Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Zielonej Górze i pow. zielonogórskim. Skąd różnica? Czy jest gdzie się zatrudnić? "Dostępność miejsc pracy jest większa w mieście"

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Ze szczegółowych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy (te dotyczą końca października) wynika, że w Zielonej Górze stopa bezrobocia wyniosła: 2,5 proc. Liczba osób bez pracy to 1728. Natomiast w powiecie zielonogórskim bezrobocie wyniosło 7,8 proc.
Ze szczegółowych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy (te dotyczą końca października) wynika, że w Zielonej Górze stopa bezrobocia wyniosła: 2,5 proc. Liczba osób bez pracy to 1728. Natomiast w powiecie zielonogórskim bezrobocie wyniosło 7,8 proc. Eliza Gniewek-Juszczak
Kiedy jedni zwalniają pracowników, inni zgłaszają zapotrzebowanie. - Pozytywne jest to, że ofert pracy na rynku jest na tyle sporo, że w szybkim tempie można znaleźć zatrudnienie - podkreśla Nina Kowalonek, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze.

Praca w Zielonej Górze i okolicy. Ile osób nie ma zatrudnienia?

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że na koniec października w Zielonej Górze stopa bezrobocia wyniosła: 2,5 proc.
Liczba osób bez pracy to 1728. Natomiast w powiecie zielonogórskim bezrobocie wyniosło 7,8 proc. Bez pracy jest 1808 osób.
Skąd taka różnica w procentach dotyczących bezrobocia?

– Różnica pomiędzy danymi z miasta i powiatu wynika z kilku powodów – wyjaśnia Nina Kowalonek, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze. - Dostępność miejsc pracy jest większa w mieście niż na terenach wiejskich. To w mieście jest więcej zakładów pracy. Dlatego możliwości na podjęcie zatrudnienia dla osób, które poszukują pracy są zdecydowanie lepsze. Poza tym sieć komunikacji i jej dostępność jest duża korzystniejsza w mieście, co w wielu wypadkach ułatwia podjęcie zatrudnienia.

Nina Kowalonek podkreśla, że sytuacja na rynku pracy w naszym regionie jest stabilna.

– Z miesiąca na miesiąc liczba osób bezrobotnych zamieszkujących miasto, czy powiat, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zielonej Górze spada. Co więcej, widać znaczną poprawę, jeśli porównujemy poszczególne miesiące do analogicznych okresów roku ubiegłego. Jest zdecydowanie dużo mniej osób bezrobotnych – wyjaśnia dyrektor Kowalonek. – Pozytywne jest to, że ofert pracy na rynku jest na tyle sporo, że w szybkim tempie można znaleźć zatrudnienie. Wprawdzie w jednych miejscach pracodawcy zwalniają, ale są zakłady, które zgłaszają do nas zapotrzebowanie na zatrudnienie.

Rynek pracy w regionie. Nowe dane

WUP podał w poniedziałek, że w listopadzie odnotowano wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych w regionie o 217 osób, tj. o 1,4%. Liczba bezrobotnych kobiet zwiększyła się o 29 osób, wśród bezrobotnych mężczyzn odnotowano wzrost o 188 osób. W stosunku do listopada 2021 r., liczba zarejestrowanych bezrobotnych była mniejsza o 2733 osoby (o 15,1%).

- W listopadzie liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwiększyła się w dziesięciu powiatach województwa lubuskiego. Największy wzrost odnotowano w powiatach: nowosolskim - o 47 osób, żarskim – o 30 osób, żagańskim i sulęcińskim – o 28 osób. Spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych odnotowano w czterech powiatach, największy w powiecie gorzowskim (ziemskim) – o 13 osób - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

W listopadzie Powiatowe Urzędy Pracy miały 1960 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. o 662 mniej niż w miesiącu poprzednim i o 2351 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska