Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczamy na samochód

(wak)
Samochód możesz kupić też z pieniędzy kredytu hipotecznego
Samochód możesz kupić też z pieniędzy kredytu hipotecznego
Kredyt na kupno auta możesz wziąć w salonach i w bankach. Formalności trwają coraz krócej.

Decydując się na pożyczkę, porównaj kilka ofert i dokładnie zlicz wszystkie koszty, łącznie z ubezpieczeniem. Patrz też na sprzedaż wiązaną, bo czasami obowiązkowe OC oraz AC, które przy zaciąganiu pożyczki też staje się najczęściej obowiązkowe, kupowane na cały rok decyduje, że koszt kredytu nagle rośnie.

1. Co to są banki samochodowe?
- Obecnie większość koncernów samochodowych ma własne tzw. banki producenckie, w których udziały mają koncerny samochodowe. Z ich oferty można skorzystać w salonie. Banki te są zainteresowane sprzedażą aut swoich marek. Wtedy tzw. rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), czyli wszystkie koszty, jakie ponosi klient przy zakupie mogą wynieść czasem niekiedy zero procent. Oznacza to, że klient oddaje tylko pożyczoną sumę, bez oprocentowania czy prowizji.

2. Czy wszystkie koncerny samochodowe mają swoje banki?

- W Polsce wyszukaliśmy osiem banków samochodowych, które są przypisane do konkretnych marek. Są to:
1. Banque PSA Finance, oddział w Polsce (citroeny i peugeoty).
2. DaimlerChrysler Services (mercedesy, chryslery).
3. FCE Bank Polska SA (fordy).
4. Fiat Bank Polska SA (fiaty, alfy).
5. GM AC Bank Polska SA (samochody GM - ople, chevrolety, saaby).
6. RCI Bank (renaulty).
7. Toyota Bank Polska (toyoty).
8. Volkswagen Bank Polska SA (audi, skody, seaty i volkswageny).

3. Czy sprzedawcy aut mają oferty innych banków?

- Nie wszyscy, ale w większości możemy dostać także kredyt zaciągnięty w banku uniwersalnym jak Lukas Bank, PKO BP, Pekao SA czy Raiffeisen Bank Polska. Pamiętajmy jednak, że banki te nie mogą zarabiać na sprzedaży samochodów, a więc muszą na kredycie. Dlatego wśród ich ofert trudno znaleźć taką, która zakłada RRSO na poziomie zero procent. Dominują kredyty o oprocentowaniu od 5 do 12 procent. Wtedy RRSO wynosi w granicach 7-15 procent pożyczonej sumy.

4. Czy salony samochodowe kredytują jedynie zakup nowych aut?

- W salonach możemy pożyczyć pieniądze na zakup auta nowego i używanego. Ale to drugie musi najczęściej oferować diler lub współpracujący z nim komis. Samochody te są odkupione od klientów, którzy zdecydowali się na zakup nowego. Jednak najczęściej kredyt na auto używane ma gorsze warunki niż ten na samochód nowy.

5. O czym trzeba pamiętać przy zaciąganiu kredytu?

- Że trzeba go spłacić. Dlatego każdy musi policzyć, czy go stać na dodatkowy wydatek miesięczny. Wybierając ofertę, trzeba zliczyć wszystkie koszty, nie tylko wysokość rat.

6. Czy wszystkie formalności związane z kredytem będą załatwione w salonie?
- Najczęściej tak. Bardzo często wniosek kredytowy wypełni przedstawiciel banku czy pracownik salonu, a kupujący jedynie go podpisze. Jeśli nie będzie miał on wątpliwości, co do możliwości kredytowych zainteresowanego zakupem samochodu, ten już po godzinie czy dwóch może zasiąść za kierownicą wymarzonego auta.

7. Czy kupując auto na kredyt, muszę mieć ze sobą zaświadczenie o zarobkach?
- Niekoniecznie. Niektóre banki oferują kredyt już po okazaniu dowodu osobistego. Ale wtedy najczęściej trzeba będzie wykupić polisę AC, która stanie się formą zabezpieczenia dla sprzedającego.

8. Jakie są formy zabezpieczenia kredytu?
- Jest ich wiele, wymieńmy zastaw rejestrowy, przewłaszczenie rzeczy, cesję polisy AC czy poręczenia żyrantów. Każdy rodzaj zabezpieczenia ma jedną wadę: dopóki nie spłacisz kredytu, auto nie jest twoje. Nie możesz go np. sprzedać.

9. Czy oprocentowanie to jedyne koszty, jakie ponosi kredytobiorca?
- Najczęściej obok oprocentowania, musimy zwrócić uwagę na prowizję, czy jest ona określona sumą czy procentowo. W tym drugim przypadku wynosi ona najczęściej od 1,5 do 5 procent. A więc przy pożyczkach 20-40 tys. zł, prowizja może być dla nas dużym obciążeniem. Doliczyć też musimy koszty zakupu polisy AC, a te wynoszą od pięciu do nawet 15 procent wartości auta. Pamiętajmy też, że w bardzo często reklamowanych kredytach zero procent, okres kredytowania jest bardzo krótki, do 12 miesięcy. Wtedy nawet przy wkładzie własnym 30-50 procent, miesięczne raty są bardzo wysokie. Dlatego często kredyt zero procent, nie dla wszystkich jest dostępny.

10. Czy kredyty w euro czy frankach są korzystniejsze od zaciąganych w polskich złotych?
- Nie zawsze. Wprawdzie oprocentowanie kredytów we frankach czy euro jest najczęściej niższe np. 3-5 procent, przy 7-9 procentach kredytów złotówkach, to zdaniem specjalistów złoty okres kredytów zawieranych w tych walutach już minął. Godzimy się chociażby na ryzyko zmian wartości złotego.

11. Czy bank musi podać całkowity koszt kredytu?
- Tak. Ustawa o kredycie konsumenckim nakłada na banki obowiązek udzielania informacji o całkowitym koszcie kredytu oraz rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Pamiętajmy jednak, że przy zmiennej stopie oprocentowania, a taka jest najczęściej przyjmowana przy pożyczkach udzielanych np. na 5 lat, nie można obliczyć całkowitego kosztu kredytu. Wysokość odsetek może się zmieniać corocznie.

12. Czy mogę skredytować 100 procent wartości auta?
- Przy zakupie nowych samochodów banki żądają najczęściej wkładu własnego w wysokości 10-30 proc. Ale niektóre pożyczą nawet 100 procent ceny samochodu. Szczególnie przy krótszym okresie kredytowania. Pamiętaj, że im krócej będziemy spłacać kredyt, tym mniej zapłacimy odsetek. Jeśli stać cię na wysokie raty początkowe, pomyśl o kredycie z malejącymi ratami.

13. Czy na zakup auta mogę zaciągnąć kredyt hipoteczny?
- Tak i jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Kredyty hipoteczne są dosyć korzystnie oprocentowane, a więc mniej spłacimy odsetek. Wadą tego rozwiązania jest to, że musimy zastawić (ustanowić hipotekę) nasze mieszkania, ale tylko własnościowe lub dom. Regułą jest, że banki kredytują do 80 proc. wartości nieruchomości. Kredyt hipoteczny można zaciągnąć w polskich złotych jak też euro czy frankach.

W wydaniu papierowym można znaleźć zestawienie wybranych ofert kredytów samochodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska