Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstańcy znowu zdobyli Kamionnę (zdjęcia, szczegóły)

Dariusz Brożek
Pod koniec dzisiejszej inscenizacji "Niemcy” bronili wsi. Zostali jednak wyparci przez powstańców.
Pod koniec dzisiejszej inscenizacji "Niemcy” bronili wsi. Zostali jednak wyparci przez powstańców. fot. Dariusz Brożek
Dziś w Kamionnie pod Międzychodem odbyła się inscenizacja batalistyczna. Ponad 40 mieszkańców i miłośników historii z Poznania wcieliło się w postaci powstańców wielkopolskich i Niemców. Scenariusz oparto na walkach o wieś sprzed 92. lat.

[galeria_glowna]
Kamionna to wieś między Kwilczem i Międzychodem. Dziś była areną inscenizacji nawiązującej do wydarzeń z czasów Powstania Wielkopolskiego. 16 stycznia 1919 r. powstańcy toczyli tam zażarte walki z Niemcami. Dziś ponad 40 mieszkańców i miłośników historii ze stowarzyszenia 3. Bastion Grolman z Poznania otworzyło walki, toczone tam 92 lata temu przez powstańców i Niemców.

W huku karabinowych salw "Niemcy" wyparli powstańców ze wsi. Potem zaczęli grabić mieszkańców. Wtedy zostali zaatakowani przez kolejne oddziały Polaków i wycofali się ze wsi.

W inscenizacji uczestniczyła m.in. Ewa Golmert. Była sanitariuszką. Uratowała dwóch rannych powstańców, w których wcielili się jej krajanie Krzysztof Napierała i Mariusz Gromadecki. Jej koleżanka Anna Dobkowicz w walkach wprawdzie nie uczestniczyła, ale za to podczas inscenizacji... odebrała Niemcom kurę, którą skradli jej zgłodniali żołdacy!

W Międzychodzie też świętowali

Po zakończeniu bitwy kilkuset widzów nagrodziło uczestników gromkimi brawami. Potem mieszkańcy, przedstawiciele władz i stowarzyszeń społecznych złożyli kwiaty przed pomnikiem powstańców.

Powstańcza uroczystość odbyła się dziś także w Międzychodzie. Mieszkańcy tego miasta świętowali 91. rocznicę powrotu Ziemi Międzychodzkiej do Polski. Powstańcy nie zdobyli miasta w 1919 r. Walki toczono na linii od Zatomia po Gralewo i Lewice - kilka kilometrów na wschód od Międzychodu.

Międzychód wrócił do Polski dopiero na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego. Równo 91 lat temu - 17 stycznia 1920 r. - od strony Sierakowa i Bielska do miasta wjechali żołnierze 15. Pułku Ułanów. Z okazji tej rocznicy przed Pomnikiem Powstańców odbył się dziś jubileuszowy capstrzyk.

Adam Gajda: - Ktoś musi być Niemcem!

Poznaniacy z 3. Bastionu Grolman często występują w rozmaitych spektaklach batalistycznych. Ostatnio "walczyli" podczas powstańczej inscenizacji w stolicy regionu. Dobrze ich znają mieszkańcy Międzyrzecza, gdyż od lat uczestniczą tam w rozmaitych pokazach. M.in. organizowanych pod koniec stycznia inscenizacjach przełamania fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Miłośnicy historii z 3. Bastionu Grolman występują w mundurach polskich, niemieckich i radzieckich. Dziś cześć z nich "walczyła" pod sztandarem z pruskim orłem. - Ktoś musi być Niemcem. Wcale się do tego nie palimy - mówił Adam Gajda z Poznania.

Współorganizatorami inscenizacji byli działacze lokalnej fundacji, która od kilku lat przygotowuje mieszkańców do przypadających w br. obchodów 750-lecia Kamionny. Jej przewodnicząca Jolanta Klawe zaznacza, że dzisiejsze widowisko było pierwszą odsłoną jubileuszowych uroczystości. Ich punktem kulminacyjnym ma być 17 września doroczny jarmark w dolinie Kamionki.

Artur Paczesny: - Powstańcy wypadli silniejsze oddziały!

Jak wyglądał bój o Kamionnę? Zapytaliśmy o to historyka z Międzychodu Artura Paczesnego, który jest znawcą dziejów miasta i okolic. Opowiada, że już 5 stycznia 1919 r. do wsi wkroczył patrol powstańców z Lwówka. 16 stycznia z trzech stron uderzyły na nich kolumny Niemców. Wieś została ostrzelana przez artylerię, potem do ataku ruszyło około 300 niemieckich piechurów.

- Kamionny broniło około 80 powstańców. Zostali wyparci przez przeważające siły wroga. Potem wsparł ich oddział z Kwilcza. Razem ruszyli do brawurowego kontrataku i odbili wieś z rąk Niemców - opowiada Paczesny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska