Premier Brandenburgii gości w naszym województwie

Czesław Wachnik [email protected]
Marszałek lubuski Marcin Jabłoński otwiera dzisiejszą uroczystość związaną z 10-rocznicą podpisania ,,Wspólnego oświadczenia o współpracy pomiędzy województwem lubuskim a krajem Związkowym Brandenburgia'' (fot. Czesław Wachnik)
Marszałek lubuski Marcin Jabłoński otwiera dzisiejszą uroczystość związaną z 10-rocznicą podpisania ,,Wspólnego oświadczenia o współpracy pomiędzy województwem lubuskim a krajem Związkowym Brandenburgia'' (fot. Czesław Wachnik)
Udostępnij:
Dziś w zielonogórskiej Palmiarni trwają uroczystości związane z 10-rocznicą nawiązania współpracy między województwem lubuskim a krajem Brandenburgią. Obecni są m.in. premier Brandenburgii Matthias Platzeck i marszałek lubuski Marcin Jabłoński.

Jutro premier Brandenburgii będzie w Gorzowie i spotka się z wojewodą Heleną Hatką. Zarówno marszałek Jabłoński jak też premier Platzeck podkreślili, że na współpracy skorzystali zarówno Polacy jak też Niemcy. Dziś lubuskie miasta, gminy i powiaty podpisały łącznie ponad 150 umów o partnerstwie i współpracy. Najwięcej tych umów dotyczy współpracy z partnerami w Brandenburgii. Premier Platzeck zwrócił uwagę, że tak naprawdę jego kraj współpracuje z Lubuskiem już 20 lat, a z nowym województwem lubuskim 10 lat.

- Na początku mieliśmy obawy i kłopoty. Ale dziś wiem, że na współpracy skorzystały obie strony. Partnerstwo między miastami czy szkołami wpłynęło na poprawę atmosfery między społecznościami obu krajów i zlikwidowało wzajemne uprzedzenia, podkreślił premier Platzeck.

Natomiast marszałek Jabłoński zwrócił uwagę, że z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej i możliwości korzystania z programów unijnych, sporo pomogli nam specjaliści z Brandenburgii. - Może dlatego teraz tak sprawnie wykorzystujemy unijne fundusze, dodał marszałek. Obaj rozmówcy wymienili współpracę między miastami, szkołami, uczelniami, zespołami artystycznymi i sportowymi, młodzieżą ale też policją, strażą czy innymi służbami jaką tą, która przyniosła największe efekty.

To nie oznacza, że współpraca nie będzie kontynuowana. Lubuskie i Brandenburgia chcą wspólnie korzystać z nowych programów unijnych. Chociażby w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej czy programu Partnerstwo Odry. Rozmowy będą w tej sprawie prowadzone. W trakcie dzisiejszej uroczystości kilkunastu osobom wręczono ,,Odznaki honorowe za zasługi dla województwa lubuskiego''.

Ze strony polskiej otrzymali je: Jacek Robak, Grażyna Węclewska, Andrzej Bocheński, Krzysztof Kaliszuk, Marek Cieślak i Andrzej Dębowski. Natomiast ze strony niemieckiej odznaki otrzymali: Holger Rupprecht, Frank Szymanski, Martin Patzelt i Bernd Freistedt.

Uroczystość zakończy się występ zespołu jazzowego OLD FRIENDS ORCHESTRA.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie