Premier Mateusz Morawiecki w tym roku stoczy trzy arcyważne...

  Premier Mateusz Morawiecki w tym roku stoczy trzy arcyważne bitwy: o gospodarkę, o wiarygodność, o przyszłość

  (red)

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Mateusz Morawiecki, premier

  Mateusz Morawiecki został wicepremierem w 2015 roku, a szefem rządu w grudniu 2017 ©Adam Guz

  Według sondaży Mateusz Morawiecki bez problemu utrzyma stanowisko premiera po jesiennych wyborach. Ale w 2015 roku, według sondaży, Bronisław Komorowski miał reelekcję w kieszeni. Aby uniknąć powtórki, obecny szef rządu musi najpierw odnieść zwycięstwo w trzech starciach.
  Mateusz Morawiecki, premier

  Mateusz Morawiecki został wicepremierem w 2015 roku, a szefem rządu w grudniu 2017 ©Adam Guz

  Od chwili, gdy Mateusz Morawiecki wszedł do rządu, rywalizuje jednocześnie na trzech frontach. Pierwszy jest najbardziej oczywisty - to jego polityczni przeciwnicy, opozycja, przede wszystkim kierowana przez Grzegorza Schetynę Platforma Obywatelska.

  Kolejne dwa są mniej widoczne, bo przebiegają wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Jeden znajduje się w rządzie, drugi w partii. O ile na pierwszym radzi sobie lepiej niż dobrze (szybki awans na premiera), o tyle na tym drugim ciągle zgrzyta. Im bardziej Morawiecki próbuje udowodnić, że jest prawdziwym PiS-owcem, takim z krwi i kości, tym bardziej traci, a nie zyskuje.

  Do tej pory ta rywalizacja miała charakter pozycyjny. Ani Morawiecki nie przypuszczał generalnego szturmu, by złamać szyki na którymkolwiek z frontów, ani podobnego ataku nie szykowano na niego. Jednak w tym roku to się zmieni. Wybory - europejskie, ale przede wszystkim parlamentarne - to moment, gdy nie będzie już miejsca na taktyczne manewry pozwalające poszerzyć swój stan posiadania o kilkanaście promili poparcia czy na wzmocnienie własnych szańców wiceministrem z narodowymi poglądami. To będzie zerojedynkowe rozstrzygnięcie. Albo PiS (a przy okazji Morawiecki) utrzymuje władzę, albo ją traci - i wystawia się na brutalne rozliczenie ze strony przeciwników politycznych.

  Żeby triumfować jesienią, Morawiecki musi wcześniej wygrać w trzech bitwach: o gospodarkę, o wiarygodność, o przyszłość.

  Polityczną analizę dotyczącą trzech bitew premiera Mateusza Morawieckiego opublikujemy w sobotnio-niedzielnym (12-13 stycznia) papierowym wydaniu „Gazety Lubuskiej”

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo