Powyborcza układanka w miejscowościach powiatu gorzowskiego

  Powyborcza układanka w miejscowościach powiatu gorzowskiego

  Jakub Pikulik 95 722 57 72 jpikulik@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  O Dariuszu Jaworskim (z lewej) na łamach "GL” i w Polsce zrobiło się głośno, gdy w marcu tego roku doprowadził do poszukiwań amerykańskich lotników,

  O Dariuszu Jaworskim (z lewej) na łamach "GL” i w Polsce zrobiło się głośno, gdy w marcu tego roku doprowadził do poszukiwań amerykańskich lotników, poległych w czasie II wojny światowej. ©Jakub Pikulik

  Największe niespodzianki to wygrana Dariusza Jaworskiego w Witnicy. Zmienili się też wójtowie Santoka, Lubiszyna i Deszczna.
  O Dariuszu Jaworskim (z lewej) na łamach "GL” i w Polsce zrobiło się głośno, gdy w marcu tego roku doprowadził do poszukiwań amerykańskich lotników,

  O Dariuszu Jaworskim (z lewej) na łamach "GL” i w Polsce zrobiło się głośno, gdy w marcu tego roku doprowadził do poszukiwań amerykańskich lotników, poległych w czasie II wojny światowej. ©Jakub Pikulik

  - Panie, ale heca! Tego żeśmy się tu nie spodziewali. Od tylu lat Zabłocki nie miał konkurencji, a tu taka niespodzianka! - mówi nam około 50-letni mężczyzna, spotkany w centrum Witnicy. Przedstawić się nie chce. - A po co mam się komuś narażać?
  - Ale komu? - dopytujemy. - A bo ja wiem. Albo temu, który był, albo temu, który jest teraz - macha ręką i odchodzi.

  Receptą na sukces rządzącego od 24 lat Andrzeja Zabłockiego miały być inwestycje.
  Regionalne Centrum Ratownictwa, budowa kanalizacji i wodociągów, nowe przedszkole, modernizacja oczyszczalni ścieków. I ta ostatnia, najbardziej spektakularna i wciąż trwająca, czyli gruntowna przebudowa centrum miasta. Taka na całego: z budową deptaku, oświetleniem, dużym, ładnie wykończonym marketem, parkingami, przebudowanym skrzyżowaniem. Ale mieszkańcy zdecydowali inaczej. W drugiej turze wygrał młody, 32-letni Dariusz Jaworski. Gdy było już pewne, że w gminie będzie dogrywka, dotychczasowy burmistrz rozpoczął szeroko zakrojoną kampanię. Były spotkania z mieszkańcami wszystkich wsi, promocja na portalach społecznościowych, chwalenie się już zrealizowanymi, trwającymi i planowanymi inwestycjami. Jaworski w tym czasie pukał od drzwi do drzwi. Spotykał się z wyborcami w ich domach, rozmawiał o problemach. Prowadził też portal informacyjny. - To chyba bardziej przekonało ludzi. Taka bliskość - mówi pani Aneta, mieszkanka gminy.

  Wybory samorządowe 2014 w kraju i w Lubuskiem Wybory samorządowe 2014 - informacje, kandydaci, termin, jak głosować

  W nadchodzącej kadencji nowy burmistrz chce remontować szkoły i kontynuować budowę dróg. - Trzeba zapoznać ludzi z wieloletnim planem inwestycyjnym i ustalić priorytety. Pomocne w tym będą konsultacje społeczne - mówi Jaworski.

  Niespodzianki, przynajmniej przy wyborze burmistrza, nie było w Kostrzynie. Na czwartą kadencję z rzędu wybrano Andrzeja Kunta. Zaskakujący jest za to skład rady miasta. 12 spośród 15 radnych pochodzi z komitetu burmistrza. - Przed nami bardzo dużo pracy. Musimy jak najlepiej wykorzystać pieniądze unijne, ludzie chcieliby w dalszym ciągu inwestycji w drogi, chodniki i parkingi. No i budowy basenu. Myślę, że to problem, z którym będziemy musieli się teraz zmierzyć. Jestem przekonany, że rada miasta będzie działała sprawnie, tak jak to było do tej pory. Kostrzyn na tym tle pozytywnie się wyróżnia spośród niektórych okolicznych miejscowości - mówi Marek Tatarewicz, nowy przewodniczący rady miasta.

  Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artukuły

  Fotel wójta Deszczna na gabinet przy ul. Sikorskiego w Gorzowie zamienił Jacek Wójcicki. Jego miejsce zajął Paweł Tymszan. Do wtorku na urlopie, ale porozmawiał z nami Tadeusz Koper, przewodniczący rady gminy. - Jestem przekonany, że tak jak do tej pory w radzie nie będzie podziałów. Podobnie będzie wyglądała współpraca z nowym wójtem. Największymi wyzwaniami, które przed nami stoją, są m. in. rewitalizacja dworca kolejowego i remont szkoły w Ulimiu - mówi przewodniczący.

  Kłodawa

  Wójtem trzecią kadencję będzie tu Anna Mołodciak. Wśród największych wyzwań wymienia m. in. równomierny rozwój wszystkich miejscowości na terenie gminy oraz utworzenie tu podstrefy Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

  Bogdaniec

  Krystyna Pławska gminą będzie rządziła już piątą kadencję. - Liczę, że współpraca z radą będzie się układała dobrze. Różnice zdań będą, ale to normalne. Ważne, żeby kierować się dobrem gminy - mówi wójt. Chce inwestować m. in. w infrastrukturę drogową. Chciałaby też ściągnąć inwestora, który utworzy miejsca pracy.

  Lubiszyn

  Artur Terlecki, nowy wójt, mówi: - U nas nie ma wielkiej polityki. Liczę, że nawet z opozycją będzie nam się współpracowało dobrze i że dobro gminy będzie najważniejsze - mówi. Za jedno z największych wyzwań uznaje poprawę infrastruktury (drogi, chodniki, oświetlenie). Jest zdania, że dzięki temu odmieni się też wizerunek gminy.

  Santok

  W drugiej turze wygrał tu Józef Ludniewski, który o fotel wójta rywalizował z Grzegorzem Ignatowiczem. Dotychczasowy wójt Stanisława Chudzik odpadł już w pierwszej turze. Obecny włodarz ma doświadczenie samorządowe, zasiadał w zeszłej kadencji w radzie powiatu gorzowskiego.

  Zobacz też: Gorzów zaatakował i jest na prowadzeniu


  Oferty pracy z Twojego regionu

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Podniebny Gorzów. Odc. 12 - Manhattan

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Jesienne wycieczki z atrakcjami pociągami POLREGIO

  Jesienne wycieczki z atrakcjami pociągami POLREGIO

  Bajkowy spektakl baletowy „Śpiąca królewna” w Zielonej Górze. To trzeba zobaczyć!

  Bajkowy spektakl baletowy „Śpiąca królewna” w Zielonej Górze. To trzeba zobaczyć!

  Żabi dwór - miejsce z duszą

  Żabi dwór - miejsce z duszą