MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy, tablice rejestracyjne, okresowe badania kierowców. Nowe przepisy na czas trwania epidemii koronawirusa

red.
Prawo jazdy, badania okresowe kierowców, tablice rejestracyjne? Na czas trwania epidemii koronawirusa zmieniły się przepisy dotyczące kierowców.
Prawo jazdy, badania okresowe kierowców, tablice rejestracyjne? Na czas trwania epidemii koronawirusa zmieniły się przepisy dotyczące kierowców. Mariusz Kapała
Prawo jazdy straciło ważność? Nie masz aktualnych badań lekarskich? Twoje uprawnienia wygasły? Na czas epidemii koronawirusa zmieniły się przepisy dotyczące kierowców.

Nowelizacja przepisów obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Nowe regulacje przedłużają ważność prawa jazdy i uprawnienia do kierowania pojazdami, których termin upłynął.

Prawo jazdy, uprawnienia do kierowania pojazdami, świadectwo kierowcy w czasie epidemii koronawirusa

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że wydłużone terminy ważności będą miały:

  • prawa jazdy, w tym także zagraniczne prawa jazdy
  • pozwolenia na kierowanie tramwajem
  • zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne
  • świadectwa kierowcy
  • legitymacji instruktora nauki jazdy
  • legitymacji egzaminatora
  • zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy)
  • uprawnienia do kierowania pojazdami
  • wpis w prawie jazdy kodu 95, potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

Do kiedy przedłużony jest termin ważności prawa jazdy?

Wszystkie dokumenty, uprawnienia i szkolenia, których termin upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozostaną ważne i będą ważne także przez 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w ciągu 60 dni trzeba będzie wszystkie zaległe badania i szkolenia wykonać lub odnowić, a terminy ważności dokumentów przedłużyć.

Badania okresowe kierowców zawodowych i szkolenia okresowe

Zawieszony został obowiązek wykonywania szkoleń okresowych w transporcie drogowym.

Dodatkowo zostały wprowadzone ułatwienia w badaniach okresowych dla kierowców zawodowych. Oznacza to, że kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

Po odwołaniu staniu epidemii kierowcy będą musieli odbyć te badania w terminie 60 dni od daty odwołania stanu epidemii.

Wydłużona ważność czasowej rejestracji pojazdu

Nowe przepisy wprowadzone ustawą z 31 marca 2020 r. , w związku epidemią koronawirusa przedłużają ważność pozwoleń czasowych i tablic rejestracyjnych, jeżeli ich termin ważności upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Kierowcy mogą poruszać się pojazdami, bez konieczności udawania się w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii do urzędu po odbiór dowodu rejestracyjnego lub w celu przedłużenia czasowej rejestracji.

Trzeba jednak pamiętać, że w okresie przedłużonej ważności czasowej rejestracji pojazd powinien odpowiadać warunkom technicznym określonym w art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy w czasie epidemii koronawirusa

Do 180 dni został wydłużony termin na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

Czytaj także: Zmiany w przepisach 2020 - surowe kary. To musisz wiedzieć!

Koniec taryfy ulgowej. Od lipca w życie mają wejść nowe, surowsze przepisy dla kierowców. Mają one przyczynić się w głównej mierze bezpieczeństwa na drodze i tym samym poprawy bezpieczeństwa pieszych. Co się zmienia? Kliknij:   ZMIANY W PRZEPISACH DROGOWYCH 2020M. Morawiecki zapowiedział, że bezpieczeństwo na drogach będzie jednym z priorytetów rządu:SUROWSZE KARY OD LIPCA 2020 - CZYTAJ WIĘCEJ:

Zmiany w przepisach 2020 - surowe kary. To musisz wiedzieć!

Zobacz wideo: Podczas pandemii drogi są puste i kierowcom wydaje się, że mogą więcej. " Znowu wróciło to wariactwo i piractwo"

Wideo: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska