Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praktyczny zielnik domowy. Fiołek, kozłek, wrotycz, aksamitka, kozieradka, werbana (cz. 10)

Źródło: Lesley Bremness - "Wielka księga ziół", Józef Rostafiński i Olga Seidl - "Przewodnik do oznaczania roślin"
Valeriana arizonica.
Valeriana arizonica. Stan Shebs/Wikimedia Commons\GNU FDL
Mięso obłożone liśćmi wrotyczu dłużej zachowuje świeżość. Zapach wydzielany przez aksamitkę odstrasza owady od krzaków pomidorów. Koty lubią woń waleriany. Świeże liście fiołka można przykładać do miejsc stłuczonych.

Kozłek jest od wieków cenionym ziołem

Jego łacińska nazwa wywodzi się od valere, co oznacza: być zdrowym. Bywa też nazywany baldrianem, biedrzanem, kocią trawą, odolanem. Jest byliną rozpowszechnioną w całej Europie i Azji. Lubi miejsca nasłonecznione, wilgotne i żyzne. Znaczenie lecznicze ma głównie korzeń, zawierający kwas walerianowy. Zielarze wykorzystują surowiec nie dziki, lecz z uprawy. Liście i korzenie można suszyć. Zapach waleriany lubią szczególnie koty.

Na zdrowie

Napar z korzenia tego zioła działa uspokajająco, pomaga przy bezsenności, zmianach nastoju, bólach głowy, wyczerpaniu nerwowym. Z dodatkiem alkoholu z kłączy robi się krople walerianowe.

Do smaku

Części korzenia można dodawać do zupy lub gulaszu.

Dla urody

Wywar z korzenia dobrze służy skórze twarzy przy trądziku i wysypce. Może być używany do kąpieli uspokajających.

Do dekoracji

Całe rośliny znakomicie nadają się jako obwódki do obsadzania klombów.

Wrotycz aromatyzuje mięso

Wrotycz od dawna jest popularnym ziołem dezynfekcyjnym. Wedle starożytnych Greków, zapewniała nieśmiertelność. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Rośnie w ogrodach lekko ocienionych lub w pełnym słońcu. Posadzony obok drzew owocowych, swoim mocnym zapachem odstrasza ptaki i owady. Zbiera się kwiaty i liście. Uwaga: wysuszone części wrotyczu należy przechowywać z dala od innych ziół.

Na zdrowie

Dawniej wywarem z wrotyczu leczono histerię, pobudzano menstruację. Kompresy wrotyczowe są pomocne przy stłuczeniach, zwichnięciach i chorobach skóry.

Do smaku

Świeże liście wcierane w mięso nadają im zapach zbliżony do rozmarynu. Czasem masarze aromatyzują nim kiełbasę. Dodawane do farszu, omletów i ciast, zmieniają ich zapach. Mięso obłożone liśćmi wrotyczu dłużej zachowuje świeżość. Można je dusić z rabarbarem.

Dla urody

Z liści i kwiatów robi się napar do kąpieli pobudzających i ściągających skórę. Są też składnikiem maseczek, ale nie do skory wrażliwej.

Do dekoracji

Suszonymi kwiatami dekoruje się bukiety.

Aksamitka jako strażnik w ogrodzie

Aksamitka jest rośliną jednoroczną, uprawianą przede wszystkim ze względu na specyficzny zapach. Posadzona np. wśród róż chroni je przed nicieniami. Wydzielany przez liście aksamitki zapach odstrasza owady od krzaków pomidorów. Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Lubi miejsca nasłonecznione, gdzie gleba jest żyzna. Rośnie też w glebie suchej i ubogiej. Najczęściej sadzi się ją jako roślinę obwodową na rabatach.

Dla zapachu

Jako zioło nie ma specjalnego znaczenia. Odmiana aksamitki wzniesionej bywa uprawiana ze względu na cytrynowy zapach. Jest też aksamitka o zapachu pomarańczowym.

Do dekoracji

Dość trwałymi kwiatami aksamitki można dekorować wazony. Z gotowanych kwiatów uzyskuje się żółty barwnik do farbowania jedwabiu i wełny.

Kozieradka na choroby skóry

Kozieradka pospolita bywa też nazywana kozieradką lekarską, fenegryką, greckim sianem, kozioroźnikiem, bożą trawką. To roślina jednoroczna, wapieniolubna, miododajna. Kwitnie u progu lata. Znaczenie lecznicze i w kuchni mają przede wszystkim zbierane jesienią dojrzałe nasiona. Liście można zbierać prze cały sezon. Nasiona zawierają dużo śluzu polisaharydowego, tłuszcze, witaminy PP, D i F, a także trygonelinę. W starożytni Egipcjanie używali oleju z nasion kozieradki do pielęgnacji ciała.

Na zdrowie

Napar z mielonych nasion kozieradki poprawia trawienie, łagodzi kaszel, przeciwdziała wzdęciom, u matek karmiących zwiększa laktację. Przypisuje mu się właściwości przeciwzapalne i ochraniające przewód pokarmowy. Okłady z nasion pokruszonych, namoczonych w gorącym mleku, pomagają przy wrzodach i chorobach skóry, siniakach, rwie kulszowej.

Do smaku

Liśćmi można poprawiać smak sałatek. Zmielone, delikatnie upalone nasiona mogą być dodatkiem do sosów korzennych.

Dla urody

Naparem z nasion kozieradki zmywa się twarz. Można nim regenerować skórę rąk. Papk a nasienna leczy popękane usta.

Fiołek symbolem miłości

Fiołek pachnący, zwany też wonnym symbolizuje miłość. To roślina poświęcona Wenus i Afrodycie. Jest natchnieniem poetów i pisarzy. Kapralem Fiołkiem nazywano Napoleona I, który na Elbie miał obiecywać przyjaciołom i zwolennikom, że powróci do Francji, kiedy zakwitną fiołki. To roślina raczej dzika, a uprawiana w ogrodzie, często dziczeje. Lubi miejsca zacienione, glebę żyzną i wilgotną.

Na zdrowie

Napar z kwiatów suszonych lub świeżych służy jako środek na uspokojenie, przywraca sen, łagodzi bóle głowy Może być stosowany jako środek przeczyszczający. Ma też znaczenie wykrztuśne i napotne. Wywar z liści lub korzeni pomaga przy katarze. Świeże liście można przykładać na stłuczenia i siniaki.

Do smaku

Kandyzowanymi kwiatami dekoruje się desery, lody i ciasta. Można robić z nich syrop. Niektórzy kwiatami fiołkowymi wzbogacają wiosenne zupy.

Dla urody

Kwiaty są składnikiem perfum i wody kwiatowej.

Dla ozdoby

Ze względu na przyjemny zapach bywa uprawiany w ogrodach.

Werbana uspokaja

Werbena lekarska zwana też witułką to roślina dwuletnia albo bylina. Czcili ją starożytni Egipcjanie, a kapłani greccy nosili korzenie werbeny przy swoich szatach liturgicznych. Wedle Chińczyków w tej roślinie są ukryte nadzwyczajne siły. Werbena najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, na glebach urodzajnych. Znaczenie gospodarcze mają całe rośliny lub tylko liście.

Na zdrowie

Herbatka z werbeny poprawia trawienie, uspokaja, działa jako środek moczopędny. Naparem można przemywać siniaki i robić okłady przy silnej gorączce. Wedle medyków chińskich, napar z werbeny należy pić, gdy pojawiają się problemy wątrobowe i przy infekcji dróg moczowych.

Do smaku

Bywa dodawana do potraw i nalewek, gdyż jest traktowana jako zioło wzmagające potencję.

Dla urody

Kompresy z liści werbeny robi się na zmęczone oczy i przy zapaleniu spojówek. Po wypłukaniu w wywarze z dodatkiem rozmarynu włosy stają się mocniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska