Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje pierwszy w Lubuskim szpitalny bank mleka

kali
Nie od dziś wiadomo, że najzdrowsze dla maluszków jest mleko mamy. Nie każdy jednak noworodek może jednak je pić. Ale to się wkrótce zmieni. W Szpitalu Uniwersyteckim powstanie bank mleka.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze będzie pierwszą lecznicą w województwie lubuskim z bankiem mleka. Chodzi o to, że nie wszystkie mamy mogą karmić swoje pociechy piersią. Bo pokarm przychodzi zbyt późno albo biorą leki. Dziś w takich przypadkach dzieci dostają mleko zmodyfikowane. By mogły pić mleko mamy, potrzebny jest bank. Nie wystarczy chłodnia, niezbędne są różne urządzenia. By mleko było zdrowe i bezpieczne.

Bank mleka to coś podobnego jak bank krwi. Każda mama będzie mogła oddać tu swój pokarm. Jak podkreśla kierownik oddziału neonatologii, Marzena Michalak-Kloc - ważne jest to, by kobieta była zdrowa, nie przyjmowała leków, miała uregulowaną laktację. Zanim mleko dostanie dziecko, przeprowadzone zostaną różne badania, by mieć pewność, że nie narazimy je na jakieś choroby. Uruchomienie od stycznia 2019 r. banku mleka jest możliwe, dzięki dotacji w wysokości blisko 600 tys. zł przyznanej przez ministerstwo zdrowia. Mleko matki ma nieoceniony wpływ na leczenie u noworodków ze skrajnie niską masą ciała, urodzonych pomiędzy 23. a 28. tygodniem ciąży. A takich dzieci rodzi się w zielonogórskim szpitalu coraz więcej. Dzieci są pod dalszą opieką lekarzy do ukończenia 2 roku życia (poradnia patologii noworodka).

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze od wielu podejmuje w ramach pracy oddziałów neonatologicznego i położniczego cały zakres działań w zakresie promocji karmienia naturalnego i odżywiania wcześniaków oraz dzieci chorych. W wyniku tych działań szacunkowy odsetek dzieci, hospitalizowanych w oddziale neonatologicznym karmionych wyłącznie mlekiem matki wynosi ponad 90%. Ma to szczególnie pozytywny wpływ na przebieg leczenia u noworodków ze skrajnie niską masa ciała, urodzonych pomiędzy 23 a 28 tygodniem wieku płodowego.

Poradnictwo laktacyjne oraz edukacja zdrowotna koordynowane są w obu oddziałach przez dwie położne posiadające kwalifikacje Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego oraz neurologopedy.

Mleko matki ma nieoceniony wpływ na leczenie u noworodków ze skrajnie niską masą ciała, urodzonych pomiędzy 23. a 28. tygodniem ciąży

Personel oddziałów nieustannie podnosi swoje kompetencje w dziedzinie laktacji. W roku 2017 został zorganizowany , w porozumieniu z Centrum Nauki o Laktacji, kurs „Karmienie piersią – standard w opiece okołoporodowej”. Udział w szkoleniu wzięły pielęgniarki i położne z oddziałów położniczego i neonatologicznego.

Kliniczny Oddział Neonatologii stara się systematycznie podnosić standard w zakresie warunków lokalowych i sprzętowych dla matek wcześniaków oraz dzieci chorych. W roku 2016 przygotowano specjalny pokój laktacyjny, dzięki któremu matki mogą odciągać pokarm w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem. Ponadto zakupiono nową lodówkę do pokarmów oraz kuchenkę mikrofalową do sterylizacji akcesoriów laktacyjnych. Na przestrzeni lat systematycznie zwiększano ilość i dostępność do laktatorów elektrycznych klasy szpitalnej.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze istnieje możliwość bezpłatnych konsultacji laktacyjnych i logopedycznych po wypisie dziecka ze szpitala. Pomoc ta jest świadczona w ramach pracy przyszpitalnej Poradni Laktacyjnej oraz Poradni Patologii Noworodka.
Kliniczny Oddział Neonatologii co roku organizuje obchody Dnia Wcześniaka, podczas których świadczone są porady w zakresie karmienia naturalnego. W tym roku odbędzie się 17 listopada.

Liczba urodzonych w szpitalu dzieci ogółem:

  • 2016 r. – 1837 (w tym 323 wcześniaków, co stanowiło 17% wszystkich urodzeń)
  • 2017 r. - 2049 ( w tym 341 wcześniaków, co stanowi ok. 17% wszystkich urodzeń)
  • 2018 r. (za 9 miesięcy) - 1474 (w tym ok. 200 wcześniaków, co stanowi ok. 14% wszystkich urodzeń).

Ważne! Średnia krajowa to 6% wcześniaków na wszystkie urodzenia

Liczba wcześniaków ze skrajnie niską masą urodzeniową (poniżej 1 kg), urodzonych przed 28 tygodniem ciąży:

  • 2010 – 8
  • 2015 - 12
  • 2016 – 24
  • 2017r. 30
  • 2018 r. (za 9 miesięcy) - 17

Powody wzrostu ilości małych pacjentów Klinicznego Oddział Neonatologii:

  • - III stopień referencyjności (ma kompetencje i uprawnienia do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami z zakresu patologii noworodka, w tym wcześniakami o krańcowo niskiej masie urodzeniowej - czyli około 500 gram)
  • - renoma wynikająca min. z bardzo wysokich wskaźników przeżywalności (i świetnej atmosfery),
  • - coraz lepszy sprzęt itd.
  • - ceniona przez rodziców świetna atm

osfera
- rodzą coraz starsze kobiety

Wszystko to co z kolei powoduje, że lekarze ginekolodzy częściej kierują do naszego szpitala na Oddział Patologii Ciąży kobiety z zagrożonymi ciążami (tutaj też rodzą, często przedwcześnie).

Przeżywalność wcześniaków: (urodzonych poniżej lub w 28 tygodniu ciąży) :

  • 2015 r. – 25% przeżyło
  • 2016 r. – 50% przeżyło
  • 2017 r. - 60% przeżyło
  • 2018 r. - za 9 miesięcy ok. 80% przeżyło

Ważne! Światowa literatura podaje, że średnia przeżywalność waha się od 25% do 60% w najlepszych ośrodkach neonatologicznych.

Zielona Góra. Robert Biedroń spacerował po Winny Wzgórzu. WIDEO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska