- Fundacja funkcjonuje w oparciu o 3 osobowy zarząd (2 osoby są lekarzami zatrudnionymi w Hospicjum) oraz w oparciu o Radę Naukową złożoną z lekarzy specjalistów dziecięcych, którzy merytorycznie wspierają personel Hospicjum – mówi prezes zarządu Fundacji „Lubuskie Hospicjum dla Dzieci” Ewa Rojas Perez.
Powstała Fundacja, która wspiera Hospicjum dla Dzieci. Każdy...
Hospicjum opiekuje się dziećmi od noworodków do pełnoletniości
Hospicjum dla Dzieci opiekuje się dziećmi od okresu noworodkowego do pełnoletności w sytuacji ciężkiej i nieuleczalnej choroby. Są to dzieci z rozpoznaniami: choroby nowotworowej, zespołów wad wrodzonych, skrajnego wcześniactwa oraz powikłań dotyczących układu nerwowego oraz oddechowego tj. mózgowe porażenie dziecięce oraz dysplazja oskrzelowo płucna. Pacjenci najczęściej wymagają opieki wysocespecjalistycznej. Część z tych dzieci nie jest w stanie się samodzielnie poruszać, wymaga opieki osób trzecich, część z nich porusza się samodzielnie, ale z dysfunkcją.
- Niektóre z rozpoznań nie pozwalają na prawidłowe odżywianie się dziecka (nieumiejętność połykania i żucia pokarmu), w związku z czym wielu pacjentów jest zaopatrzona w dostępy dożołądkowe tzw. PEG - jest to system żywienia bezpośrednio do żołądka za pomocą którego rodzice podają dziecku pokarm przez dren ze strzykawki – mówi Ewa Rojas Perez. - Rodzice tych dzieci są przeszkoleni w obsłudze takich PEG-ów.
Niektóre z dzieci w związku z chorobą i zaburzeniami ze strony układu oddechowego potrzebują tzw. kondensatorów tlenu, by oddychać powietrzem z większą zawartością tlenu w mieszaninie oddechowej. Dodatkowo większość z tych pacjentów prezentuje objawy ze strony układu nerwowego, co wymaga częstych (codziennych) zajęć fizjoterapeutycznych, neurologopedycznych. Rodzina jest pod opieką psychologa.
Coraz więcej chorych dzieci potrzebuje pomocy
- Taka opieka wymaga nakładów finansowych - w ramach kontraktowania z NFZ jesteśmy w stanie otrzymać ok. 87 zł na dobę na pacjenta, co pokrywa część potrzeb finansowych (średni koszt osobodnia Hospicjum w ramach pracy pielęgniarki, lekarza, fizjoterapeuty, psychologa to ok. 320 zł) – podkreśla prezes Fundacji. - Aktualnie opieką obejmujemy około 14 pacjentów, mimo że kontraktowanie z funduszem obejmuje ośmiu pacjentów. Zgłaszają się oni w tym roku częściej niż w latach ubiegłych.
Joanna Branicka z lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że Fundusz w zakresie hospicjum domowe dla dzieci ma podpisane umowy z dwoma podmiotami. One swoim zasięgiem obejmują opieką dzieci w całym województwie. Obecne kontrakty obejmują 20 dzieci. W ramach tej opieki zapewniony jest zespół: lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog. Są oczywiście określone wytyczne doprecyzowujące, jak ta ma opieka wyglądać, np. lekarz powinien się pojawić u dziecka minimum 2 razy w miesiącu, pielęgniarka minimum dwa razy w tygodniu, fizjoterapeuta i psycholog w zależności od potrzeb – decyduje lekarz hospicjum. Możliwe jest tez wypożyczenie sprzętu, jeżeli stan zdrowia dziecka tego wymaga. Opieka psychologiczna jest wsparciem dla całej rodziny, a rodzina chorego dziecka ma całodobowy kontakt z Zespołem. Około 1 miliona złotych wynoszą łącznie kontrakty na 2023 rok. Wcześniejsze umowy w latach ubiegłych sfinansowane były do rzeczywistego wykonania. Umowy obowiązują do 30 czerwca 2027 roku.
Każdy z nas może pomóc i wesprzeć Fundację:
Bank Pekao
Oddział w Zielonej Górze
NR KONTA 84124068431111001121291812.
ZOBACZ TEŻ
ZIELONA GÓRA: Pierwsi w kraju zastosowaliśmy w karetce metod...
PIERWSI W KRAJU ZASTOSOWALIŚMY HIPOTERMIĘ W KARETCE!
Zobacz otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?