Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 1,6 miliona złotych zostanie podzielone wśród mieszkańców Zielonej Góry. Miasto ma pieniądze z programu Ciepłe mieszkanie

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek zawarta została umowa pomiędzy miastem Zielona Góra a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miasto dostało prawie 1,6 mln złotych na dofinansowanie inwestycji zielonogórzan. To pieniądze z programu Ciepłe mieszkanie.

Ciepłe mieszkanie. Pieniądze dla mieszkańców Zielonej Góry

Zielona Góra to jeden z 18 samorządów, które złożyły wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na łączną kwotę ponad 9 mln zł. Zielonogórski wniosek opiewa na prawie 1,6 miliona złotych. To pieniądze na wymianę źródeł ciepła, a tym samym poprawę efektywności energetycznej zielonogórskich mieszkań. Według szacunków kwota ma starczyć na 77 lokali.

– Jeśli będzie więcej chętnych, będziemy się cieszyć, bo chodzi o to, aby likwidować niską emisję również w zabudowie wielorodzinnej. Jeśli będzie potrzeba zwiększenia tej kwoty, podpiszemy stosowne aneksy – wyjaśnia Mariusz Herbut, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. I zachęca inne samorządy do składania wniosków w kolejnym naborze.

Pieniądze będzie można dostać na wymianę lub zakup źródeł ciepła oraz dodatkowo na wymianę stolarki okiennej, drzwiowej i dokumentację projektową takiej całościowej inwestycji. Nie dostanie się pieniędzy tylko na wymianę okien.
Wsparcie będzie można dostać też na podłączenie mieszkania do efektywnego źródła ciepła w budynku, demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania, instalacji gazowej od przyłącza gazowego / zbiornika na gaz do kotła, a także na zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w mieszkaniu.

Ciepłe mieszkanie. Kto będzie mógł złożyć wniosek?

Wniosek będzie mogła złożyć osoba posiadająca tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego (w przypadku współwłasności lub wspólnego ograniczonego prawa rzeczowego wymagana zgoda wszystkich współwłaścicieli lub uprawnionych z ograniczonego prawa rzeczowego).

– Każdy Kowalski będzie mógł wystartować. Są trzy elementy progowe, jednym z nich będzie kwestia wysokości dochodu na gospodarstwo domowe – mówi prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. – Jeśli ktoś ma do wymiany źródło ciepła lub jego zakup i wymianę okien w domu, zapraszamy. Będzie można dostać od 30 do 90 procent dofinansowania. Wiemy, jak ważnym elementem jest ciepło, i droższym w ostatnim okresie. Warto skorzystać. Jest dużo możliwości dofinansowania, łącznie z zakresem projektowym. Ktoś, kto będzie się przygotowywał do remontu swojego mieszkania, ma szansę dostać dofinansowanie.

O przystąpienie miasta do programu zabiegał radny Piotr Barczak.

– Wiele osób mnie pytało, „No tak na domki jednorodzinne jest program, można wymieniać źródła ciepła, a co z wielorodzinnymi budynkami. A często są domy na cztery rodziny, nie mówiąc już o większych budynkach”. Pytano, czy będą mogli pozyskać takie pieniądze. Ten program jest do nich dedykowany. To uzupełnienie Czyste program i odciążeniem budżetu miasta. Co roku miasto przeznaczało duże pieniądze. A teraz jest możliwość jeszcze szerszej wymiany, od projektu przez źródło ciepła i instalację.

W urzędzie miejskim powstanie teraz regulamin przyznawania dofinansowania i inne potrzebne dokumenty. Nabór będzie mógł wystartować w drugim półroczu. Realizacja takich inwestycji przez osoby fizyczne będzie możliwa do 31 grudnia 2025 roku.

Zobacz też inne tematy z Zielonej Góry:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska