Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace przy budowie fabryki Tesli Gigafactory wstrzymane. Firma Elona Muska musi wpłacić 100 mln euro kaucji

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Prace przy budowie gigafabryki zostały wstrzymane. Będą mogły ruszyć, gdy Tesla zapłaci 100 mln euro kaucji
Prace przy budowie gigafabryki zostały wstrzymane. Będą mogły ruszyć, gdy Tesla zapłaci 100 mln euro kaucji Albrecht Köhler
Prace przy budowie fabryki Tesli Gigafactory pod Berlinem zostały wstrzymane. Firma Elona Muska musi zapłacić 100 mln euro kaucji.

Budowa Fabryki Tesli pod Berlinem wstrzymana

Jak podaje niemiecki dziennik "Tagespiegel", stanęły prace na budowie Tesla Gigafactory w Gruenheide pod Berlinem. Brandenburska Agencja Środowiska wymaga od firmy Elona Muska zapłaty kaucji w wysokości 100 mln euro.
Dopóki tego nie zrobi, nie będzie można kontynuować montażu maszyn w lakierni. Niemożliwa będzie również wycinka lasu przy torach, ponieważ w wyniku toczącego się postępowania przed Wyższym Sądem Administracyjnym Berlina-Brandenburgii (OVG) o planowane przez Teslę oczyszczanie 82,2 hektarów, przeciwko któremu pozywa Naturschutzbund i Zielona Liga, OVG częściowo uwzględniło pozew. Oczyszczanie wzdłuż torów kolejowych jest zabronione. Jak podaje Tagesspiegel - w odniesieniu do głównego obszaru planowanej fabryki sąd nie ma żadnych obaw.

Depozyt miał zostać wpłacony do 17 grudnia, jednak prawnicy firmy Tesla wystąpili z wnioskiem do Agencji Środowiskowej o przedłużenie terminu do 15 stycznia. Prośbę uzasadniano tym, że pandemia koronawirusa znacznie utrudnia szybkie uzbieranie 100 mln euro.

Państwowa Agencja Środowiska oświadczyła, że firma Elona Muska, będzie mogła kontynuować prace, dopiero po zapewnieniu zabezpieczenia finansowego inwestycji.

Celem 100-milionowego zobowiązania jest zapewnienie bezpieczeństwa decyzji pod względem prawnym.

Tesla jest pod wielką presją czasu, ponieważ pierwsze samochody w gigafabryki dla Europy powinny zjechać z linii montażowej już w lipcu 2021 roku.

Tesla a ekolodzy

Przypomnijmy, że fabryka Tesli Gigafactory 4 pod Berlinem napotyka na coraz większy opór lokalnej społeczności i obrońców środowiska. Według doniesień niemieckiego dziennika "Der Tagesspiegel", fundamenty i zewnętrzna elewacja niemieckiej Gigafactory zostały zbudowane zgodnie z planem, ale dalsza część prac jest zagrożona.

Budowa jest podobno wstrzymywana przez braki pozwoleń. Teraz trwają prace przy założeniu uzyskania pozwoleń w niedalekiej przyszłości. W tej sprawie miały być prowadzone już 8-dniowe negocjacje pomiędzy przedstawicielami Tesli a lokalnymi władzami.

To nie pierwsze protesty przeciwko budowie Gigafactory 4. Do tej pory ich liczba wynosi już ponad 400.

Jak podaje niemiecki dziennik, przed Wyższym Sądem Administracyjnym Berlina-Brandenburgii toczy się wciąż postępowanie w sprawie planowanego przez Teslę "oczyszczenia" 82,2 ha lasu.

Tu powstaje fabryka Tesli koło Berlina:

Budowa wstrzymana przez... węże

W październiku również pisaliśmy, że Elon Musk musiał przerwać budowę fabryki, jednak powód wtedy był inny.

Jak podawał portal Businessinsider chodziło o węże. A dokładniej o gniewosze plamiste. Węże spod tego gatunku są pod ochroną i właśnie zapadły w sen zimowy w lesie, który Tesla zamierza wyciąć, w związku z planami budowy ogromnej fabryki.

Prócz kwestii gniewoszy pojawiły się też obawy o wpływ budowy fabryki na populację jaszczurek w okolicy. Lokalna społeczność martwi się też o to, że fabryka Tesli, kiedy już zacznie funkcjonować, będzie pobierać zbyt dużo wody, co także może niekorzystnie wpłynąć na ekosystem.

Gigafactory 4. Ta fabryka wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród Polaków

Wszystkie zdjęcia, jakie możecie zobaczyć w naszej galerii, pokazującej postępy prac z budowy fabryki Tesli koło Berlina, są autorstwa Albrechta Köhlera.

Prócz kwestii gniewoszy pojawiły się też obawy o wpływ budowy fabryki na populację jaszczurek w okolicy

Budowa gigafabryki Tesli pod Berlinem zagrożona? Na drodze k...

Kim jest Albrecht Köhler? To mieszkaniec Grünheide, który od początku inwestycji na bieżąco informuje o jej postępach. I zaczął to robić po prostu, jako obywatel, mieszkaniec, nie jako pracownik Tesli.

Duże zainteresowanie Gigafactory przejawia nie tylko Albrecht, ale też jego znajomi. Można powiedzieć, że to on i jego ekipa są niejako kronikarzami całej tej inwestycji, a także dużym źródłem informacji. Dzięki swojej aktywności w mediach społecznościowych dołączył do podcastu Elona Muska, gdzie występuje w roli moderatora i rozmawia o Tesli, a także innych przedsięwzięciach Muska.

Więcej zdjęć z budowy Gigafactory 4 w Niemczech znajdziesz klikając w ten link

Aktywność Köhlera i jego znajomych przyczyniła się do tego, że teraz o Grünheide usłyszeli ludzie nawet w Kalifornii, a w ich miejscowości powstało stowarzyszenie, które m.in. informuje o tej inwestycji. Ale nie tylko o niej. Wraz z powstaniem fabryki Tesli, przed mieszkańcami pojawiają się nowe perspektywy.

WIDEO: Fabryka Tesli koło Berlina. Gigafactory 4. Widok z drona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska