Powodzie na południu Polski. Czy Odra i Warta zagrażają Lubuszanom?

pik
fot. Archiwum
Alarmy przeciwpowodziowe ogłoszono już na Podkarpaciu, Śląsku, Podbeskidziu oraz w Małopolsce. Nawet na niektórych ulicach Krakowa są kłopoty z jazdą po zalanych ulicach. Warta i Odra przepływające przez nasz region są jeszcze niegroźne.

- Warta jest poza wszelkim zagrożeniem. Niewielkie podtopienia występują jedynie w rejonie Gostkowic. Poziom w tej rzece może się co prawda nieco podnieść, a związane będzie to z regulacją stanu wody na zbiorniku retencyjnym Jeziorsko. Nie będzie to jednak podniesienie poziomu, które zagrażałoby mieszkańcom - zapewnia Marcin Jęch w Biura Prognoz Hydrologicznych w Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Spokojnie jest również na Odrze, choć gdyby opady na południu Polski miały potrwać dłużej, to ta rzeka może w niektórych miejscach wystąpić z brzegów. - Jest to jednak mało prawdopodobne. Opady póki co występują w innych regionach kraju, a to nie grozi podniesieniem stanu wody - mówi M. Jęch.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wojewóda
W dniu 17.05.2010 o 18:30, szalony0511 napisał:

Czyli Szanowny Wojewodo woj.Lubuskiego,proszę być przygotowanym na najgorszy scenariusz,bo woda to żywioł.Odpowiedzialne służby powinny już być na swoich stanowiskach,prowadząc-monitorując stany poziomu Odry,jak również Warty.



NIE POUCZAJ MNIE TROLU!
G
Gość

niewiedzcie czy powódz zagraża zielonej górze

G
Gość
W dniu 17.05.2010 o 21:09, szalony0511 napisał:

Co zamierzałeś napisać,co miałes na myśli?


Ej jak to? nie znasz? To była piosenka a raczej pieśń dla powodzian w 1997 roku. Każdy powodzianin z lipca 97 zna ją na pamięć.
p
pan majster
W dniu 17.05.2010 o 21:13, szalony0511 napisał:

Czy z kolei zastanowiłeś się skąd ma brać środki Burmistrz,jeśli wsparcia nie będzie miał finansowego Decydentów.



No jak piśeś no jak piśeś ćwoku???
A............................a mozie i dobzie
s
szalony0511
W dniu 17.05.2010 o 15:22, wicherek napisał:

Za słabo wczoraj 'dmuchnąłem'. Deszcz nie dotarł do Zielonej Góry. O pomocy powodzianom myślimy za póżno!



Bardzo słuszna uwaga.
G
Gość
W dniu 17.05.2010 o 21:13, szalony0511 napisał:

Czy z kolei zastanowiłeś się skąd ma brać środki Burmistrz,jeśli wsparcia nie będzie miał finansowego Decydentów.


Z Łunii. Tam płacimy słoną składkę!
s
szalony0511
W dniu 17.05.2010 o 18:13, Gość napisał:

Węgry dostały 150 l/m2 w ciągu 3 dni. Rekordowy huragan w Budapeszcie.Nasza fala kulminacyjna dociera w opolskie. Stany alarmowe ogłoszone.



Opady przewidywane do piątku.
s
szalony0511
W dniu 17.05.2010 o 19:33, Gość napisał:

BZDURA! co mają monitorować? chyba czas przerwania wałów przeciwpowodziowych. Służby tak jak w 1997 roku będą chronić burmistrza gminy, jego świty i wszystkich odpowiedzialny za wieloletnią bezczynność w sprawie bezpieczeństwa powodziowego.



Czy z kolei zastanowiłeś się skąd ma brać środki Burmistrz,jeśli wsparcia nie będzie miał finansowego Decydentów.
G
Gość
W dniu 17.05.2010 o 21:09, szalony0511 napisał:

Co zamierzałeś napisać,co miałes na myśli?


MYŚLISZ, ZE FACET SIĘ BĘDIZE TŁUMASZYĆ PRZED TAKIM KMIOTKIEM?
s
szalony0511
W dniu 17.05.2010 o 19:47, Gość napisał:

I cała Polska będzie śpiewać : "Nic na prawdę nic nie pomoże, jeśli..."



Co zamierzałeś napisać,co miałes na myśli?
s
szalony0511
W dniu 17.05.2010 o 19:24, Gość napisał:

Wobec decyzji wojewody lubuskiego i marszałka województwa nikt nie jest bardziej szalony niż oni!W tym roku przeznaczyli okolo 10 mln zł. na budowę niby zbiornika przeciwpowodziowego w mieście czerwieńsk, który w rzeczywistosci ma pełnić rolę rekreacyjnego dla mieszkańcow czerwienska.Owszem to jest czerwieńsk okreslany jako nad odrą albo odrzański, ale zbiornik będzie budowany po przeciwnej stronie tj. od strony zielonej góry.Chore decyzje marszałka i wojewody zaklepały kasę na moczenie nóg, plażowanie mieszkańcow czerwienska i zielonej góry , -bo taki argument zasadności tej decyzji też się pojawia.Opamiętajcie się decydenci - jesteście odpowiedzialni za ewentualne szkody powodziowe na tym terenie ( gminy czerwieńsk).Lubuszanie przypomnijcie sobie jak przebiegała powodż w 1997 roku na terenie Nietkowa i Lasek w tej gminie.Zainteresujcie się stanem wałów przeciwpowodziowych na kanale zimny potok w Laskach.


Pokazałeś prawdziwe oblicze,jak Wojewoda dba o bezpieczeństwo p/powodziowe,tak to odebrałem.
G
Gość
W dniu 17.05.2010 o 19:33, Gość napisał:

BZDURA! co mają monitorować? chyba czas przerwania wałów przeciwpowodziowych. Służby tak jak w 1997 roku będą chronić burmistrza gminy, jego świty i wszystkich odpowiedzialny za wieloletnią bezczynność w sprawie bezpieczeństwa powodziowego.


I cała Polska będzie śpiewać : "Nic na prawdę nic nie pomoże, jeśli..."
G
Gość
W dniu 17.05.2010 o 18:30, szalony0511 napisał:

Czyli Szanowny Wojewodo woj.Lubuskiego,proszę być przygotowanym na najgorszy scenariusz,bo woda to żywioł.Odpowiedzialne służby powinny już być na swoich stanowiskach,prowadząc-monitorując stany poziomu Odry,jak również Warty.


BZDURA! co mają monitorować? chyba czas przerwania wałów przeciwpowodziowych. Służby tak jak w 1997 roku będą chronić burmistrza gminy, jego świty i wszystkich odpowiedzialny za wieloletnią bezczynność w sprawie bezpieczeństwa powodziowego.
G
Gość
W dniu 17.05.2010 o 18:12, szalony0511 napisał:

Prawda,co do tej pory Rząd zrobił,czy zeszło roczna powódź nauczyła decydentów,ile Rząd przeznaczył w budżecie dla naszgo województwa srodków na poprawę wałów p/powodziowych?


Wobec decyzji wojewody lubuskiego i marszałka województwa nikt nie jest bardziej szalony niż oni!
W tym roku przeznaczyli okolo 10 mln zł. na budowę niby zbiornika przeciwpowodziowego w mieście czerwieńsk, który w rzeczywistosci ma pełnić rolę rekreacyjnego dla mieszkańcow czerwienska.
Owszem to jest czerwieńsk okreslany jako nad odrą albo odrzański, ale zbiornik będzie budowany po przeciwnej stronie tj. od strony zielonej góry.
Chore decyzje marszałka i wojewody zaklepały kasę na moczenie nóg, plażowanie mieszkańcow czerwienska i zielonej góry , -bo taki argument zasadności tej decyzji też się pojawia.
Opamiętajcie się decydenci - jesteście odpowiedzialni za ewentualne szkody powodziowe na tym terenie ( gminy czerwieńsk).
Lubuszanie przypomnijcie sobie jak przebiegała powodż w 1997 roku na terenie Nietkowa i Lasek w tej gminie.
Zainteresujcie się stanem wałów przeciwpowodziowych na kanale zimny potok w Laskach.
s
szalony0511
W dniu 17.05.2010 o 18:13, Gość napisał:

Węgry dostały 150 l/m2 w ciągu 3 dni. Rekordowy huragan w Budapeszcie.Nasza fala kulminacyjna dociera w opolskie. Stany alarmowe ogłoszone.



Czyli Szanowny Wojewodo woj.Lubuskiego,proszę być przygotowanym na najgorszy scenariusz,bo woda to żywioł.Odpowiedzialne służby powinny już być na swoich stanowiskach,prowadząc-monitorując stany poziomu Odry,jak również Warty.
Dodaj ogłoszenie