażacy, żeby do tego nie dopuścić, chcieli otworzyć śluzy i puścić wodę na pola w kierunku sąsiedniej Białołęki. Podtopiłoby wtedy kilka domów w tej miejscowości.
Ale ludzie z Białołęki nie chcieli na to pozwolić. Zorganizowali protest na polu, siedzieli i pilnowali, żeby ich strażacy nie zalali. W Borku zebrał się sztab ze strażakami. W końcu wymyślili. - Proszę przekazać, że opracowaliśmy koncepcję odprowadzenia wód z Borku bez zatapiania Białołęki - poinformował nas wójt gminy wiejskiej Głogów Andrzej Krzemień.

Pomoc psychologa dla poszkodowanych
Już od dziś w godz. 15.00 -18.00 i przez cały weekend (sobota-niedziela w godz. 10.00 - 15.00) powodzianie mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy psychologów. W województwie lubuskim zgłaszać się można do Lubuskiego Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA, ul. Plac Matejki 3a w Zielonej Górze. Tel. 0 68 454 92 32
Nowa Sól, 28 maja, godz. 7.00
Najsłabszy w okolicach Nowej Soli wał w Bobrownikach trzyma się nadal. Jeszcze wczoraj wieczorem zwoływano ludzi do jego umacniania. Dziś zapobiega się tam tylko dosyć mocnym przesiąkom.
W Nowej Soli przez noc woda opadła o 8 cm. Wczoraj o 22.00 było 638 cm, dziś o 6.00 rano było już 630 cm.
Sztab przeciwpowodziowy powiatu nowosolskiego liczy na to, że dynamika opadania wód z każdym dniem będzie coraz większa.

Skwierzyna, 27 maja, godz. 19.00
W Skwierzynie Warta przekroczyła stan alarmowy. Po południu poziom rzeki wynosił już 421 cm, czyli o centymetr przekroczył stan alarmowy. Fala kulminacyjna pojawi się tam już z wtorku na środę, czyli dobę wcześniej, niż początkowo prognozowali meteorolodzy.

Liczba ewakuowanych w czwartek
Kosarzyn w gminie Gubin - 17 osób
Krosno Odrzańskie - 24 osoby
Raduszec - 1 - osoba
Nowa Sól - 2 osoby
Gm. Trzebiechów - 3 osoby
Gm. Sulechów w Cigacicach - 7 osób
Gm. Siedlisko - 40 osób
Gm. Bojadła - 7 osób

Zalane budynki mieszkalne w czwartek
powiat krośnieński: Osiecznica - 71 budynków mieszkalnych jednorodzinnych, Krosno Odrzańskie (dolna część miasta) 50 budynków (w tym mieszkalnych wielorodzinnych i innych biurowych, handlowo-usługowych, podlany jest zamek krośnieński; Stary Raduszec - 20 budynków mieszkalnych jednorodzinnych, Radnica - 3 budynki mieszkalne jednorodzinne, Gostchorze - 4 budynki mieszkalne jednorodzinne, Połęcko - 10 budynków mieszkalnych, powiat zielonogórski: Cigacice - 3 budynki mieszkalne

Zamknięte instytucje w czwartek
Prewencyjnie dziś zawieszono pracę w niektórych szkołach i przedszkolach powiatach nowosolskim, słubickim i zielonogórskim. Jutro i w poniedziałek w Słubicach zamknięte będą wszystkie przedszkola i szkoły.

Zablokowane drogi w czwartek
powiat zielonogórski: Szklarka Radnicka - Będów
powiat słubicki: w mieście Słubice droga wzdłuż wału
powiat nowosolski: Nowa Sól - Stany (droga powiatowa Nr 1027 F), Bytom Odrz. - Drogomil (droga woj. Nr 292), Nowa Sól - Przyborów - zniszczona (droga woj. Nr 315), Przyborów - Siedlisko (droga woj. Nr 321).
powiat wschowski: Dryżyna - Niechów (droga woj. Nr 324), Szlichtyngowa - granica województwa (nasiąknięty wodą nasyp drogowy - niebezpieczeństwo katastrofy budowlanej) (droga woj. Nr 324)

Stan rzek, 27 maja, godz. 16.30
Nowa Sól - 640 cm (681 cm w 1997r.)
Cigacice - 647 cm (682 cm w 1997 r.)
Nietków - 637 cm (667 cm w 1997 r.)
Krosno Odrzańskie - 543 cm (563 cm w 1997 r.)
Połęcko - 547 cm (595 cm w 1997 r.)
Słubice - 532 cm (636 cm w 1997 r.)

Przysyłajcie nam zdjęcia, wideo i wiadomości o aktualnej sytuacji w Waszej okolicy. Informujmy się nawzajem! Nasza skrzynka: [email protected]

Gdzie można wpłacać pieniądze dla powodzian

Sandomierz
konto: Bank Spółdzielczy w Sandomierzu
10 9429 0004 2001 0000 1300 0021, z dopiskiem "Pomoc dla powodzian"
kontakt: 693 890 633 lub 609 552 315

Słubice
konto: Bank Spółdzielczy Mazowsze w Płocku, oddział w Sannikach
74 9042 1026 0840 0101 2000 0050, z dopiskiem "Pomoc dla powodzian, gmina Słubice"
kontakt: urząd gminy - 24 277 82 10

Gąbin
konto: PKO BP SA II Regionalny Oddział Korporacyjny w Warszawie
79 1020 3974 0000 5402 0208 0109, z dopiskiem "Pomoc dla powodzian, gmina Gąbin"
kontakt: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
- 24 277 10 14, (24) 277 10 48,
Gminny Sztab Zarządzania Kryzysowego - 24 267 41 50

Wilków
konto: Bank Spółdzielczy w Kazimierzu Dolnym
45 8731 0001 0200 0055 2000 0040, z dopiskiem "Pomoc dla powodzian gmina Wilków"
kontakt: sztab antykryzysowy - 81 828 20 33

Lanckorona
konto: PKO BP Odział 1 w Olkuszu
05 1020 2430 0000 8102 0045 4678, z dopiskiem "Pmoc poszkodowanym przez osuwiska w gminie Lanckorona"
kontakt: urząd gminy - 33 876 35 60

Cisek
konto: Powiatowy Bank Spółdzielczy w Kędzierzynie-Koźlu, oddział w Polskiej Cerekwi
84 8882 1016 2002 0000 2440 0001, z dopiskiem "Powódź"
kontakt: urząd gminy - 77 487 11 57, mail - [email protected]

Gorzyce
konto: Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu, oddział w Gorzycach
67 9434 1012 2002 1050 0018 0021, z dopiskiem "Powodzianie - gmina Gorzyce - Tarnobrzeskie"
kontakt: urząd gminy - 15 836 20 75, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - 15 836 23 25

Czechowice-Dziedzice
kontakt: PKO BP oddział Bielsko-Biała
68 1020 1390 0000 6802 0024 9680, z dopiskiem "Pomoc dla powodzian"
kontakt: Osrodek Pomocy Społecznej - 32 215 23 88

Pieniądze zbierają też

PCK
Bank Millennium
93 1160 2202 0000 0001 6233 5614, z dopiskiem "Powódź 2010"

Lubuski Zarząd Okręgowy PCK w Zielonej Górze:
BZ WBK S.A. O/Zielona Góra
97 1090 1535 0000 0000 5301 9162
kontakt:
Telefon: (68) 325-38-12; Faks: (68) 327-18-66
E-mail: [email protected]

Caritas
Bank PKO BP
70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem "Powódź Południe"

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
szalony0511
W dniu 28.05.2010 o 08:12, FESTUNG GLOGAU napisał:

lubuskie niech zalewa ważne że ŚLĄSKI GŁOGÓW się obronił.Buraki ręce precz od ŚLĄSKIEGO GŁOGOWA.Brak Tobie podstaw kultury.
s
szalony0511
W dniu 28.05.2010 o 11:35, ~dziewczyna~ napisał:

Lepiej żeby podniósł ci sie poziom tkanki mózgowejNie szukaj wrażeń.
s
szalony0511
W dniu 28.05.2010 o 11:51, toedi53 napisał:

Tu tkanka Dzieweczko jest potrzeba ale inna,ta która sprawiła by Ci wielką przyjemność!!!!Zwróciła się nie pod ten adres.Pozdrawiam.
s
szalony0511
W dniu 28.05.2010 o 12:02, ~zuza~ napisał:

Te jebaka; nie tu szukaj przygód.Jak się odnosisz do Kolegi,namierzymy Cię.
s
szalony0511
W dniu 28.05.2010 o 07:05, ~nick~ napisał:

Może jestem mało spostrzegawczy ale zapowiedź fali kulminacyjnej w Nowej Soli wyższej niż w 1997r. znalazłem jedynie w "lubuskiej". No bo co to była za sensacja że fala będzie 0,5m niższa.Pozostało się tylko z tej wiadomości cieszyć,ale i tak należy współczuć tym co powódź wyrządziła szkody.
~zuza~
****
r
rar
W dniu 28.05.2010 o 11:51, toedi53 napisał:

Tu tkanka Dzieweczko jest potrzeba ale inna,ta która sprawiła by Ci wielką przyjemność!!!!


Jeśli masz jej tam tyle samo co w mózgu to wątpię. Może nie zauważyłeś, ale tu się pisze o powodzi
t
toedi53
W dniu 28.05.2010 o 11:35, ~dziewczyna~ napisał:

Lepiej żeby podniósł ci sie poziom tkanki mózgowej


Tu tkanka Dzieweczko jest potrzeba ale inna,ta która sprawiła by Ci wielką przyjemność!!!!
~dziewczyna~
W dniu 28.05.2010 o 11:21, toedi53 napisał:

Co do wody to świnta racja,niech opada,ale jeśli chodzi o cosik innego to raczej chciałabym aby się z lekka podnosił!!!No nie dziewczyny!!!!


Lepiej żeby podniósł ci sie poziom tkanki mózgowej
t
toedi53
W dniu 28.05.2010 o 11:11, krośnianka88 napisał:

Ano opada, miejmy tylko nadzieję, ze się już nie podniesie


Co do wody to świnta racja,niech opada,ale jeśli chodzi o cosik innego to raczej chciałabym aby się z lekka podnosił!!!No nie dziewczyny!!!!
k
krośnianka88
W dniu 28.05.2010 o 10:19, 34 napisał:

jak podał lokalny portal informacyjny - woda w Krośnie opada.Ano opada, miejmy tylko nadzieję, ze się już nie podniesie
k
krośnianka88
W dniu 28.05.2010 o 10:19, 34 napisał:

jak podał lokalny portal informacyjny - woda w Krośnie opada.Ano opada, miejmy tylko nadzieję, ze się już nie podniesie
k
krośnianka88
W dniu 28.05.2010 o 10:19, 34 napisał:

jak podał lokalny portal informacyjny - woda w Krośnie opada.Ano opada, miejmy tylko nadzieję, ze się już nie podniesie
G
Gość
W dniu 28.05.2010 o 08:12, FESTUNG GLOGAU napisał:

lubuskie niech zalewa ważne że ŚLĄSKI GŁOGÓW się obronił.Buraki ręce precz od ŚLĄSKIEGO GŁOGOWA.


Też się cieszymy, że Was nie zalało. Pozdrowienia z pięknego Lubuskiego!
34
jak podał lokalny portal informacyjny - woda w Krośnie opada.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie