Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik kontra szef

(vp)
Marcin Kaczmarek. W Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze pracuje od 2004 r. Hobby: sport, nowoczesne technologie medialne, muzyka. Rodzina: żonaty, syn 1,5 roku.
Marcin Kaczmarek. W Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze pracuje od 2004 r. Hobby: sport, nowoczesne technologie medialne, muzyka. Rodzina: żonaty, syn 1,5 roku. fot. Paweł Wańczko
Na pytania Czytelników odpowiada Marcin Kaczmarek z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

- Pracodawca dopiero od kwietnia 2008 r. w drodze aneksu do umowy zmienił wysokość wynagrodzenia i od tego miesiąca wypłaca je zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę., czyli w kwocie 1.126 zł. Czy pracodawca powinien wyrównać wynagrodzenie wypłacone za poprzednie okresy?- Tak, prawo do płacy minimalnej wynika z ustawy. Postanowienia umów o pracę nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy. Postanowienia mniej korzystne są nieważne, a zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.

Dlatego też szef powinien wypłacić zatrudnionym różnicę pomiędzy wynagrodzeniem faktycznie otrzymywanym, a wynikającym z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę za okres od stycznia do lutego 2008 r. W przypadku odmowy ze strony szefa, należności z tego tytułu można dochodzić przed sądem pracy w drodze odpowiedniego powództwa.

- Mąż jest na odwykowym leczeniu ze skierowania lekarza. Ma umowę o prace na dwa lata. Czy pracodawca może ją wcześniej wypowiedzieć?- Umowę na czas określony można wypowiedzieć jedynie, gdy została zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy, a strony przewidziały dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.

Zapis o takiej możliwości powinien się znaleźć w treści umowy. Pracodawca nie ma obowiązku merytorycznego uzasadnienia wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Tak więc nie podanie przez niego przyczyny nie stanowi naruszenia prawa. Zgodnie z art. 167¹ k.p., w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca ma prawo udzielić Panu urlopu wypoczynkowego, zarówno zaległego, jak i bieżącego w wymiarze proporcjonalnym, a Pan ma obowiązek go wykorzystać. Jest to wyjątek od ogólnych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego.

Warto tutaj dodać, że art. 41 k.p. mówi o tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeśli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Usprawiedliwioną nieobecnością jest też zwolnienie lekarskie.

.

- Pracodawca zatrudnia mnie na pełny etat po osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku, a dodatkowo w niektórych tygodniach poleca mi wykonywanie pracy w sobotę. Za pracę w soboty dostaję wynagrodzenie, jak za dzień roboczy. Czy pracodawca może mnie zatrudniać przez sześć dni w tygodniu? Jakie wynagrodzenie przysługuje mi za pracę w sobotę?- Zgodnie z art. 129 Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. W związku z powyższym wykonywanie przez pracownika pracy od poniedziałku do piątku w każdym tygodniu powoduje, że wg grafika wszystkie soboty powinny być dniami wolnymi od pracy.

W sytuacji, gdy pracodawca poleci pracownikowi wykonywanie pracy w sobotę, która zgodnie z grafikiem jest dniem wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, pracownikowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. Jeśli pracodawca nie udzieli innego dnia wolnego od pracy, nastąpi przekroczenie kodeksowych norm czasu pracy.

Wówczas pracownik za każdą przepracowaną godzinę powinien otrzymać normalne wynagrodzenie powiększone o stosowny dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. W omawianym przypadku może nastąpić przekroczenie normy dobowej i przeciętnej tygodniowej. Praca powyżej ośmiu godzin spowoduje przekroczenie normy dobowej i jest rekompensowana dodatkiem w wysokości 50 proc. wynagrodzenia, chyba, że miała miejsce w nocy.

Natomiast praca do ósmej godziny spowoduje przekroczenie normy przeciętnej tygodniowej i jest rekompensowana dodatkiem w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska