MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy nominowanych i wyróżnionych w konkursie Lubuski Wawrzyn 2020. Wśród nich nasz dziennikarz - Andrzej Flügel! Kto powalczy o laury?

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Znamy nominowanych do Lubuskich Wawrzynów. Wśród nich nasz kolega - Andrzej Flügel
Znamy nominowanych do Lubuskich Wawrzynów. Wśród nich nasz kolega - Andrzej Flügel Jacek Katos
Kto został nominowany i wyróżniony w tegorocznych Lubuskich Wawrzynach 2020? Na liście znane nazwiska lubuskiej literatury, nauki i mediów. Wśród nich także i nasz redakcyjny kolega, Andrzej Flügel, który został doceniony nie tylko za przybliżanie czytelnikom lubuskiego sportu, ale i książkę - wspomnienie o doświadczeniach byłego wychowawcy więziennego.

Już od wielu lat w naszym województwie organizowane są Lubuskie Wawrzyny, najpierw te literackie, z biegiem lat dołączył do nich również Lubuski Wawrzyn Naukowy i Dziennikarski. Te organizuje nie tylko Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze, ale także WiMBP w Gorzowie Wlkp.

- Lubuskie Wawrzyny to jest chyba najważniejsza, flagowa impreza, którą organizuje Biblioteka Norwida już od wielu lat - mówi Andrzej Buck, dyrektor WiMBP w Zielonej Górze. - Cieszymy się, że od kilku lat partnerem w organizacji jest Biblioteka Herberta w Gorzowie Wlkp. To pokazuje jedność i spójność województwa.

W tym roku gala Lubuskich Wawrzynów 2020 odbędzie się online. Transmisję będzie można obejrzeć na profilu facebookowym Biblioteki Norwida. Początek już 25 lutego o godz. 18.00.

- Wydarzenie będzie transmitowane z [sali Janusza Koniusza], ale bez udziału publiczności - wyjaśnia Andrzej Buck. Choć oczywiście na uroczystej gali osobiście przybędą nominowani i wyróżnieni.

Znamy nominowanych do Lubuskich Wawrzynów. Wśród nich nasz kolega - Andrzej Flügel

Poznaliśmy nominowanych i wyróżnionych w konkursie Lubuski W...

Lubuskie Wawrzyny 2020. Ile wpłynęło zgłoszeń?

- Nie ukrywam, że trochę się obawiałem o liczbę zgłoszeń - przyznaje Przemysław Bartkowiak, koordynator Lubuskich Wawrzynów 2020. - Mamy trudny okres. Zarówno dla nas wszystkich, ale w szczególności dla twórców. Okazało się, że te obawy były nie do końca trafione. W tym roku łącznie wpłynęło 71 prac.

Jeśli chodzi o Lubuski Wawrzyn Literacki, to były to aż 34 pozycje (poezja – 16, proza – 18), wpłynęło także 16 publikacji do Lubuskiego Wawrzynu Naukowego (pozycje naukowe – 9, pozycje popularnonaukowe – 7) oraz dostarczono 21 zgłoszeń do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego.

- Te osoby, które zostaną przedstawione, na pewno coś otrzymują, czy to będzie Lubuski Wawrzyn, nominacje lub inne, dodatkowe nagrody - wyjaśnia P. Bartkowiak. I dodaje, że: - Kapituły składały się w większości z osób spoza naszego województwa.

Nominacje i wyróżnienia w konkursie „Lubuski Wawrzyn 2020”

Kto znalazł się na liście nominowanych i wyróżnionych?

- Lubuski Wawrzyn Literacki jest przyznawany w dwóch kategoriach - mówi Anna Polak, sekretarz Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. - Proza i poezja. Każda z tych kategorii posiada odrębne kapituły.

Nie zabraknie laurów, nominacji, wyróżnień za całokształt, ale i za walory edytorskie danej publikacji oraz docenienia debiutu literackiego.

27. Lubuski Wawrzyn Literacki. Nominowani i wyróżnieni:

 • 1. Krystyna Caban.
 • 2. Krzysztof Fedorowicz, Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu.
 • 3. Andrzej Flügel, Schowani do wora. Wspomnienia byłego wychowawcy więziennego.
 • 4. Agnieszka Ginko, Modlitwa spod znaku Ryb.
 • 5. Jerzy Hajduga, Uważaj na siebie.
 • 6. Stanisława Janicka, Bajdurki Gorzowskie.
 • 7. Eugeniusz Kurzawa.
 • 8. Czesław Markiewicz, Tropy.
 • 9. Alfred Siatecki, Zaproszenie na śmierć.
 • 10. Karol Wojdyło, Figa z pętelką. Wiersze i inne takie…

Kogo doceniono za osiągnięcia naukowe?

16. Lubuski Wawrzyn Naukowy

 • 1. Krzysztof Gajda, Paweł Czechowski, Ryszard Orzechowski, Robert Rektor, Atlas rozmieszczenia motyli dziennych parków krajobrazowych województwa lubuskiego.
 • 2. Bohdan Halczak, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Zielonej Górze w latach 1950-1956 jako przykład funkcjonowania organu administracji terenowej w czasach stalinizmu.
 • 3. Krystyna Kamińska, Witold Andrzejewski. Aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (1960-1966).
 • 4. Igor Myszkiewicz, Krew Bachusa. Opowieści zielonogórskie.
 • 5. Dariusz Aleksander Rymar, „Przegrałem jak żołnierz”. Zdzisław Morawski (6 IX 1926 - 28 X 1992) - biografia polityczna.
 • 6. Dorota Szaban, Beata Trzop, Zapiski Lubuszan „z czasów zarazy” 2020. Pandemia koronawirusa w społeczeństwie globalnego ryzyka.

- Zostanie przyznana oczywiście nagroda główna, czyli Srebrne Pióro, a także nagroda za najlepszą publikację popularnonaukową tzw. Małe Srebrne Pióro - wyjaśnia Janusz Łastowiecki, sekretarz Lubuskiego Wawrzynu Naukowego.

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski - poznaliśmy nominowanych i wyróżnionych

- W ramach Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego kapituła przyznała statuetkę - Srebrne Pióro, które otrzyma laureat, będzie z tym związana oczywiście również nagroda finansowa - mówi Anna Polus, sekretarz Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego. - Ponadto kapituła przyznała dwie nominacje, wyróżniła także dziennikarza do 35. roku życia, jest to statuetka od "Gazety Lubuskiej". Przyznała również trzy dyplomy za całokształt twórczości, a dodatkowo zaznaczyła wyróżnienie pozaregulaminowe, do czego miała prawo.

8. Lubuski Wawrzyn Dziennikarski Nominowani i wyróżnieni:

 • 1. Andrzej Flügel.
 • 2. Piotr Kuśnierz, za audycje: Radio Zachód Interwencje, „Radio Zachód”.
 • 3. Maja Sałwacka za artykuły: Śmierć w domu spokoju, Cześć dziewczyny!; Chcesz leczyć, buduj rondo skuteczny reportaż interwencyjny opatrzony komentarzem Gest Lichockiej i rondo Kaliszuka (jako całość); Życie w zakaźnej karetce.
 • 4. Konrad Stanglewicz.
 • 5. Marek Staniszewski za książkę: Dawid Kujawa. Żużlowy mistrz świata, jakiego nie znamy.
 • 6. Michał Szczęch za artykuły: W tym roku pierogów nie będzie; Chcę do domu; Za murem; Połóż się synku.
 • 7. Grażyna Walkowiak.
 • 8. Elżbieta Wozowczyk-Leszko za reportaże: Ola strażniczka lasu; Maria lubi Maki; Marzenia o domu pełnym szczęścia; Połączyła ich muzyka.

Zobacz, jak było na zeszłorocznej gali Lubuskich Wawrzynów: Lubuskie Wawrzyny Naukowe, Literackie i Dziennikarskie rozdane. Poznajcie wszystkich laureatów

Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i nominowanym w Lubuskim Wawrzynie 2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska