Pracowałeś za granicą? Odzyskaj zapłacony podatek lub staraj się o umorzenie

Redakcja
Można wystąpić o umorzenie lub zwrot podatku od dochodów uzyskanych za granicą w latach 2002 - 2007.

Wniosek za 2002 rok trzeba złożyć do poniedziałku.

Polska ma z innymi krajami umowy dot. zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. Przewidują one wobec pracujących za granicą dwie metody wyliczania wysokości zobowiązania. W zależności od kraju oblicza się należny podatek stosując:

 • metodę proporcjonalnego odliczenia - zakłada, że dochód osiągany z tytułu pracy za granicą jest opodatkowany w Polsce, a od należnego podatku można odliczyć ten zapłacony za granicą. Odliczenie odbywa się do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za pracę w obcym państwie,

 • metodę wyłączenia z progresją - zakłada, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty z tytułu pracy za granicą. Jego wysokość bierze się jedynie pod uwagę przy ustalaniu stawki podatku, którą stosuje się następnie do dochodów podlegających opodatkowaniu w naszym kraju.

  Niejednokrotnie - mimo takich samych dochodów - osoby stosujące metodę proporcjonalnego odliczenia musiały zapłacić wyższy podatek. Dlatego w sierpniu weszła w życie tzw. ustawa abolicyjna, która ma zrównać te różnice.

  KTO SKORZYSTA

  Z umorzenia lub zwrotu podatku należnego od dochodów uzyskanych za granicą, skorzystają ci, którzy:
 • przynajmniej w jednym roku podatkowym w latach 2002 - 2007 uzyskiwali przychody z pracy za granicą (do których miała zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia),
 • w roku podatkowym, w którym uzyskali te przychody, podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (od całości swoich dochodów, przychodów - bez względu na miejsce położenia ich źródeł).

  JAKIE PRZYCHODY

  Ustawa ma zastosowanie wyłącznie do przychodów z pracy za granicą, pochodzących:
 • ze stosunku pracy
 • z działalności wykonywanej osobiście (np. umowy zlecenia i o dzieło, menedżerskie),
 • z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej, 19 proc. stawki podatku lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych z działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej (za wyjątkiem dochodów uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi).

  Aby ubiegać się o umorzenie zaległości oraz zwrot, trzeba złożyć wniosek do swojego urzędu skarbowego w Polsce.

  TERMIN ZŁOŻENIA

  Wniosek o umorzenie lub zwrot kwot podatku należy złożyć w terminie:
 • do 6 października 2008 r. - gdy wniosek dotyczy roku 2002,
 • do 6 lutego 2009 r. - gdy wniosek dotyczy pozostałych lat.

  TYCH PAŃSTW MOŻE DOTYCZYĆ

 • Dania, Finlandia, Holandia (dochód 2002-2007), Belgia (dochód od 2005 roku), Austria (od 2006 roku), Szwecja (do 2005 roku), Wielka Brytania (do 2006 roku).

  TU SĄ PRZEPISY

  Ustawa z dnia 25 lipca 2008r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2008r., nr 143, poz. 894).  (kb)

  Z DYŻURU EKSPERTÓW

  Na pytania Czytelników dot. abolicji podatkowej odpowiadali eksperci z Izby Skarbowej w Zielonej Górze Elżbieta Szmit- Jarosz i Maciej Lisiecki.

 • Gdzie mogę pobrać druki wniosku i oświadczenia ?
  - Formularze PIT-AZ i AZ-O są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Pod adresem www. mf.gov.pl - w zakładce podatki/formularze podatkowe.

 • Chciałbym złożyć wniosek o umorzenie zaległości za 2003 rok. W jakim terminie muszę to zrobić?
 • Podatnicy składają wnioski za lata 2003-2007 do 6 lutego 2009 r. Natomiast wniosek za 2002 rok należy złożyć do 6 października tego roku.

 • Rozliczając się za 2004 rok, nie wykazałem dochodów uzyskanych w Anglii. Czy składając wniosek o umorzenie zaległości, muszę złożyć korektę zeznania za tamten rok?
  - Tak, w pana przypadku stanowi ona niezbędny załącznik wniosku.

 • Od 2007 roku otrzymuję emeryturę z Danii. Czy mogę skorzystać z przepisów ustawy?
  - Niestety nie. Ustawa nie obejmuje przychodów m.in. z emerytur, rent, najmu oraz kapitałów.

 • Pracowałem w latach 2005-2006 na budowie w Niemczech. Uzyskując równocześnie dochody w Polsce składałem zeznania PIT-36, stosując metodę wyłączenia z progresją. Czy mogę wystąpić o zwrot uiszczonego podatku?
  - Niestety nie. Ustawa obejmuje te dochody (przychody) uzyskiwane poza granicami kraju do opodatkowania których stosuje się metodę zaliczenia proporcjonalnego.

 • Pracuję od kilku lat we Włoszech? Czy mogę złożyć wniosek o zwrot podatku?
  - Niestety nie. Do dochodów uzyskiwanych we Włoszech ma bowiem zastosowanie metoda wyłączenia z progresją.

 • Uzyskiwałem w latach 2005-2006 dochody z działalności gospodarczej prowadzonej również w Holandii, których nie wykazałem w zeznaniu PIT-36. Czy mogę wystąpić z wnioskiem o umorzenie zaległości?
  - Tak, przy czym za każdy rok podatkowy należy złożyć odrębny wniosek.

 • Czy przepisy ustawy tyczą się również przedsiębiorców opodatkowanych w sposób liniowy (PIT-36L)?
  - Tak, jeżeli pozostałe warunki ustawowe są spełnione.

 • W wyniku złożonego wniosku, umorzona zostanie mi zaległość podatkowa, a co z
  odsetkami?
  - Umorzenie zaległości podatkowych powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość.
 • Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie