Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pożar katedry w Gorzowie. Wyrok będzie we wrześniu?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Wyrok na ks. Zbigniewa K. zapadnie po wakacjach.
Wyrok na ks. Zbigniewa K. zapadnie po wakacjach. Tomasz Rusek
Dobiega końca proces w sprawie pożaru katedry. 11 września prokurator i obrońca proboszcza ks. Zbigniewa K. mają wygłosić mowy końcowe.

- Po remoncie obiekt był w takim stanie, że nie wymagał kontroli konserwatorskiej. Przed pożarem konserwacji wymagał jedynie krucyfiks – mówiła w piątek 26 czerwca Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzki konserwator zabytków. Była jednym z trzech świadków, którzy przesłuchiwani byli w procesie dotyczącym pożaru katedry, do którego doszło trzy lata temu.

Po remoncie obiekt był w takim stanie, że nie wymagał kontroli konserwatorskiej. Przed pożarem konserwacji wymagał jedynie krucyfiks

Na ławie oskarżonych siedzi ks. Zbigniew K., od 2012 r. proboszcz najważniejszej świątyni w diecezji. Ciążą na nim zarzuty „sprowadzenia zagrożenia bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru, które dotyczą wielu osób i mienia w wielkich rozmiarach”. W tym prawniczym sformułowaniu chodzi m.in. o to, że przynajmniej raz w roku nie była sprawdzana instalacja elektryczna katedralnej wieży czy też nie było szczegółowych instrukcji na wypadek pożaru.

Trwa głosowanie...

Czy byłeś kiedyś w katedrze w Gorzowie?

Sąd słucha konserwatorów

Proces ks. Zbigniewa K. zmierza już do finału. W jego końcowej fazie przesłuchiwani są konserwatorzy zabytków. W piątek na pytania sądu i obrońcy proboszcza odpowiadało także dwoje byłych miejskich konserwatorów: Jacek Stróżewski (na stanowisku był w latach 1996-2007) oraz Agnieszka Dębska (2014-2018). O ich przesłuchanie wnosiła obrona.
- Ingerencje w strukturę katedry mogły się odbywać tylko za moją zgodą. Za każdym razem dostawałam o tym informację – mówiła A. Dębska.
- Katedra była pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków tylko przez pewien czas. Później powróciła pod nadzór konserwatora wojewódzkiego – mówił z kolei J. Stróżewski.

Mowy końcowe? 11 września

Kolejnych dwoje konserwatorów zabytków – miejski oraz szef gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków - ma zostać przesłuchanych 11 września. Tego dnia mają też zostać wygłoszone mowy końcowe. A czy jeszcze tego dnia zapadnie wyrok? Trudno powiedzieć. Przesłuchanie świadków oraz mowy prokuratora Mariusza Dąbkowskiego i mecenasa Marka Hrybacza zaczną się o 12.30.

Proboszcz także w masce

Ks. Zbigniew K. nie przyznaje się do winy. Przychodzi do sądu na rozprawy (w piątek, ze względu na rygor sanitarny, podobnie jak wszyscy w sądzie, też musiał mieć maseczkę na twarzy). Grozi mu do ośmiu lat więzienia.
Podobne do niego zarzuty miał wcześniej ks. Zbigniew S., jego poprzednik. On jednak zdecydował się jednak dobrowolne poddać karze. W osobnym postępowaniu sąd wydał wyrok: rok więzienia na dwa lata oraz 7 tys. zł grzywny.

Alarm wył już wcześniej

Pożar w katedralnej wieży został zauważony 1 lipca 2017 o godz. 18.28 (w najbliższą środę minie trzecia rocznica tamtych wydarzeń). Alarm w katedrze dawał już jednak znaki kilkadziesiąt minut przed wieczorną mszą o 18.00.
Gdy pod koniec października zeszłego roku w procesie przesłuchiwany był jeden z wikariuszy, mówił: - Byłem od 17.00 w kościele i on załączył się z dwa-trzy razy do momentu mojego wyjścia na mszę.
Alarm tuż przed mszą słyszał też organista „na zastępstwie”. Miał usłyszeć od kościelnego: „Znowu alarm się włączył”. Kościelny miał mu też dawać do znać, że nie powinien się tym przejmować. – Wywnioskowałem z tej sytuacji, że alarm jest fałszywy – mówił w październiku 2019.

Remont katedry wciąż trwa. W środku jest już nowa posadzka. Aktualnie trwają prace nad witrażami w prezbiterium. Kiedy wierni wrócą do świątyni? Nic nie wyszło z wcześniejszych terminów (11 listopada 2018 r. czy Boże Narodzenie 2019). Nowego na razie nie ma.

Czytaj również:
Pożar katedry w Gorzowie. Sensacyjne zeznania w sądzie

ZOBACZ WIDEO:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska