Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstańcza szabla dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu

(dab)
Pierwsze miejsce zajął Nikodem Bulicz z klasy IIIc za pracę "Dzieci poznańskie witają Ignacego Paderewskiego”.
Pierwsze miejsce zajął Nikodem Bulicz z klasy IIIc za pracę "Dzieci poznańskie witają Ignacego Paderewskiego”. Archiwum szkoły
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu wygrali konkurs "Chwała Powstaniu Wielkopolskiemu". Nagrodą jest Powstańcza Szabla, która trafiła do ich szkoły.

Konkurs plastyczny "Chwała Powstaniu Wielkopolskiemu" zorganizował poznański oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, który obchodzi właśnie jubileusz trzydziestolecia działalności. Do udziału zaproszono szkoły, których patronami są powstańcy wielkopolscy. M.in. międzyrzecką "trójkę". Celem konkursu było rozbudzanie i utrwalanie zainteresowania historią ojczystą oraz tradycjami regionu Wielkopolski, zaś nagrodą specjalną - Powstańcza szabla. Zdobyli ją międzyrzeczanie, którzy zajęli też czołowe lokaty w swojej kategorii!

Jak poinformowała nas nauczycielka z SP 3 Grażyna Piechocka, na konkurs nadesłano 370 prac plastycznych z 22 szkół. Wśród uczniów z klas. I-IV pierwsze miejsce zajął Nikodem Bulicz z klasy IIIc (opiekun mgr G. Piechocka) za pracę "Dzieci poznańskie witają Ignacego Paderewskiego". Druga była Agata Kolasa z klasy IVa (opiekun mgr Dorota Ruta-Zdanowicz), natomiast wyróżnienie przyznano Julii Rojek z klasy IIIa (opiekun mgr Małgorzata Wysota).

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystości jubileuszowych Oddziału Poznańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Muzeum Archeologicznym w dawnym pałacu Górków w Poznaniu. Laureaci z "trójki" odebrali z rąk prezesa poznańskiego Oddziału TOnZ Andrzeja Kaszubkiewicza główne trofeum - Szablę Powstańczą, która zawiśnie na honorowym miejscu w holu szkoły.

Jak zaznacza G. Piechocka, sukcesy międzyrzeczan - w przeddzień 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - są ukoronowaniem trwającego od kilku lat projektu edukacyjno-patriotycznego związanego z grudniowym świętem patronów szkoły. Główną inicjatorką i koordynatorką tego przedsięwzięcia jest Irena Kilian. W projekt czynnie zaangażowani są uczniowie oraz wychowawcy wszystkich klas , którzy corocznie biorą udział m.in. w wycieczkach historycznych do muzeów w Lusowie i Poznaniu, w zawodach strzeleckich pod patronatem międzyrzeckiego LOK, w grach terenowych, w konkursach plastycznych i literackich, oglądają okolicznościowe prezentacje multimedialne i opiekują się mogiłą powstańczą na starym przyszpitalnym cmentarzu.

- Zwieńczeniem tych różnorodnych działań jest zawsze uroczysty apel w ostatnim dniu przed feriami bożonarodzeniowymi, czyli 20 grudnia , kiedy obchodzimy Święto Powstańców Wielkopolskich. Zdobyta Szabla Powstańcza oraz zwycięskie lokaty naszych uczniów są wspaniałym gwiazdkowym prezentem nie tylko dla laureatów i ich opiekunek, ale dla całej społeczności naszej szkoły, noszącej zaszczytne imię Powstańców Wielkopolskich - zaznacza G. Piechocka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska