Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź zagraża także wsiom w gminie Zabór, ale o nich zapomniano

Czesław Wachnik
Odra w Milsku
Odra w Milsku Archiwum "GL"
Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego mają przygotować koncepcje ochrony przed powodzią, z wykorzystaniem terenów zalewowych.

Najczęściej mówimy i piszemy o zagrożeniach powodziowych w Nowej Soli, Gubinie, Krośnie Odrzańskim czy Słubicach. Na zabezpieczenie tych miast i ich okolic trafiają miliardy złotych, tymczasem o zagrożeniu powodziowym takich wsi jak Dąbrowa, Milsko, Wielobłota, Tarnawa czy Przytoczki w gminie Zabór najczęściej niewiele się mówi i pisze.

A tam Odra także zagraża mieszkańcom. Wystarczy przypomnieć rok 1997 i 2010,  kiedy to mieszkańcy Milska i innych wsi uciekali przed wodą do budynków położonych w górnej części ich miejscowości. Ale też walczyli z naporem wody, poprzez budowanie wałów z worków z piaskiem.

- Nie ma pewności, że to się nie powtórzy, ale koszty budowy wałów są zbyt wysokie. Z takimi małymi miejscowościami nikt się nie liczy. Dlatego musimy radzić sobie sami - mówi wójt Zaboru Robert Sidoruk.

Okazją do tego będzie zapowiadana na czwartek konferencja organizowana przez gminę Zabór, Uniwersytet Zielonogórski i CK Ziemianin.

To na niej studenci UZ mają zaprezentować koncepcję ochrony przeciwpowodziowej we wspomnianych miejscowościach. Ochrona ta ma polegać na wykorzystaniu poniemieckich terenów zalewowych. Okazuje się bowiem, że poprzedni gospodarze dawali sobie radę z powodziami, wykorzystując wspomniane tereny. My jakbyśmy o nich zapomnieli. Co więcej, niektóre zostały nawet zabudowane.

- Może będą też inne koncepcje, ale o nich dowiemy się w trakcie konferencji - tłumaczy wójt. Zapowiada też, że być może jedno lub kilka z prezentowanych rozwiązań gmina będzie chciała zastosować w praktyce, by uchronić mieszkańców przed powodzią.

Dodaje, że już wcześniej myślano  o opracowaniu koncepcji wykorzystania terenów zalewowych. Jednak zrobili to dopiero studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska