Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poznajecie to miejsce? Dawniej był cmentarz, dziś jest odwiedzany przez zielonogórzan park Tysiąclecia. Trudno uwierzyć, jak się tu zmieniło

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Park Tysiąclecia w Zielonej Górze powstał na terenie dawnego cmentarza. W tle widać zabudowę dzisiejszego Szpitala Uniwersyteckiego.
Park Tysiąclecia w Zielonej Górze powstał na terenie dawnego cmentarza. W tle widać zabudowę dzisiejszego Szpitala Uniwersyteckiego. Archiwum Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Park Tysiąclecia w Zielonej Górze to jeden z większych terenów zielonych w centrum miasta. Trudno uwierzyć, że jeszcze w czasach powojennych mieścił się tu sporych rozmiarów cmentarz, na którym chowano mieszkańców. Stare fotografie mogą dać nam wyobrażenie, jak wyglądało to miejsce przed wielu laty.

Przechadzaliście się kiedyś parkiem Tysiąclecia w Zielonej Górze i zastanawialiście, dlaczego jego ścieżki i alejki wytyczone są właśnie w taki charakterystyczny sposób? Odpowiedź może nasuwać się sama. Pewnie obiło się Wam o uszy, że to miejsce do rekreacji powstało na terenie dawnego cmentarza (do dziś zresztą można znaleźć w tym miejscu fragmenty dawnych nagrobków, a podczas prowadzenia prac pod powierzchnią archeolodzy znajdują jeszcze ludzkie szczątki). Alejki, po których się więc dziś przechadzamy, są po prostu dawnymi cmentarnymi alejami.

Jak piszą Joachim Benyskiewicz i Hieronim Szczegóła w "Zielonej Górze. Zarysie Dziejów" to w latach 60. XX wieku "Przeniesiono (...) cmentarz miejski na ulicę Wrocławską, tworząc w jego dotychczasowym miejscu Park Tysiąclecia o powierzchni 8 ha".

Jeszcze w czasach powojennych to właśnie w centrum Zielonej Góry znajdowała się ta sporych rozmiarów nekropolia. W rozmowach z "GL" niektórzy Pionierzy Zielonej Góry wspominali, jak to cmentarz był dla nich miejscem spacerów. W ich domowych archiwach zachowały się fotografie z pięknie zdobionymi nagrobkami, przy których zielonogórzanie robili sobie pamiątkowe zdjęcie.

"Pomnik był ładny, zrobiliśmy sobie więc z nim zdjęcie"

Wideo: w parku powstanie tor przeszkód?

Jeden ze starszych mieszkańców Zielonej Góry wspominał nam, że fotografował park Tysiąclecia, gdy był on jeszcze cmentarzem. Zielonogórzanin, razem z kolegami, zrobił sobie pamiątkową fotografię z jedną z cmentarnych rzeźb. Chłopcy uznali ją za ładną, gdyż przedstawiała sporych rozmiarów anioła. Dziś już wiemy, że był to nagrobek Hugona Söderströma, wydawcy i redaktora przedwojennej gazety „Grünberger Tageblatt”.

Park Tysiąclecia w Zielonej Górze. Dawniej cmentarz, dziś miejsce niezwykłej przyrody

Do dziś zresztą w parku zachował się sporej wielkości grobowiec znanego zielonogórskiego przemysłowca – Georga Beuchelta. Niestety obecnie niszczeje, a czasem staje się nawet miejscem libacji.

Współczesne obrazki z parku Tysiąclecia w Zielonej Górze.
Współczesne obrazki z parku Tysiąclecia w Zielonej Górze. Jacek Katos

Część cmentarza wykorzystywana była jeszcze w czasach po II wojnie światowej. Na jego terenie znajdował się też budynek krematorium (obiekt przetrwał do dziś, w ostatnich latach został odnowiony).

Park Tysiąclecia w Zielonej Górze powstał na terenie dawnego cmentarza. W tle widać zabudowę dzisiejszego Szpitala Uniwersyteckiego.

Poznajecie to miejsce? Dawniej był cmentarz, dziś jest odwie...

Dawniej cmentarz, dziś niezwykłe miejsce spacerów, spotkań zielonogórzan. To właśnie w tym parku możemy podziwiać takie drzewa jak: miłorząb japoński, klony, lipy, daglezje, ale i sporo krzewów. Mieszkańcy, którzy lubią spacerować po tym miejscu, wiedzą, że w parku żyje też całkiem sporo wiewiórek. Starsi zielonogórzanie pewnie jeszcze pamiętają, że w parku Tysiąclecia mieściła się też muszla koncertowa. Zobaczcie, jak park wyglądał dawniej, a jak prezentuje się dziś. Stare fotografie udostępniamy dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska