Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny pożar sadzy. Dlaczego kominy płoną i wybuchają? [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
W środę strażacy zawodowi z Międzyrzecza oraz ochotnicy z kilku jednostek OSP z powiatu międzyrzeckiego kilka razy wyjeżdżali ze swoich remiz gasić płonące kominy.  Np. w środę rano strażacy zawodowi z Międzyrzecza i ochotnicy ze Skwierzyny ugasili płonący komin w budynku w Kaławie. Pożar zauważono około godz. 8.00 rano. Płonęła sadza w kominie, W trwającej ponad godzinę akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyli strażacy ochotnicy ze Skwierzyny i zawodowi z Międzyrzecza.
W środę strażacy zawodowi z Międzyrzecza oraz ochotnicy z kilku jednostek OSP z powiatu międzyrzeckiego kilka razy wyjeżdżali ze swoich remiz gasić płonące kominy. Np. w środę rano strażacy zawodowi z Międzyrzecza i ochotnicy ze Skwierzyny ugasili płonący komin w budynku w Kaławie. Pożar zauważono około godz. 8.00 rano. Płonęła sadza w kominie, W trwającej ponad godzinę akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyli strażacy ochotnicy ze Skwierzyny i zawodowi z Międzyrzecza. OSP Skwierzyna
W powiecie międzyrzeckim prawie codziennie płoną kominy. - To już prawdziwa plaga - komentują strażacy.

W środę strażacy zawodowi z Międzyrzecza oraz ochotnicy z kilku jednostek OSP z powiatu międzyrzeckiego kilka razy wyjeżdżali ze swoich remiz gasić płonące kominy. Np. w środę rano strażacy zawodowi z Międzyrzecza i ochotnicy ze Skwierzyny ugasili płonący komin w budynku w Kaławie. Pożar zauważono około godz. 8.00 rano. Płonęła sadza w kominie, W trwającej ponad godzinę akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyli strażacy ochotnicy ze Skwierzyny i zawodowi z Międzyrzecza.

- Komin był zapchany sadzą. Strażacy z trudem przebili się przez czop płonącej mazi - relacjonuje mł. bryg. Dariusz Rzepecki z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu.

To kolejny taki pożar w powiecie. W ostatnich tygodniach piele razy pisaliśmy o nich w naszym tygodniku. Wcześniej strażacy gasili płonące kominy w Lutolu Suchym, Trzcielu i Skwierzynie. Na szczęście wszystkie pożary udało się szybko opanować i ugasić. Strażacy mówią o pladze.

- Od 1 października do 21 marca odnotowaliśmy już ponad 50 takich zdarzeń. To 40 procent wszystkich pożarów w naszym powiecie - dodaje D. Rzepecki.

Strażacy zgodnie zaznaczają, że takie pożary mogą mieć tragiczny finał. Ogień może przerzucić się na dach i zagrozić budynkowi oraz jego mieszkańcom.

- Dlatego należy systematycznie czyścic przewody kominowe. W przypadku opalania węglem i drewnem, kominy powinny być czyszczone raz na kwartał. Niestety, wiele osób lekceważy ten obowiązek. A potem niektórzy z nich bardzo żałują swojej niefrasobliwości - zaznacza Paweł Młynarczyk, kominiarz z Policka pod Pszczewem.

Do pożarów najczęściej dochodzi na początku sezonu grzewczego. Strażacy są wzywani do nich także podczas silnych mrozów oraz wiosną, kiedy przestajemy ogrzewać mieszkania, po czym po powrocie przymrozków ponownie rozpalamy w piecach. Podkreślają, że bardzo ważne jest właściwe użytkowanie urządzeń grzewczych i stosowanie odpowiedniego opału.

- Najlepiej spalać w piecach drewno drzew liściastych. gdyż iglaste zawierają sporo żywicy. Nie wolno też palić mokrym drewnem - radzi Michał Kowalewski, prezes OSP w Skwierzynie.

Więcej na ten temat w środę, 28 marca, w tygodniku „Głos Międzyrzecza i Skwierzyny”.

Zobacz też wideo z pożaru w Międzyrzeczu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto