Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrócił do nas pięknych wspomnień czar

Piotr Jędzura
- Nie mogę wyjść z zachwytu dla tych kronik - przyznaje Helena Wilgocka-Kwiatkowska
- Nie mogę wyjść z zachwytu dla tych kronik - przyznaje Helena Wilgocka-Kwiatkowska fot. Mariusz Kapała
Kroniki Zenona Piszczyńskiego zostały wydane! - Rewelacja, taki kawał historii Świebodzina na płytach - cieszy się Helena Wilgocka-Kwiatkowska.

FILMOWAŁ ŻYCIE

FILMOWAŁ ŻYCIE

Zenon Piszczyński filmował najważniejsze dla miasta wydarzenia. W kronikach znajdziemy m.in. unikatowy koncert Czesława Niemena, który zainaugurował zbiórkę pieniędzy na budowę miejskiego basenu, jeden z etapów Wyścigu Pokoju, miejskie zabawy i festyny.
Z. Piszczyński zrobił też film z operacji w Lubuskim Ośrodku Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym, który trafił na słynny festiwal w Cannes.

Kroniki, na które czekało wiele osób, ukazały się z wydawnictwem Annały Złotego Wieku III. - Zobaczyłem to, co już kiedyś przeżyłem - mówi po ich projekcji w sali domu kultury pan Ryszard. Filmy już podbiły serca mieszkańców.

- To coś wspaniałego - przyznaje Helena Wilgocka-Kwiatkowska. Jest ze Świebodzinem związana szczególnie. Jej mąż Edmund Wilgocki skomponował miejski hymn. W dodatku nie wziął za to ani jednej złotówki.

- Kiedy oglądałam kroniki, wróciła do mnie moc pięknych wspomnień - opowiada H. Wilgocka-Kwiatkowska. Ludzie w mieście nie kryją zachwytu dla dzieła na płytach. A te szybko się rozchodzą. W ciągu jednego dnia uzyskały status hitu.

A wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy Stanisław Mosiejko odnalazł taśmy z kronikami. Wtedy też dom kultury wspólnie z "GL" zorganizował pokaz kronik dla mieszkańców. Zainteresowanie było tak wielkie, że na sali zabrakło miejsc. Wtedy właśnie postanowiono kroniki wydać na płytach DVD.

Projekt na wydanie kronik Piszczyńskiego napisała Beata Czechowska z domu kultury. - Dzięki temu zdobyliśmy na ten cel 20 tys. zł, a z kasy domu kultury dołożyliśmy 5 tys. - tłumaczy.

Na wydawnictwo składa się książka oraz cztery płyty. Wszystko w nakładzie 500 egzemplarzy. Projekt okładki przygotowała plastyczka Wioletta Jocz.

S. Mosiejko wspólnie z Mirosławem Piszczyńskim, synem Z. Piszczyńskiego przygotowali wstęp do życiorysu świebodzińskiego filmowca.

Najstarsza część kronik Piszczyńskiego powstała w 1964 r. Pokazuje budowę domków jednorodzinnych. Najmłodsza pochodzi z 1981 r. Teraz kronikarskie tradycje Piszczyńskiego kontynuuje S. Mosiejko. Od wielu już lat nagrywa ważne dla miasta wydarzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska