Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy nie będą musieli płacić praktykantom

(now), Kurier Poranny
Studentom nie uśmiecha się praca bez pieniędzy (fot. Bartłomiej Kudowicz)
Studentom nie uśmiecha się praca bez pieniędzy (fot. Bartłomiej Kudowicz)
Umowa o praktykę absolwencką nie będzie miała charakteru umowy o pracę – zdecydował Sejm. Ale znajdzie się w niej zapis, czy student otrzyma pieniądze, czy nie.

Jeżeli praktyka będzie płatna, wynagrodzenie będzie nie wyższe niż dwie minimalne pensje (ok. 2,4 tys. zł brutto). Praktyka w jednej firmie trwać będzie mogła najwyżej trzy miesiące. W tym czasie pracodawca nie będzie odprowadzał za praktykantów składek na ubezpieczenie i ZUS.

Nowe prawo dotyczyć będzie absolwentów szkół ponadgimnazjalnych do 30. roku życia. Dotąd kwestia, czy staż będzie płatny czy bezpłatny, zależała od pracodawcy. Firma mogła też zatrudnić zarejestrowanego jako bezrobotny studenta, któremu za staż płacił pośredniak.

Czytaj też: Jak analizować oferty pracy?

Nowa ustawa budzi wątpliwości specjalistów. Ich zdaniem firmy zyskają możliwość korzystania z darmowej siły roboczej: po trzech miesiącach będą mogły rozwiązać umowę z jednym praktykantem i przyjąć kolejnego. Znów bez wynagrodzenia. Studentom też nie uśmiecha się praca bez pieniędzy.

Ustawa ma jednak pomóc przedsiębiorcom i odciążyć budżet państwa (nie zawiera się umowy o pracę, więc nie trzeba angażować administracji państwowej).

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska