Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy po nowemu

Stefan Cieśla
Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Po pierwszym czytaniu w Sejmie jest projekt ustawy o kierujących pojazdami. Nowe przepisy wejdą w życie od przyszłego roku.

Większość nowości i szczególnych rygorów dotyczyć będzie młodych kierowców

16-latek tylko z opiekunem
Dziś kurs na prawo jazdy można zrobić przed ukończeniem 18 lat, ale egzamin można zdać tylko po ukończeniu tego wieku. Podobnie ma być w przyszłości. Ale kurs tzw. rozszerzony o jazdę z osobą towarzyszącą, będzie można rozpocząć po ukończeniu 16 lat. Jednak do egzaminu młody człowiek przystąpi dopiero po ukończeniu 17 lat i 11 miesięcy. W tym czasie minimum przez rok, maksymalnie przez 2 lata, kandydat na kierowcę będzie mógł jeździć z osobą towarzyszącą. Musi zdać egzamin wewnętrzny w WORD i dostać zaświadczenie o dopuszczeniu do takiej jazdy. Auto ma mieć podwójne lusterka i hamulec awaryjny po stronie pasażera. Auto z przodu i z tyłu musi mieć zieloną nalepkę z białą literą ,,L''.

Pierwsza odpowiedź ważna

Nadal obowiązywać będzie egzamin testowy z pytań i sytuacji na drogowych. Ale pytań będzie kilka tysięcy, w teście mogą się pojawiać w różnej wersji, więc wykucie na pamięć będzie niemożliwe. Test komputerowy składać się będzie z 30 pytań i scenek, tylko jedna odpowiedź będzie prawidłowa. Na odpowiedź zdający będzie miał sekund, wracać i poprawiać już nie będzie można. Łatwiej ma być natomiast na placu manewrowym. Kontrola auta przed jazdą ograniczy się tylko do jednej wybranej czynności.

Bez pozytywnego wyniku płatnego badania psychologicznego, nikt prawa jazdy nie dostanie.

Okres trudnej próby

Dwuletni okres próbny od otrzymania prawa jazdy, najeżony ma być wieloma wymogami i rygorami. Przez pierwszych 7 miesięcy trzeba będzie jeździć z zielonym liściem na szybie, nawet gdy będzie to auto rodziców czy znajomego. Prędkość maksymalna 50 km/godz. w mieście i 80 km/godz. poza nim. Najpóźniej do 7 miesiąca kierowca będzie musiał zaliczyć dwa kursy: bezpłatny dokształcający w WORD i płatny (ok. 150 zł) w ośrodku szkolenia z tzw. jazdy defensywnej czyli na specjalnej macie poślizgowej.

Te dwa szkolenia wejdą w życie dopiero w 2009 r. Po pierwszym wykroczeniu kierowca dostanie od policji list ostrzegawczy, po drugim okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Kierowca będzie musiał także odbyć w WORD specjalny płatny kurs reedukacyjny. Jeśli wpadka była wynikiem jazdy po pijaku, kurs obejmie problematykę antyalkoholową. Po trzecim wykroczeniu straci prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska