Kolejne realizacje małych przedsięwzięć w Szczańcu i Smardzewie mają służyć maluchom i starszym dzieciom. Gmina pozyskała na te inwestycje 239 tysięcy złotych dofinansowania z funduszy unijnych.

Miasteczko ruchu drogowego w Szczańcu jest już gotowe. Jednak oficjalne otwarcie gmina planuje około połowy listopada. Tor dla najmłodszych rowerzystów zlokalizowany został przy przedszkolu w Szczańcu. To jeszcze nie wszystko. Na drugim końcu działki, na ukończeniu jest pumptrack, a montowane będą urządzenia do ćwiczeń street workout.
Zobacz galerię
Oba miejsca do rekreacji dla dzieci i młodzieży dzieli pięć działek pod budownictwo mieszkaniowe, które gmina szykuje do sprzedaży. Jak zaznacza sekretarz gminy, są na tyle oddalone, że w konfliktu z nowymi nabywcami nie powinno być.

Pumptrack znajduje się w niecce od drogi, również nie powinien nikomu przeszkadzać. Są to dwie duże pętle, jedna z dużym spadkiem powinna zadowolić rolkarzy, wrotkarzy.

Nieco dalej zamontowane zostaną urządzenia do podciągania się dla starszych dzieci i młodzieży (street workout).

Miasteczko ruchu drogowego przy przedszkolu będzie ogólnodostępne dla wszystkich maluchów. Jednak, by z niego skorzystać, rodzice sami muszą wyposażyć swoje pociechy w jednoślady. Gmina, co prawda postarała się o rowerki, ale pozyskała je od darczyńców, którzy w umowie darowizny zastrzegli, że przekazany sprzęt ma być jedynie do użytku przedszkolaków. Pozyskano 28 sztuk, z czego 8 trafiło do przedszkola w Smardzewie. Pozostałe 20 przechowywane są w piwnicy przedszkola w Szczańcu. - Planujemy kupić garaż do przechowywania rowerków, by nauczycielki mogły je łatwo wystawiać na plac - tłumaczy sekretarz Czesław Słodnik.

Z miasteczka cieszą się nauczycielki. - Przed laty przedszkole zakupiło ruchomy tor do nauki jazdy, ale jest kłopot z jego rozkładaniem i składaniem. Jak tylko nowe miasteczko będzie gotowe, na pewno będziemy na nie chodzić z dziećmi. Będzie bardzo przydatne i pomocne w utrwalaniu znaków drogowych i zasad ruchu - mówi Karolina Szemberska.

Miasteczko składa się z pętli asfaltowanej drogi z oznakowaniem, rondem, przejściami dla pieszych. Jest tam też ławeczka, kosz na śmieci i stojak na rowerki.

Sekretarz tłumaczy, dlaczego znaki drogowe na torze są na takiej samej wysokości jak na drodze: - Skoro dziecko ma jeździć po normalnej drodze, to musi się nauczyć patrzeć do góry.
Zobacz galerię
Przedszkolaki w Smardzewie też dostały rowerki, a gdzie będą jeździły? - Wydzieliliśmy pas na budowanym obiekcie rekreacyjnym, oddzielony linią od urządzeń, z małą pętelką na końcu. Tam dzieci będą mogły jeździć po sztucznej nawierzchni.

Zarówno pumptrack, jak i miasteczko ruchu drogowego powstają w ramach tego samego projektu. Ponadto w pięciu miejscowościach już niebawem staną siłownie zewnętrzne, a w czterech wiaty integracyjne.

Łączny koszt inwestycji wyniesie ok. 469 tys. zł, z czego dofinansowane unijne stanowi 239 tys. (67 proc.).

Zobacz też: Extream Team IV Bieg z Przeszkodami w Szczańcu