Poznaj szkołę, w której nie ma uczniów, nauczycieli, a...

  Poznaj szkołę, w której nie ma uczniów, nauczycieli, a nawet... lekcji!

  Zdjęcie autora materiału

  Zbigniew Borek

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Klasa Marceliny Czekurłan - Werk

  Klasa Marceliny Czekurłan - Werk to ośmiu chłopców i cztery dziewczyny. - Po prostu superdzieciaki! - mówi wychowawczyni ©archiwum klasy

  - U nas nie ma uczniów i nauczycieli. Są: nasze dzieci oraz ciocie i wujkowie - śmieje się Marcelina Czekurłan - Werk. Ba! W Bogaczowie nie ma też lekcji! Niby jakim cudem?!
  Klasa Marceliny Czekurłan - Werk

  Klasa Marceliny Czekurłan - Werk to ośmiu chłopców i cztery dziewczyny. - Po prostu superdzieciaki! - mówi wychowawczyni ©archiwum klasy

  Pani Marcelina jest wychowawczynią klasy 2a Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Pro Novo w Bogaczowie, która zgłosiła się do naszego plebiscytu Pokażcie klasę. - O tym konkursie dowiedziała się pani Ania, mama Ali. Wysłała mi informację z dopiskiem, że tworzymy tak wspaniałą klasę i po prostu musimy się zgłosić. No i nie mieliśmy wyjścia! - śmieje się wychowawczyni.

  - Kochają poznawać świat, mają mnóstwo pytań i tak naprawdę nie robimy lekcji, tylko szukamy odpowiedzi na ich pytania - gdy opowiada o swojej klasie, aż głos jej się śmieje.
  O szkole też mówi śpiewająco: - To szkoła marzeń. Jesteśmy jedną wielką rodziną. Dzieciaki kochają swoją panią, ja kocham moje dzieciaki. Do takiej szkoły chciałabym chodzić, gdybym jeszcze była uczniem.

  - No tak, moje dziewczyny są na przerwach oblepione dziećmi! - mówi o nauczycielkach dyrektor Aneta Woźniak - Ziółkowska. - Postawiliśmy na budowanie w naszych dzieciach poczucia własnej wartości, na przyjaźń, zaufanie, a nawet miłość. Ja też powtarzam, że kocham swoje dzieci.

  Szkoła powstała cztery lata temu na „zgliszczach” publicznej, którą gmina Nowogród Bob-rzański zlikwidowała. - Z mężem i gronem znajomych założyliśmy fundacją, wynajęliśmy od gminy budynek szkoły, który teraz już kupujemy. Zaczynaliśmy od 40 uczniów, dziś już mamy ich 130 w przedszkolu, podstawówce, gimnazjum - opowiada pani dyrektor.

  Podkreśla, że oprócz wartości wychowawczych placówka dba też o dydaktyczne. - Postawiliśmy na języki, bez których nie sposób się poruszać we współczesnym świecie. Dzieci już od początku nauki mają pięć godzin angielskiego i trzy godziny niemieckiego tygodniowo. Kładziemy też nacisk na matematykę, która w szkołach publicznych trochę poszła w odstawkę - opowiada szefowa szkoły. Skutek? Wieść o szkole pięknie się rozchodzi: dziś zdecydowana większość jej uczniów dojeżdża szkolnym autobusem z odległego o 5 km Nowogrodu Bobrzańskiego. - Na początku rodzice mieli wątpliwości, ale tłumaczyłam, że mieszkając w Zielonej Górze, do szkoły dojeżdża się nieraz dalej, a u nas przynajmniej nie stoi się w korkach. Poskutkowało! - śmieje się Aneta Woźniak - Ziółkowska. A Marcelina Czekurłan-Werk dodaje (też ze śmiechem): - No a teraz jeszcze pokażemy klasę w plebiscycie „Gazety Lubuskiej”!

  A może Wasza klasa chce pójść śladem małej szkoły w Bogaczowie i przyłączyć się do naszego plebiscytu? „GL” zaprasza razem z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem i lubuskim kuratorem oświaty Ewą Rawą. Aby się zgłosić, wystarczy wysłać mail z informacją, kto jaką klasę zgłasza na klasa@gazetalubuska.pl.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Czytaj więcej o plebiscycie...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Jest praca w świebodzińskiej firmie SECO/WARWICK

  Jest praca w świebodzińskiej firmie SECO/WARWICK

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018