Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznajemy sołectwa: mieszkańcy Ochli są dumni z parku, jednak najbardziej odczuwają brak przychodni

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Kościół Najświętszej Trójcy zbudowany w połowie XIV wieku
Kościół Najświętszej Trójcy zbudowany w połowie XIV wieku Aleksandra Pazda
W ramach naszego cyklu o sołectwach, które zostały przyłączone do Zielonej Góry, sprawdzamy jak żyje się w Ochli. Okazuje się, że jest we wsi takie miejsce, z którego mieszkańcy są bardzo dumni i będą o nie walczyć. Jednak nadal brakuje kilku ważnych instytucji.

Mieszkańcy, pytani przez nas o ulubione miejsce w sołectwie, zgodnie odpowiadali: park! To właśnie tam wybierają się na rodzinne spacery i odpoczywają w pięknych okolicznościach przyrody.

Przypałacowy park ze stawem w 2018 roku przeszedł rewitalizację. Pojawiła się scena, drewniane kładki i nowe oświetlenie. Mieszkańcy chcieliby jednak, by to miejsce było jeszcze bardziej użyteczne, dlatego do Budżetu Obywatelskiego zgłosili projekt o nazwie ,,Doposażenie parku w Ochli”. W planach jest wykonanie drewnianego zadaszenia sceny, postawienie dwóch toalet typu toy-toy oraz koszy na psie odchody. Ma stanąć również słup ogłoszeniowy, których w Ochli jest naprawdę niewiele.

- To miejsce, którym chcemy się chwalić. Idealne na odpoczynek, ale równie świetnie się sprawdza przy organizowaniu imprez - tłumaczy Helena, mieszkanka sołectwa.

Ochla słynie również ze skansenu, w którym regionalni gospodarze często kuszą swoimi domowymi wyrobami: serami, miodami, lemoniadami, mięsem i chlebem. Muzeum Etnograficzne przyciąga nie tylko lokalnych mieszkańców, ale również turystów. Nie ma się co dziwić, do zwiedzania jest prawie 80 zabytkowych obiektów.

W Ochli wciąż przybywa mieszkańców

Wjeżdżając do Ochli widać nowe osiedla domków jednorodzinnych, które jeszcze są w trakcie budowy. W ciągu kilku lat do sołectwa przeprowadziło się bardzo dużo mieszkańców z tzw. Starego Miasta.

- Uciekliśmy do Ochli, ponieważ tu mamy ciszę i spokój. Nie muszę się martwić o dojazd dzieci do szkoły, bo kursuje komunikacja miejska. Dobre połączenie z centrum to bardzo duży plus! - chwali pani Agnieszka.

Dorota Bojar, sołtys sołectwa przyznaje, że Ochla rośnie w siłę, bo przybywa tu mieszkańców. Jednak wraz z nimi pojawia się coraz więcej wyzwań i problemów, którym władze muszą sprostać.

- Musimy myśleć o nowych oświetleniach, drogach, przyłączach wody. To są problemy, z którymi zmaga się każde miasto, każda wieś - tłumaczy sołtys.

Minusy: brak przychodni i pędzące auta

Pani Zofia przyznaje, że w Ochli żyje się dobrze, ale wciąż brakuje przychodni i przedszkola.

- Mieszka tu bardzo dużo starszych osób i dużym ułatwieniem dla nas byłoby, gdyby wybudowano tu przychodnie.
Wyprawa do centrum przy 30-stopniowych temperaturach to dla nas nie lada wyzwanie - mówi pani Teresa.

Mieszkańcy skarżą się również na brak przedszkola. Dorota Bojar tłumaczy, że to bardzo ważne instytucje, których brakuje w Ochli, jednak potrzebne są na to spore pieniądze. Sama przychodnia to koszt około 1,5 miliona złotych.

Zmorą mieszkańców jest również wzmożony ruch na drogach, szczególnie na ulicy wyjazdowej w kierunku centrum. Pomimo ograniczenia do 30 km/h, kierowcy często jeżdżą o wiele szybciej.

- Od 6 rano jest ogromny ruch, kierowcy pędzą jak szaleni. Boję się, że w końcu dojdzie do tragedii. Moje wnuczki nie chcą przez to same chodzić do szkoły, córka musi odprowadzać je pod same drzwi. Mieszkam tu prawie 70 lat i prócz tego nie mam żadnych zastrzeżeń - opowiada pani Maria.

Zobacz również: Otwarcie hali sportowej w Ochli

PRZECZYTAJ TEŻ:
NIE WSZYSTKICH CIESZY FAKT, ŻE KIEŁPIN WŁĄCZY KAWAŁEK OCHLI
POZNAJEMY SOŁECTWA. W JANACH MIESZKAŃCY POTRAFIĄ SIĘ SKRZYKNĄĆ, BY RAZEM ROBIĆ COŚ DOBREGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska