Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię Świebodzina i baw się dobrze!

Alicja Kucharska
Dwa questy po Świebodzinie już gotowe
Dwa questy po Świebodzinie już gotowe Archiwum prywatne
Tajemnice miasta ukryte w questach... Poprawne rozwiązane zagadki pomoże odnaleźć skarb. Spróbujcie!

Moda na questing, która staje się coraz bardziej popularna, dotarła również do Świebodzina. Już niebawem pierwsze dwa questy będą dostępne zarówno turystom, jak i mieszkańcom. To nie tylko świetna promocja miasta, mogąca wpłynąć na rozwój turystyki, ale również popularyzowanie historii Świebodzina i miejskich obiektów, które nierzadko mijamy obojętnie, nie zdając sobie sprawy, jaką rolę odegrały.

Trasa usłana zagadkami
Questy to bezobsługowa gra terenowa, dzięki której można przemierzyć miasto, by na końcu odnaleźć ukryty skarb. Bez wątpienia questy można uznać za grę edukacyjną, bo podczas przemierzania wytyczonego szlaku questowicz gromadzi wiele informacji m. in. o zabytkach i poznaje historię miasta. - Stworzyliśmy ścieżkę edukacyjną wzbogaconą o zagadki. Można ją przejść samodzielnie posługując się wierszowanymi wskazówkami zawartymi w folderze. Niebawem do rąk mieszkańców i turystów trafią pierwsze questy - mówi Sylwia Kowalik-Lichuta z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Świeboda”, która to jest jednym z inicjatorów powstałej ścieżki turystycznej.

Questy zostaną rozprowadzone w różnych punktach na terenie miasta. Tam, gdzie z łatwością dotrze każdy chętny. Zainteresowani mogą także pobrać questy z witryny „Świebody” www.questing.pl. Na mapie wystarczy odnaleźć interesujące nas województwo oraz miejscowość. Można więc posiłkować się amatorskim wydrukiem lub pokusić się o zdobycie profesjonalnie opracowanego folderu.

Marzenie Świebody spełniło się
Świeboda to stowarzyszenie, które powstało w 2013 roku. Jego głównym celem jest promocja regionu świebodzińskiego poprzez wspieranie rozwoju turystyki. - W powstawaniu questów ogromną rolę odegrali przedstawiciele lokalnej społeczności, a także powiat świebodziński, który zaangażował się finansowo. Świebodzin może się więc poszczycić narzędziem turystycznym, które wykorzystywane jest w niewielkim procencie w zachodniej Polsce. Turystyczną atrakcję opracowała 10-osobowa grupa: Krzysztof Kowerko, Waldemar Wachowski, Beata Studzińska, Adela Sokołowska, Renata Kaczkowska, Edyta Borowczak, Tomasz Hołownia, Rafał Wojtkiewicz, Sylwia Kowalik-Lichuta, Katarzyna Baran oraz Edyta Lenart, która zapewniła wsparcie merytoryczne z ramienia Fundacji Questingu.

Atrakcja dla mieszkańców
Pomysł, by questing zawitał do Świebodzina, pojawił się w niedługim czasie po powołaniu samego stowarzyszenia. Jego członkowie, mieli okazję poznać funkcjonowanie questingu w Bałtowie. Wraz z gospodarzami miasta przebyli ścieżkę edukacyjną, a dzięki ich przychylności przenieśli historyczne zagadki na nasz grunt. - Początki były trudne. Przedsięwzięcie wiąże się z kosztami. Środki finansowe staraliśmy się pozyskać z funduszy unijnych i ministerialnych, jednak nie udało się. Na szczęście, na początku roku władze powiatowe przychylnie spojrzały na nasz projekt - dodaje S. Kowalik-Lichuta.

60 minut świetnej zabawy
W trakcie warsztatów Questingu zatytułowanych „Cudze chwalicie-swego nie znacie”, na których poza członkami „Świebody” udział wzięli nauczycieli historii, pasjonaci turystyki i przewodnicy, poznano tajniki tworzenia atrakcyjnych questów. Wówczas uzgodniono również ich tematykę i trasy. - Wspólnie wybraliśmy ciekawe elementy, które dostrzegliśmy po drodze. Informacje spisano, udokumentowano zdjęciami, wybrano punkty ukrycia „skarbów” i w efekcie powstały dwa questy - pieszy oraz pieszo-rowerowy. Questy zostały zrymowane, opatrzone graficznie i wydrukowane - dodaje prezes LOT Świeboda.

Pierwszy Quest rozpoczyna się na parkingu przy Figurze Chrystusa Króla. Czytając rymowane wskazówki zamieszczone w folderze i zbierając po drodze ukryte cyfry oraz wykonując zadania, w nagrodę na końcu ścieżki odnajduje się ukryty skarb. Jest to Quest samochodowo-pieszy i uda się go rozwiązać w około 60 minut.

Quest drugi zatytułowany „Mroczne oblicze historii Świebodzina” rozpoczyna się na stacji PKP (przy wejściu z budynku na perony). Jest to typowy Quest pieszy i także trwa około 60 minut. Oba prowadzą do centrum w taki sposób, by turyści poznali urokliwe zakątki miasta.

Kolejne questy w przyszłości
Przy dostępnych środkach - póki co - udało się stworzyć dwa questy. Ich autorzy zapewniają jednak, że będą kolejne. - Może o browarnictwie czy też sukiennictwie? W końcu z tego zasłynął Świebodzin. Chcemy też zróżnicować ich formę i stworzyć quest kajakowy, czy też rowerowy. Jako LOT Świeboda planujemy również promować nasze questy poprzez zaangażowanie przedstawicieli przeróżnych organizacji i stowarzyszeń z całego kraju, ale to wszystko w swoim czasie - podsumowuje Kowalik-Lichuta.

Będzie oficjalna premiera
Z pewnością questy doczekają się oficjalnej premiery. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo. - Poczekamy na sprzyjające warunki pogodowe, dzięki którym przyłączy się do nas możliwie największa liczba mieszkańców, bo pamiętajmy, że turystą jest również społeczność lokalna - dodaje

Gdzie w centrum miasta odnajdziemy maszkaron, najwęższą ulicę i budynek? Gdzie znajduje się najstarsza budowla? Odpowiedź wraz ze skarbem po ukończeniu questu.

Questy można pobrać ze strony „Świebody” www.turystyka.swiebodzin.pl oraz ze strony www.questing.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska