PRAWO JAZDY 2019. Zmiany w egzaminach na prawo jazdy....

  PRAWO JAZDY 2019. Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Sprawdźcie, czego dotyczą, co zaproponowało ministerstwo

  oprac.maw

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  PRAWO JAZDY 2019. Kolejne istotne zmiany dotyczące prawa jazdy jeszcze w tym roku.
  1/6
  przejdź do galerii

  PRAWO JAZDY 2019. Kolejne istotne zmiany dotyczące prawa jazdy jeszcze w tym roku. ©unsplash.com

  PRAWO JAZDY 2019. Kolejne istotne zmiany dotyczące PRAWA JAZDY jeszcze w tym roku. Przypomnijmy, od 4 marca br. zmienił się wygląd dokumentów, teraz czas na nowe propozycje. O czym muszą wiedzieć przyszli kierowcy? Jakie zmiany planuje ministerstwo, jeśli chodzi o prawo jazdy? Sprawdźcie zmiany w prawie jazdy zaproponowane przez ministerstwo.

  PRAWO JAZDY 2019 - ważne zmiany


  Kierowcy muszą przygotować się na kolejne zmiany dotyczące prawa jazdy. Przypomnijmy. 4 marca 2019 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że prawo jazdy będą wyglądały inaczej. Z dokumentów zniknęła rubryka, w której wpisywano adres zamieszkania. Następną propozycją jest m.in. to, aby kierowcy nie musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Obecnie, jeśli podczas kontroli policji nie mamy przy sobie dokumentów, możemy zapłacić mandat.

  Teraz pojawiły się informacje dotyczące egzaminów na prawo jazdy. O tych zmianach głośno jest od roku. Dotyczyć mają one zarówno instruktorów nauki jazdy, jak i przyszłych kierowców.

  Zobacz też: Prawo jazdy 2019. Elektroniczne prawo jazdy w smartfonie. Kiedy zniknie obowiązek wożenia ze sobą tego dokumentu?

  PRAWO JAZDY 2019 - zmiany w egzaminach na prawo jazdy


  Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało kolejne zmiany dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Co zmieni się dla egzaminatorów? Będą mogli w ciągu dnia przeprowadzić maksymalnie 8 egzaminów na prawo jazdy kategorii B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę. Dodatkowo powinny zostać wyznaczone konkretne godziny egzaminów. Skąd taki pomysł? Ministerstwo tłumaczy to tym, że dzięki zmianom egzaminator zyska więcej czasu na bardziej obiektywną ocenę przyszłego kierowcy.
  Wprowadzenie godzin powinno zmniejszyć stres wśród zdających. - "Zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu" - tłumaczy ministerstwo.

  Kolejna propozycja zmian jest taka, że egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci, wystarczy podpis (imię i nazwisko) oraz numer uprawnień.


  TO POWINNO CIEBIE ZAINTERESOWAĆ:  PRAWO JAZDY 2019 - zmiany dotyczące egzaminów


  Jakie jeszcze zmiany proponuje Ministerstwo Infrastruktury? Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy (obecnie egzamin odbywa się wyłącznie przy użyciu motoroweru), będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego. Kategoria AM uprawnia do kierowania zarówno motorowerami, jak i czterokołowcami.


  Zobacz również: Na wąskiej drodze jechał 118 km/h za szybko. Stracił prawo jazdy


  PRAWO JAZDY 2019 - kiedy zmiany wejdą w życie?


  Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy wejdą w życie 1 lipca 2019 roku z wyjątkiem tych dotyczących pracy egzaminatora i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu. Te mają wejść w życie dopiero od 1 stycznia 2020 roku.  PRAWO JAZDY 2019: nowe prawo jazdy bez adresu

  Nowe prawo jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie zawiera adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej zmiany nazwy ulicy. Dla kierowców oznacza to dużą oszczędność, koszt wymiany prawa jazdy to bowiem 100 zł. Wszystkie dotychczas wydane prawa jazdy pozostaną ważne do wskazanego na nich terminu. Dokumenty te nie podlegają obowiązkowej wymianie, nawet w przypadku zmiany umieszczonego na nich adresu zamieszkania.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY