Praca w niedziele i święta. Z czasem będzie coraz mniej zabroniona?

Redakcja
Praca w niedziele i święta byłaby możliwa także w drodze komunikacji elektronicznej na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy.
Praca w niedziele i święta byłaby możliwa także w drodze komunikacji elektronicznej na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy. SXC
Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje rozszerzenie katalogu prac w niedziele i święta.

Obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy uznają niedziele i święta za dni wolne od pracy. Dni wolne od pracy określa ustawa z 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy.

Zasady pracy w niedziele i święta

Zasadą jest, że praca w niedziele i święta jest zabroniona. Obowiązuje również zakaz pracy w święta dla placówek handlowych (poza wyjątkami dotyczącymi zaspokajania codziennych potrzeb społeczeństwa, dla przykładu o apteki i stacje paliw).

K.p. wyjątkowo dopuszcza pracę w niedziele i święta ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. I tak w niedziele i święta można wykonywać pracę między innymi podczas akcji ratowniczych, w transporcie i komunikacji, w pracy zmianowej, w gastronomii, czy też przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób. Praca w niedziele i święta jest również możliwa, jeżeli pracownika obowiązuje system wykonywania pracy, w którym świadczy pracę właśnie w te dni. Chodzi tu o system tzw. pracy weekendowej, w którym pracownik wykonuje pracę jedynie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Jeżeli zatem w danym zakładzie pracy wykonuje się pracę nie mieszczącą się w katalogu prac, którą można świadczyć w niedziele i święta, pracodawca nie może jej powierzyć pracownikowi w te dni ze względu np. na potrzeby pracodawcy.

Wykaz prac, które można wykonywać w niedziele i święta był na przestrzeni kilkudziesięciu lat kilkakrotnie zmieniany. Było to spowodowane np. przejściem systemu gospodarczego z gospodarki planowanej w rynkową i zmianą używanych w prawie pracy sformułowań.

Warto dodać, że przewidziane w k.p. wyjątki od zakazu pracy w niedziele i święta nie oznaczają, że wszyscy pracownicy danego zakładu pracy, w którym zachodzi potrzeba pracy w te dni muszą pracować. Chodzi tu tylko o tych pracowników, których obecność w firmie jest niezbędna.

Propozycje zmian w Kodeksie pracy

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu pracy (druk sejmowy nr 1539). Projekt zmian przewiduje poszerzenie katalogu wyjątków od zakazu pracy w niedziele i święta. Poza obecnie obowiązującymi wyjątkami w tej kwestii, praca w niedziele i święta byłaby możliwa także w drodze komunikacji elektronicznej na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy. Chodzi tu o firmy zagraniczne i oddziały tych firm, mające siedziby w krajach, w których występują inne niż w Polsce dni wolne od pracy.

Solidarność i OPZZ krytykują

NSZZ Solidarność oceniła negatywnie omawiany projekt zmian. Zdaniem związku nowelizacji Kodeksu pracy nie można przeprowadzać wycinkowo, z uwzględnieniem interesów niektórych podmiotów gospodarczych, z pominięciem pozostałych. Z tego względu NSZZ Solidarność opowiada się za kompleksową zmianą przepisów dotyczących pracy w niedziele i święta. Także OPZZ jest przeciwne proponowanym zmianom.

Pracodawcy RP uważają natomiast, że proponowana zmiana usprawni działanie firm, których oddziały lub siedziby znajdują się w krajach, gdzie obowiązują inne dni wolne od pracy, a także inne strefy czasowe. Jednak organizacja ta chce doprecyzowania sposobu wykonywania pracy w formie elektronicznej, którą będzie można świadczyć w niedziele i święta na rzecz zagranicznych firm i zagranicznych oddziałów tych firm (np. maile, telekonferencje itp.). W ocenie Pracodawców RP proponowane w tej kwestii określenie jest zbyt ogólne i mogłoby w praktyce doprowadzić do nakładania na pracowników zbyt dużej ilości pracy.

 

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec

Wideo

Materiał oryginalny: Praca w niedziele i święta. Z czasem będzie coraz mniej zabroniona? - Gazeta Pomorska

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
taa, wesoło się robi... najpierw podwyższyli wiek emerytalny i każą zapierniczać do 67 lat. Teraz tylko czekam na niespodziankę i do 67 owszem ale 7 dni w tygodniu ;o) Tak mi sie coś przypomniało - pamiętacie też : "jeszcze będzie cudownie, jeszcze będzie wspaniale...." pozdrawiam  Panie Premierze
a
arbajt
PRACA (ROBOLI) CZYNI WOLNYM (PREZESA)
f
fdsa
jestem za ustawowym nakazem pod groźbą kary więzienia chodzenia w niedziele do kościoła, i całkowitemu zakazowi uprawiania sportu i jakiejkolwiek innej aktywności prócz duchowa ( kościół katolicki) w niedzielę.
o
obywatelska ustawa
zakazy na niedzele i święta: trzepanie dywanów, podwórkowe mycie auta, porządki na cmentarzu, zakupy w marketach i audycje z politykami w R i TV
Dodaj ogłoszenie