Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie jak na Wawelu

Leszek Kalinowski
Tak mają wyglądać krużganki po remoncie
Tak mają wyglądać krużganki po remoncie fot. Archiwum miejskie
Ruszy remont krużganków i wozowni. Przetarg na wykonanie prac, które mają być gotowe do stycznia 2008 r., wygrała gorzowska firma Godbud.

O uratowaniu zabytkowych krużganków i wozowni mówiło się od dawna. Remont jednak nie mógł się rozpocząć, bo organizowane przetargi nie przynosiły rezultatów. Potencjalni wykonawcy wciąż składali odwołania blokując pojawienie się budowlańców na zamku.

Tymczasem czas mijał, obawiano się, że prac nie będzie można wykonać w wyznaczonym terminie, co wiązało się z utratą przyznanych przez Unię Europejską pieniędzy.

- W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę z gorzowskim wykonawcą - mówi burmistrz Andrzej Chinalski. - Deklaruje on, że szybko zakończy prace. Wszystkie zostały uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków. W stosunku jednak do opracowania sprzed trzech lat, zmieni się tylko koncepcja remontu dawnej wozowni. Ma być ona teraz wyższa, z dachem dwuspadowym.

Drzewka niszczą ściany

A dziś jest to jednokondygnacyjna budowla, całkowicie podpiwniczona. Piwnice wyróżniają sklepienia kolebkowe ceglane oraz posadzka z kamienia polnego. Wozownia to tzw. skrzydło zachodnie zamku.

Dawny blask odzyska też skrzydło południowe, czyli krużganki, przykryte czterospadowym dachem. Ten z kolei pokrywa dachówka zwana karpiówką.

Wnętrze obiektu zasypane jest gruzem, pochodzącym z zawalonych ścian wewnętrznych i sklepień. Na uskokach w grubości muru porosły drzewka i drobna roślinność niszcząca część ścian.

Więcej ekspozycji

Natomiast na koronach murów można zauważyć liczne ubytki, powodem są osuwające się cegły. W mury wrośnięte są krzewy, drzewka i inna roślinność. Dzięki remontowi Zamek Piastowski będzie mógł poszerzyć gamę usług dla zwiedzających.

Do celów wystawienniczych przystosowane będą kolejne sale. Miejsce to więc powinno jeszcze bardziej niż do tej pory przyciągać turystów. A przypomnijmy, że zamek powstał w pierwszej połowie XIII w., rozbudowany został wiek później. Potem był pożar i w XVIII w. odbudowa zabytkowego obiektu w stylu barokowym. Z czasem urządzano w nim koszary wojskowe.

Obecnie zamek stanowi trwałą ruinę z odrestaurowaną częścią bramną, gdzie powstała izba muzealna, galeria artystyczna i punkt informacji turystycznej.

Skąd pieniądze na remont Zamku Piastowskiego? Całość ma kosztować ok. 3 mln zł, z tego 1,2 mln zł dała Unia Europejska, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 800 tys. Reszta potrzebnych pieniędzy pochodzić będzie z miejskiego budżetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska