Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praktyki za granicą

(wak)
Na razie młodzi ludzie przechodzą treningi grupowe i warsztaty psychologiczne. Do marca będą poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe, a potem być może wyjadą na zagraniczne praktyki.
Na razie młodzi ludzie przechodzą treningi grupowe i warsztaty psychologiczne. Do marca będą poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe, a potem być może wyjadą na zagraniczne praktyki. fot. Archiwum
Przy naborze na szkolenia okazało się, że nikt nie chce być opiekunem osób starszych. Najbardziej popularna była natomiast kosmetyczka.

Środowiskowy Hufiec Pracy w Zielonej Górze w ramach programu ,,Szkolenie - Praktyka -Zatrudnienie - Rozwój'' zajmuje się obecnie osobami w wieku od 16 do 25 lat.
Jak informuje komendant hufca Grażyna Pikosz, chętnych do zdobycia nowego zawodu lub podwyższenia swoich kwalifikacji było trudno. A warunki odbywania kursów, szczególnie dla starszej młodzieży są bardzo atrakcyjne. Można wyjechać na płatne praktyki zagraniczne. W Niemczech czy Anglii.

Szansa na prawo jazdy

W grupie wiekowej 18-25 lat, oferta szkolenia była skierowana do bezrobotnych. Po informacjach prasowych skompletowano grupę 15 osób. Dla kobiet zaproponowano podwyższenie kwalifikacji w takich zawodach jak kosmetyczka, księgowa małych przedsiębiorstw oraz opiekunka osób niepełnosprawnych. Najwięcej kobiet chciało być kosmetyczkami, ale żadna z nich nie zamierzała stać się opiekunką.

Mężczyźni mieli wybór między operatorem maszyn budowlanych, spawaczem oraz operatorem wózków widłowych, połączonym z magazynierem. Panowie zaproponowali też, by kwalifikacje operatora maszyn budowlanych rozszerzyć o operatora maszyn drogowych. I tak też się stało. Szkolenia specjalistyczne rozpoczną się w styczniu. Na razie uczestnicy kursu przechodzą grupowe treningi i warsztaty psychologiczne. Odbywają się też zajęcia z doradcą zawodowym.

Młodzi ludzie będą mieli też szansę zdobycia prawa jazdy kat. B, zaliczenia kursu komputerowego i nauki języka angielskiego. Dzięki temu mogą wyjechać na praktyki zawodowe za granicę.

Przebić się na rynku

Zakres szkolenia dla młodszych uczestników jest znacznie skromniejszy. - Oni na razie nie muszą podwyższać kwalifikacji. To przecież młodzi ludzie uczący się w szkołach zawodowych lub technikum - dodaje Pikosz. Tu też skompletowano grupę 15-osobową. Uczestniczą oni w zajęciach z psychologiem, doradcą zawodowym, poznają tajniki pracy z komputerem, uczą się angielskiego.

-Młodzi ludzie mają też szansę poszerzenia swojej wiedzy z języka polskiego lub matematyki. To tak jakby zaliczyli bezpłatne korepetycje - podkreśla Pikosz. Zajęcia zakończą do 1 marca 2009 roku. Później starsi pojadą na sześciotygodniowe praktyki.

Co dają takie szkolenia? - Dla wielu młodych ludzi to szansa nie tylko na podniesienie swoich kwalifikacji ale też dzięki temu mają większą możliwość przebicia się na rynku, zdobycia pracy a więc także założenie rodziny - podkreśla komendant.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska