Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznajecie to miejsce? Kolejne zdjęcie z powodzi w Krośnie Odrzańskim

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Zalana ulica Pocztowa podczas powodzi w 1903 roku. To miejsce, w którym obecnie znajduje się wejście na teren ośrodka sportu
Zalana ulica Pocztowa podczas powodzi w 1903 roku. To miejsce, w którym obecnie znajduje się wejście na teren ośrodka sportu Paweł Widczak/Crossen an der Oder
Oglądaliśmy już różne zdjęcia z czasów dawnych powodzi w Krośnie Odrzańskim. Mieszkańcy dolnego miasta dosłownie pływali.

Ponownie, dzięki uprzejmości krośnieńskiego historyka, możemy oglądać nowe zdjęcia z dawnych czasów.
Zbiory Pawła Widczaka, zbierane na stronie Crossen an der Oder, cieszą się coraz większą popularnością. Do tej pory krośnieński historyk opublikował ponad 800 materiałów, dotyczących Krosna i okolic.

- Szczerze mówiąc myślałem, że zainteresują się tą strona tylko pasjonaci historii - mówi P. Widczak. - Jednak ludzi zawsze interesuje ich rodzinne miasto. Również wielu Niemców, którzy kiedyś żyli po naszej stronie, jest zainteresowanych moimi publikacjami. Jestem zaszczycony trzymać klucze do bramy historii Krosna. Zapraszać i gościć tam każdego.
Dużą popularnością na stronie cieszą się zdjęcia związane z powodziami, które przecież tak często nękały krośnieńską społeczność.
Co przedstawia najnowsze zdjęcie?

Jak się okazuje, to bardzo znajome miejsce, zwłaszcza dla dzisiejszych sportowców z Krosna Odrz. Dlaczego?_Paweł Widczak tłumaczy: - To widok na zalaną ulicę Pocztową w lipcu 1903 roku. Na zdjęciu po lewej stronie mieściła się szkoła ogrodnicza oraz szkółka drzew i krzewów ozdobnych Hugo Schulza, dzisiejsza Pocztowa 23. Obok Pocztowa 25.
Co to jednak ma wspólnego ze sportem?

- Obecnie między tymi budynkami znajduje się wejście do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim od strony ulicy. Po prawej stronie natomiast możemy zobaczyć starą halę gimnastyczną - podkreśla Paweł Widczak.
Charakterystycznym widokiem są również podesty oraz łódki.

- W czasach powodzi to było normalne. Prawie całe dolne miasto wyglądało podobnie. Pełno było ścieżek, złożonych z podestów, a ludzie poruszali się właśnie takimi łodziami - snuje opowieść o mieście Paweł Widczak.

Zobacz też wideo: Mija 20 lat od Powodzi Tysiąclecia. Czy mieszkańcy najbardziej dotkniętych miejsc czują się bezpiecznie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska