MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawosławna Wielkanoc 2023 już 16 kwietnia. Pracownikom z Ukrainy przysługuje prawo do dodatkowych dni wolnych?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Poświecenie pokarmów wielkanocnych w obrządku wschodnim.
Poświecenie pokarmów wielkanocnych w obrządku wschodnim. Karolina Misztal / Polska Press / Dziennik Bałtycki
Prawosławna Wielkanoc w tym roku wypada 16 kwietnia. Obchodzić ją będą osoby, które posługują się kalendarzem juliańskim. Dotyczy to w dużej mierze pracowników z Ukrainy, choć nie wszystkich. Część z nich Wielkanoc już świętowała w miniony weekend. Czy pracodawca ma obowiązek dać dzień wolny prawosławnemu lub greckokatolickiemu pracownikowi z Ukrainy, aby ten mógł obchodzić święta?

Spis treści

Duża część osób pochodzących z Ukrainy i pracujących w Polsce obchodzi święta wielkanocne według kalendarza juliańskiego. To oznacza, że część swoich świat będą obchodzić w zupełnie innym terminie, niż ustawowe dni wolne w Polsce.

Może mieć to znaczenie, jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę Ukraińców mieszkających i pracujących w Polsce. Jak poinformowała Straż Graniczna w czwartek 13 kwietnia, od 24 lutego 2022 roku, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 11,06 mln uchodźców z Ukrainy.

Dni ustawowo wolne od pracy – ile ich jest w 2023 roku?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w Polsce ustawowo wolnych od pracy jest 13 dni świątecznych. W 2023 roku trzy z nich przypadają na niedzielę i w zamian za nie możemy liczyć na dodatkowy dzień wolny. Przełożony ma obowiązek oddać go nam, jeśli święto przypada w innym dniu niż niedziela. To oznacza, że przed nami jeszcze 9 dodatkowych dni, w których nie musimy iść do pracy. Już w nadchodzącym miesiącu odpoczniemy 1 i 3 maja, a miesiąc później 8 czerwca, gdy wypada Boże Ciało.

Prawo do odpoczynku w czasie 13 wspomnianych dni mają także obcokrajowcy pracujący w Polsce.

Dodatkowy dzień wolny z okazji prawosławnych świąt wielkanocnych

Dowiadujemy się z niej, że osoby należące do Kościoła Prawosławnego mają prawo do obchodzenia świąt prawosławnych również według kalendarza juliańskiego. Są to:

  • 7 stycznia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
  • 8 stycznia – drugi dzień Bożego Narodzenia;
  • 19 stycznia – Chrzest Pański;
  • 7 kwietnia – Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny;
  • drugi dzień Wielkiej Nocy;
  • 19 sierpnia – Przemienienie Pańskie;
  • 28 sierpnia – Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny.

„Osobom określonym w ust. 1 przysługuje zwolnienie od pracy lub nauki w tych dniach bez prawa do wynagrodzenia, jeżeli święta te nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy” – czytamy w art. 14. ustawy o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Ustawa precyzuje także, że osoby niepełnoletnie mogą korzystać z tego prawa na wniosek swych rodziców lub opiekunów prawnych.

Czy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu pracownikowi z Ukrainy z okazji prawosławnej Wielkanocy?

„Osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii” – dowiadujemy się z art. 42. ustawy.

Zwolnienie od pracy może być udzielone pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia lub potraktowane jako urlop bezpłatny.

Oznacza to, że jeżeli osoba należąca do Kościoła obchodzącego dane święto złoży pracodawcy wniosek o udzielenie dni wolnych niezbędnych do obchodzenia takiej uroczystości – pracodawca powinien udzielić dodatkowego dnia wolnego. Święto nie musi być znane w polskich przepisach. Nie dotyczy to jednak świąt państwowych innych krajów.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby pracodawca udzielił urlopu?

Warunkiem udzielenia urlopu jest wniosek danej osoby, która powinna złożyć go przełożonemu co najmniej 7 dni przed danym świątecznym dniem. Jednocześnie nie później niż w terminie 3 dni przed czasem wolnym przełożony informuje pracownika o zasadach jego odpracowania.

Wniosek składa się dla świąt „jednorazowych”, występujących w określonym dniu w roku (jak np. katolicka Wielkanoc). Wnioski o ustalenie indywidualnego czasu pracy dotyczą świąt „regularnych”, obchodzonych w konkretnym dniu tygodnia.

– Jeśli pracownik nie zdąży złożyć wniosku z siedmiodniowym wyprzedzeniem, pracodawca może – ale nie musi – udzielić dnia wolnego na przypadające święto w terminie zgodnym z obrządkiem wyznania pracownika – mówi Natalia Myskova, dyrektor ds. rekrutacji międzynarodowej w Grupie Progres.

Jak dodaje, przełożony nie ma prawa żądać od danej osoby, którą zatrudnił składania oświadczenia o wyznaniu.

Jak dużo Ukraińców weźmie dodatkowy urlop z okazji świąt wielkanocnych?

Natalia Myskova tłumaczy również, że z okazji świąt wolne weźmie jedynie 8 proc. cudzoziemców aktywnych zawodowo.

– Jeśli chodzi o znajomość zwyczajów religijnych i tradycji wielkanocnych Ukraińców, to Polacy mieszkający np. na Podlasiu, którzy nie są prawosławni czy osoby na co dzień pracujące ludźmi z Ukrainy na ogół wiedzą, jak wygląda Wielkanoc u kolegi ze Wschodu. Tu poziom świadomości zwyczajów jest największy. Jednak powszechnie nadal panuje przekonanie, że w związku z nadchodzącymi świętami Ukraińcy będą potrzebowali specjalnych dni wolnych. Jest wręcz przeciwnie, bo osoby mieszkające w Polsce te dni spędzą w pracy – dodaje Myskova.

Dodaje także, że wiele osób, choć ma prawo do dni wolnych, to z niego nie korzysta.

Jak wynik z badania „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, aż 74 proc. przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy planuje spędzić okres świąt Wielkanocy w Polsce.

  • Z badania wynika również, że największa grupa uchodźców wojennych z Ukrainy przybywających w naszym kraju (36 proc.) planuje obchodzić tegoroczną Wielkanoc według kalendarza juliańskiego, czyli 16 kwietnia.
  • Aż 23 proc. respondentów chce świętować dwa razy Wielkanoc – czyli 9 i 16 kwietnia,
  • A 20 proc. – wyłącznie 9 kwietnia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawosławna Wielkanoc 2023 już 16 kwietnia. Pracownikom z Ukrainy przysługuje prawo do dodatkowych dni wolnych? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska