Pożar galerii handlowej w Żarach. Czy było to podpalenie?...

  Pożar galerii handlowej w Żarach. Czy było to podpalenie? Prokuratura sprawdza, jak mogło dojść do pożaru

  Robert Kowalik

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Pożar galerii handlowej w Żarach
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Małgorzata Fudali-Hakman

  Półtora miesiąca po feralnej nocy sylwestrowej, kiedy w ogniu stanęła galeria handlowe Hayduk w Żarach, wciąż nie znamy przyczyn powstania pożaru. Pojawiają się głosy, że mogło być to podpalenie.
  Pożar w noc sylwestrową strawił popularny wśród mieszkańców pasaż handlowy. Spłonęło 19 sklepów wraz z towarem i dokumentami. Właściciele próbowali ratować dobytek, ale ogień był bezwzględny, a strażacy, ze względów bezpieczeństwa, nie pozwolili na wynoszenie czegokolwiek ze środka galerii. Ponieważ tragedia miała miejsce w sylwestra od razu plotkowano, że pożar mogła wywołać jakaś petarda, czy rzucony przez chuligana koktajl Mołotowa. Nie wyklucza się też celowego podpalenia, choć prowadząca śledztwo prokuratura, nie może jeszcze tego potwierdzić.
  Zobacz galerię  W spalonej galerii pracują dwa zespoły biegłych, którzy dopiero niedawno mogły tam wejść. - Czekamy na ich opinię, która ustali przyczynę i miejsce powstania pożaru. Trudno powiedzieć, kiedy to będzie - mówi Zbigniew Fąfera, rzecznik prokuratury okręgowej w Zielonej Górze. Czy mogło to być podpalenie? - Takie głosy są zawsze, ale dopóki nie mamy opinii biegłych, to nie możemy niczego potwierdzić - dodaje prokurator.

  Przeczytaj też: Pożar pasażu Hayduk w Żarach. 19 sklepów spłonęło. "Straciliśmy dorobek całego życia..."[ZDJĘCIA,WIDEO]

  Sceptycznie do informacji podchodzi Łukasz Patyk, pracownik spalonego salonu meblowego. - Docierają do nas różne wersje. Odbieraliśmy je jako plotki. Przy takiej tragedii ludzie różne rzeczy wymyślają. Ze straży pożarnej dostaliśmy zaświadczenie, że to było zwarcie instalacji elektrycznej. Nie wiem, czy to prawda - mówi i dodaje, że słyszał już kilka plotek. - Ktoś nawet na nasz temat rozsiewał nieprawdziwe informacje, że ogień najpierw pojawił się właśnie w salonie meblowym, że niby ktoś zapalił u nas papierosa, od którego powstał pożar. A przecież wszystko zaczęło się w nocy, a do tego nasz sklep miał czujniki alarmowe, więc jesli ktoś miałby wejść, to zarejestrowałaby to firma ochroniarska - twierdzi.

  Zobacz galerię
  Przeczytaj też: Pożar pasażu Hayduk w Żarach. ZOBACZ ZDJĘCIA

  Wskazuje, że raczej mogło być to jakieś niedopatrzenie lub zdarzenie losowe. - Jeżeli jednak okazałoby się, że ktoś maczał w tym palce, to chętnie poznałbym taką osobę, która popsuła nam dobrze funkcjonujący interes. Można by też wytoczyć jej proces z powództwa cywilnego - ostrzega.

  Większość mniejszych lokali - te, które zajmowały 50, czy 70 metrów kwadratowych - właściciele przeniesli już w nowe miejsca. - My jesteśmy w gorszej sytuacji, bo zajmowaliśmy chyba nawet dwie trzecie spalonej powierzchni: 1300 metrów - mówi Patyk. - Teraz mamy problem z wynajęciem w Żarach takiej powierzchni - dodaje. Straty salonu meblowego właściciele obliczyli na ponad milion złotych.

  Właściciele Hayduka chcą odbudować galerię. Na początek mają otworzyć sklepy od ulicy, jakieś 300 metrów powierzchni, a potem resztę, choć część budynku trzeba będzie prawdopodobnie wyburzyć.  POLECAMY ODCINKI "KRYMINALNEGO CZWARTKU":
  Zobacz też wideo: KRYMINALNY CZWARTEK - 8.02.2018 - Wielka akcja policji. Rozbito gang, który wysadzał bankomaty  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Nasze Dobre Lubuskie 2018. Szukamy najlepszych lubuskich produktów i usług.

  Nasze Dobre Lubuskie 2018. Szukamy najlepszych lubuskich produktów i usług.

  Wspólnie z Niemcami szkolimy fachowców branży gastronomicznej

  Wspólnie z Niemcami szkolimy fachowców branży gastronomicznej

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018